Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!
Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
24, 25 grudnia – Centrum Informacji, wystawy oraz Wieża Dzwonów nieczynne
26 grudnia - Centrum Informacji, wystawy oraz Wieża Dzwonów czynne w godz. 10:00 – 16:00
31 grudnia - Centrum Informacji, wystawy oraz Wieża Dzwonów czynne w godz. 10:00 – 15:00
1 stycznia - Centrum Informacji, wystawy oraz Wieża Dzwonów nieczynne
WYDARZENIA MIESIĄCA
Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie
KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA
2 grudnia (sobota)
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Dla uczestników projektu FMP-005-23 Interreg VI A Kultura i zrównoważona turystyka.
Konferencja ma na celu przedstawienie źródeł reformacji w Szczecinie. Tłem będzie historia Pomorza oraz kościoła ewangelickiego zarówno w czasach pomorskich, szwedzkich, pruskich i niemieckich, jak i w polskim Szczecinie od 1945 roku po współczesność. Omówiony zostanie dorobek kulturalny, materialny i duchowy ewangelików szczecińskich. Uczestnicy poznają ich działalność literacką, muzyczną czy artystyczną, a także rolę społeczną znanych wiernych kościoła luterańskiego, m.in. Hermanna Hakena czy Johannesa Quistorpa.
Moderator: dr hab. prof. US Paweł Gut
Beneficjent: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Partnerzy projektu:
Arbeitsgemeinschaft für pommersche Kirchengeschichte w Greifswaldzie
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Szczecinie
Evangelische Pfarrerei in Penkun
Dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.
60. URODZINY KINA ZAMEK
Zamkowe kino świętuje okrągły jubileusz! Urodzinowe wydarzenia podzielone zostały na dwie części. W pierwszej prezentowane będą klasyczne i ponadczasowe dzieła filmowe najwybitniejszych twórców światowego kina, takich jak Andrzej Munk, Wojciech Jerzy Has, Janusz Morgenstern, Michelangelo Antonioni, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Martin Scorsese i Oliver Stone. W finale urodzin będzie można obejrzeć przedpremierowo trzy znakomite tytuły, które już dziś budzą gorące, festiwalowe emocje.
60. URODZINY KINA ZAMEK W SZCZECINIE. CZĘŚĆ 1 - KLASYKA KINA
8-21 grudnia 2023
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl
PASAŻERKA
8 grudnia (piątek), godz. 17:30
dramat, Polska 1963 (62 min)
Reżyseria Andrzej Munk
Obsada: Aleksandra Śląska, Anna Ciepielewska
W tłumie turystów zapełniających pokład transatlantyka znajduje się niemieckie małżeństwo, Walter i Liza. Oboje niewiele wiedzą o swej przeszłości, ale tworzą harmonijny związek. W jednym z portów, do których zawijają podczas rejsu, na statek wsiada kobieta, która przypomina Lizie kogoś, kogo poznała przed laty, służąc w kobiecych formacjach SS w Oświęcimiu. Falą wspomnień wraca do Lizy obozowa przeszłość, a wraz z nią pamięć o jednej z więźniarek, na której Liza wypróbowywała esesmańskie metody "wychowawcze". Ale Marta, bo tak nazywała się więźniarka, nie dała się złamać. Wydawało się, że zginęła...
RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
8 grudnia (piątek), godz. 19:00
dramat/kostiumowy, Polska 1964 (175 min)
Reżyseria Wojciech Jerzy Has
Obsada: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek
Stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film "płaszcza i szpady", fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami - tak określano ten niezwykły film. Jego literackim pierwowzorem jest powieść osiemnastowiecznego poety, uczonego, filozofa, żołnierza, podróżnika i fantasty Jana Potockiego. Młody kapitan gwardii króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Alfons staje się ośrodkiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego Kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje jego dziwnych, wieloznacznych opowieści o jeszcze dziwniejszych zdarzeniach tego świata.
POWIĘKSZENIE (Blow-Up)
10 grudnia (niedziela), godz. 17:00
dramat, Wielka Brytania/Włochy/USA 1966 (111 min)
Reżyseria Michelangelo Antonioni
Obsada: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles
„Powiększenie” było pierwszym filmem Antonioniego zrealizowanym i rozgrywającym się poza rodzinnym krajem włoskiego reżysera. Akcja toczy się w Londynie, który stał się wówczas stolicą młodzieżowej mody i kultury oraz znakiem zmieniającej się obyczajowości. Bohaterem jest fotografik Thomas (David Hemmings). Tym samym znajdujemy się na ekranie jakby w środku owego „młodego miasta” i obcujemy z bohaterem, którego profesja jest zarazem symbolem opisywanej rzeczywistości, jak i przedmiotem powszechnych marzeń i pożądań. Fabuła jest bardziej dynamiczna niż w poprzednich filmach reżysera, opiera się na elementach dramaturgii zdarzeń i kina sensacyjnego. Na początku śledzimy Thomasa zarówno usiłującego podpatrywać ludzkie życie, jak i przeprowadzającego sesje zdjęciowe z modelkami. Potem obserwujemy go fotografującego z ukrycia parę zakochanych w parku. Przeciwko temu z dziwnym niepokojem i nazbyt gwałtownie reaguje sfotografowana dziewczyna (Vanessa Redgrave). Zaintrygowany bohater wywołuje w pracowni naświetlony film, dokonuje powiększeń i na ich podstawie przeprowadza swoiste śledztwo dokonując zdumiewającego odkrycia.
BONNIE I CLYDE
10 grudnia (niedziela), godz. 19:15
dramat/gangsterski, USA 1967 (111 min)
Reżyseria Arthur Penn
Obsada: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard, Gene Hackman
Fabuła filmu została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Zmieniający paradygmaty klasyk amerykańskiego kina, którego siła rażenia nadal odbija się w filmach sensacyjnych, dziesiątki lat po premierze. Bonnie Parker (Dunaway) jest kelnerką w małym miasteczku. Poznaje Clyde'a Barrowa (Beatty), drobnego przestępcę, tuż po jego wyjściu z więzienia. Wspólnie ruszają w podróż przez pogrążone w kryzysie Południe Stanów Zjednoczonych. Clyde Barrow i Bonnie Parker napadają na banki, zabijają i budzą sympatię — nigdy nie okradają słabych i biednych. Znaczona coraz bardziej krwawo brawurowa droga pary kochanków może mieć tylko jeden koniec. Romantyczny, wielopłaszczyznowy portret wyjętych spod prawa stworzył bezkompromisowy i niepokorny Arthur Penn.
MECHANICZNA POMARAŃCZA (A Clockwork Orange)
12 grudnia (wtorek), godz. 18:00
fantastycznonaukowy, Wielka Brytania/USA 1971 (136 min)
Reżyseria Stanley Kubrick
Obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates
Chuligan Alex doskonale się bawi kosztem innych: dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Próba transformacji pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) stała się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony’ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości. Na ścieżkę dźwiękową filmu składają się m.in. utwory stworzone przez Wendy Carlos na syntezatorze Mooga i klasyki Beethovena. Nastrój osaczenia potęguje wyszukana scenografia utrzymana w duchu dekadenckiego pop-artu. Film wzbudzał ogromne kontrowersje od pierwszych pokazów. Moc oddziaływania filmu nie słabnie: do dziś „Mechaniczna pomarańcza” szokuje i pociąga jednocześnie.
TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ
13 grudnia (środa), godz. 18:00
dramat/kryminał, Polska 1972 (92 min)
Reżyseria Janusz Morgenstern
Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Malec
Młodzi bohaterowie "Trzeba zabić tę miłość", wchodząc w dorosłe życie, zetknęli się od razu z jego brutalnością, z nieuczciwością osób dojrzałych. I akceptują bez sprzeciwu zastane układy obyczajowe. Po premierze filmu podkreślano, że jest to jeden z nielicznych polskich obrazów bez zbędnego moralizatorstwa i ubarwiania przedstawiających rzeczywistą sytuację młodych ludzi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Początkowo miał nosić tytuł "Odliczanie czasu". "Gdzieś startują rakiety na Księżyc. Odlicza się - trzy, dwa, jeden, zero... W miłości istnieje też ten moment odliczania czasu w dół. Od najwyższego napięcia uczuciowego - do zera. Od uniesienia do obojętności. Od nadziei do rezygnacji. Zero przy starcie w kosmos może być początkiem triumfu. Na zerze kończy się odliczanie miłości" - mówił scenarzysta Janusz Głowacki.
WEJŚCIE SMOKA (Enter the Dragon)
14 grudnia (czwartek), godz. 18:00
akcja, USA/Hongkong 1973 (102 min)
Reżyseria Robert Clouse
Obsada: Bruce Lee, John Saxon, Jim Kelly
Od czasu swojej przedwczesnej śmierci, Bruce Lee wciąż pozostaje niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie „Wejście smoka”, zwycięsko opiera się próbie czasu i do dziś jest uznawany za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. W tym kasowym hicie Lee jedzie na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju organizowanego przez Hana. Jeden z najpopularniejszych filmów w historii polskich kin.
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
15 grudnia (piątek), godz. 18:00
dramat, Polska 1973 (124 min)
Reżyseria Wojciech Jerzy Has
Obsada: Jan Nowicki, Tadeusz Kondrat, Irena Orska
Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieuchronności i nieodwracalności śmierci ukazana poprzez historię człowieka, który odwiedzając sanatorium, gdzie przebywał jego zmarły ojciec, przenosi się w tajemniczy, surrealistyczny "świat (metaforycznej) wyobraźni". Józef przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda, gdzie przebywa jego ojciec, zmarły wprawdzie przed laty, lecz tu przeniesiony w inny wymiar czasu i znów żyjący... Józef zaczyna przeżywać powtórnie to, co już przeżył. Dom rodzinny, małe żydowskie miasteczko, ojca, z którym nie mógł znaleźć kontaktu, dziecięce marzenia, przedziwny ogród Bianki, niezwykłej księżniczki, która odrzuciła jego miłość i odeszła z jego przyjacielem Rudolfem... Kiedy wraca jeszcze raz do miasteczka dzieciństwa, zastaje ten świat już rozpadający się, zniszczony. Rynek pokryły nagrobki. Józef usiłuje przywrócić tamten świat, tamto życie, lecz jest to już niemożliwe.
WODZIREJ
16 grudnia (sobota), godz. 17:00
dramat, Polska 1977 (104 min)
Reżyseria Feliks Falk
Obsada: Jerzy Stuhr, Sława Kwaśniewska, Wiktor Sadecki
Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału Estrady. Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu Lux ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "Stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali.
GORĄCZKA
16 grudnia (sobota), godz. 19:00
dramat, Polska 1980 (116 min)
Reżyseria Agnieszka Holland
Obsada: Barbara Grabowska, Adam Ferency, Bogusław Linda
"Film, wobec którego nie można pozostać obojętnym" - tak podsumował dzieło Agnieszki Holland jeden z krytyków. Wtórowali mu inni, dodając że, "Gorączka" to najdojrzalszy film w dorobku reżyserki. Opinii tej nie podważyły nawet późniejsze światowe sukcesy "Europy, Europy" czy "Tajemniczego ogrodu". Zrealizowana w przededniu solidarnościowej rewolucji "Gorączka" jest adaptacją powieści Andrzeja Struga pt. "Dzieje jednego pocisku". Strug napisał ją świeżo po klęsce rewolucji 1905 roku, w którą - jako aktywista PPS - był mocno zaangażowany. Jego powieść to zapis przygotowań do zamachu na carskiego generała, a tytułowy pocisk jest pretekstem fabularnym do ukazania losów różnych ludzi, związanych z Organizacją Bojową PPS. Wyprodukowana w tajnej pracowni chemicznej bomba miast unicestwić wroga przynosi śmierć lub nieszczęście jej kolejnym posiadaczom.
PRZYPADEK
17 grudnia (niedziela), godz. 19:00
dramat, Polska 1981/1987 (118 min)
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Obsada: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz
Realizując w 1979 r. "Amatora" Krzysztof Kieślowski zaznaczył swoje związki z kinem moralnego niepokoju - nurtem dominującym w polskiej kinematografii końca lat 70. Tworzyły je kolejne utwory o trzydziestolatkach, którzy nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca w fasadowo ustabilizowanym społeczeństwie. W "Przypadku" Kieślowski stworzył jednak swemu bohaterowi możliwości wyboru między trzema rodzajami życiowej aktywności. Ale, jak twierdzi reżyser, "człowiek jest jak gdyby przeznaczony do postępowania w pewien określony sposób niezależnie od okoliczności. Postać w filmie znajduje się na trzech różnych drogach, ale zasadniczo pozostaje taka sama".
CHŁOPCY Z FERAJNY (Goodfellas)
19 grudnia (wtorek), godz. 18:00
dramat, USA 1990 (145 min)
Reżyseria Martin Scorsese
Obsada: Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci
Oparta na faktach historia trzydziestoletniej, mafijnej kariery głównego bohatera: od pałętania się przy postoju taksówek, przez przyjaźń z lokalnymi gangsterami, aż do wielkich rozbojów, wymuszeń i handlu narkotykami. W przeciwieństwie do „Ojca chrzestnego”, obraz mafijnej organizacji w filmie Scorsese pozbawiony jest romantyzmu i upiększeń. W tej brutalnej rzeczywistości wszyscy walczą o przetrwanie. Prawdziwa bliskość i oddanie nie istnieją, a każdy może okazać się zdrajcą i oszustem.
Film „Chłopcy z ferajny” był artystycznym i finansowym sukcesem. Oprócz sześciu nominacji do Oscara (i jednej statuetki dla Joe Pesciego), film zdobył Srebrnego Lwa na Festiwalu w Wenecji i pięć nagród BAFTA.
KORCZAK
20 grudnia (środa), godz. 18:00
dramat, Polska/Niemcy 1990 (115 min)
Reżyseria Andrzej Wajda
Obsada: Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Film na podstawie scenariusza Agnieszki Holland, przedstawiający działania Janusza Korczaka, polskiego lekarza i pedagoga żydowskiego pochodzenia, w ostatnich latach jego życia. Rok 1936, audycja doktora Korczaka w Polskim Radiu zostaje zawieszona z przyczyn antysemickich. Rozczarowany lekarz postanawia skupić się na prowadzeniu sierocińca dla żydowskich dzieci. Nad całym narodem wisi jednak widmo nieuchronnie zbliżającej się wojny. Po rozpoczęciu konfliktów zbrojnych Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego, lecz po kapitulacji wraca do sierocińca, który zostaje przeniesiony na stronę warszawskiego getta.
URODZENI MORDERCY (Natural Born Killers)
21 grudnia (czwartek), godz. 18:00
dramat, USA 1994 (119 min)
Reżyseria Oliver Stone
Obsada: Woody Harrelson, Juliette Lewis
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów lat 90., oskarżany o apologię przemocy. Wizualny fajerwerk Olivera Stone'a, film totalny, angażujący wszystkie zmysły, wzorcowy przykład kina postmodernistycznego. Stone w Urodzonych mordercach zawarł bezkompromisową krytykę współczesnej kultury masowej. Film został nakręcony na podstawie historii autorstwa Quentina Tarantino. Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis) są parą kochanków i psychopatycznych morderców. Terroryzują całą Amerykę, dopuszczając się serii brutalnych zabójstw. Dzięki mediom, które na bieżąco relacjonują ich krwawe wyczyny, stają się bohaterami.
60. URODZINY KINA ZAMEK W SZCZECINIE. CZĘŚĆ 2 - POKAZY PRZEDPREMIEROWE
27-29 grudnia 2023
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 20 zł do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl
POKAZ NIESPODZIANKA
27 grudnia (środa), godz. 18:00
OPADAJĄCE LIŚCIE (Fallen Leaves / Kuolleet lehdet)
28 grudnia (czwartek), godz. 18:00
dramat, Finlandia 2023 (81 min)
Reżyseria Aki Kaurismäki
Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen
Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Film otrzymał Nagrodę Jury na ostatnim festiwalu w Cannes, pięć nominacji Europejskiej Akademii Filmowej, jest także fińskim kandydatem do Oscara 2024.
Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.
Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.
PRZESILENIE ZIMOWE (The Holdovers)
29 grudnia (piątek), godz. 18:00
komedia/dramat, USA 2023 (133 min)
Reżyseria Alexander Payne
Obsada: Paul Giamatti, Da'Vine Joy Randolph, Dominic Sessa
Wielki powrót mistrza filmowego dialogu, Alexandra Payne’a, który zachwycił romantycznymi „Bezdrożami”, a potem uwodził obyczajową „Nebraską”. W pierwszych scenach „Przesilenia zimowego” poznajemy antypatycznego profesora historii (Paul Giamatti w chyba najlepszej roli w karierze). Akcja filmu toczy się w szkole z internatem gdzieś w Nowej Anglii lat 70., w przeddzień przerwy świątecznej. Spędzić Nowy Rok w tej skostniałej, zmrożonej tradycją instytucji pod opieką belfra to najgorsza kara z możliwych. Jednak stopniowo, wraz z topniejącym śniegiem i wypitą whisky relacje między uczniami i pracownikami, będącymi niczym relikty minionego świata (dosłowne znaczenie tytułu The Holdovers), zaczynają się ocieplać. Z konfrontacji i szczerej rozmowy rodzi się wzajemne zrozumienie. Jesteśmy więc świadkami swoistego, niezależnego od wieku bolesnego coming-of-age. A wszystko to zostało okraszone cytatami z dzieł greckich klasyków i łacińskimi maksymami, smakowitymi jak ciepłe soul food przygotowane przez doświadczoną przez los czarną kucharkę, która woli spędzić święta w pustej szkole. [opis: American Film Festival]
Film jest jednym z faworytów sezonu Oscarowego 2024, zbiera entuzjastyczne recenzje i zachwyca publiczność na całym świecie.
ZAMKOWA CHOINKA
Uroczyste odpalenie światełek na choince i wspólne kolędowanie z Chórem Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie
6 grudnia (środa), godz. 16:00
Duży Dziedziniec
Tradycyjnie w mikołajki Zamek uruchamia świąteczne iluminacje i wielką choinkę na Dużym Dziedzińcu. Jak co roku, światełka uruchomi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wspólne kolędowanie z Chórem Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie
Także w tym roku świąteczne drzewka, które przyozdobią zamkowe dziedzińce, podarowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.
SMAKI POMORZA ZACHODNIEGO. KIERMASZ ŚWIĄTECZNY NA ZAMKU
9-10 grudnia
Dziedzińce Zamku
Wstęp wolny
Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Współorganizator: Województwo Zachodniopomorskie
Przedświąteczne spotkanie z Aleją Zachodniopomorskich Smaków – produktami tradycyjnymi Pomorza Zachodniego, czyli wyrobami producentów regionalnych oraz wytwórców lokalnych specjałów. Podczas kiermaszu będzie można zaopatrzyć się m.in. w przetwory, miody, sery czy pierniki. A na miejscu spróbować smakołyków i grzanych napojów. W programie towarzyszącym: muzyka, animacje, konkursy i koncerty. Wystąpią m.in. Tytus Łajdecki TRIO, Szczecińska Grupa Artystyczna Arfik oraz Szczeciński Chór Kameralny. Będzie także sporo atrakcji dla najmłodszych, w tym spotkanie ze Świętym Mikołajem. Współorganizatorem wydarzenia jest Województwo Zachodniopomorskie.
PROGRAM
9 grudnia (sobota), godz. 12:00-22:00
12:00 Uroczyste rozpoczęcie kiermaszu, przedstawienie wystawców obecnych na Alei Zachodniopomorskich Smaków – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego
- Koncert zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
- Świąteczne zagadki i konkursy dla dzieci
- Koncert Zespołu Sygnalistów Dolina Płoni
15:00 Koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Ludwiki Mitkiewicz
16:00 Spotkanie ze Świętym Mikołajem – program animacyjny dla dzieci
17:30 Koncert Szczecińskiej Grupy Artystycznej Arfik
18:10 Konkursy i zabawy dla dzieci
20:00 Koncert Świąteczny: Tytus Łajdecki TRIO
21:00 Świąteczne zagadki i konkursy
10 grudnia (niedziela), godz. 12:00-18:00
12:00 Rozpoczęcie kiermaszu
- Konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych / przedstawienie wystawców obecnych na Alei Zachodniopomorskich Smaków – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego
15:00 Koncert Świąteczny „Rozśpiewany Mikołaj” w wykonaniu Kasi Brzozowskiej i Roberta Narwojsza
16:00 Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Dodatkowe atrakcje (bezpłatne):
- Stoisko informacyjno-promocyjne Zamku: quizy, zabawy, atrakcje dla najmłodszych
Dodatkowe atrakcje (płatne):
Bilety 10 i 6 zł (ulgowe)
- Wieża Dzwonów, czynna w godz. 10:00-16:00 (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych godziny otwarcia punktu widokowego mogą ulec zmianie)
- Wystawy w Skrzydle Południowym, czynne w godz. 10:00-17:00 (wejście L)
WŁADCY DAWNEGO POMORZA – SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
POMORSKIE FUNERALIA
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie kiermaszu.
DEPOPULACJA – spotkanie z autorami książki Tomaszem Grodzkim i Moniką Sobień-Górską
11 grudnia (poniedziałek), godz. 18:00
Sala Anny Jagiellonki
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed wydarzeniem
Pięciu chirurgów klatki piersiowej z Europy i USA zaczyna nagle chorować na niespotykaną odmianę mielofibrozy – choroby powodującej zwłóknienie szpiku kostnego i śmierć. Łączy ich nie tylko przyjaźń, ale też to, że wszyscy pracowali na szczurach dwóch ras sprowadzanych z laboratorium Wunxi w Chinach. Niespodziewanie jeden z chirurgów zostaje porwany. Zaczyna się zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza. Tymczasem od dwóch lat pewien mnich z otoczenia dalajlamy – ogarnięty żądzą zemsty za krzywdy doznane w dzieciństwie, opłacany przez dwóch azjatyckich miliarderów – prowadzi intensywne badania nad mutacją wirusa grypy połączonego z substancją inicjującą mielofibrozę... Celem jest depopulacja Chin i Indii.
Co łączy te dwie sprawy? Czy przyjaciele uratują dr. Webera? Czy uda się zapobiec tragedii i powstrzymać szaleńca?
KINO ZAMEK
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Specjalne Wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl
DZIWNE ŚCIEŻKI ŻYCIA (Strange Way of Life / Extraña forma de vida)
1 grudnia (piątek), godz. 16:45
3 grudnia (niedziela), godz. 16:00, 19:15
5 grudnia (wtorek), godz. 17:30
6 grudnia (środa), godz. 19:00
7 grudnia (czwartek), godz. 18:30
western, Hiszpania/Francja 2023 (61 min)
Reżyseria Pedro Almodovar
Obsada: Ethan Hawke, Pedro Pascal
Dziwne ścieżki życia, o których mowa w tytule, nawiązuje do słynnego fado Amalii Rodrigues, którego tekst sugeruje, że nie ma dziwniejszej egzystencji niż ta, którą można przeżyć, odwracając się plecami do własnych pragnień. - Pedro Almodóvar
Silva (Pedro Pascal) jedzie konno przez pustynię, by odwiedzić szeryfa Jake'a (Ethan Hawke). Dwadzieścia pięć lat wcześniej mężczyźni, pracowali razem jako najemni strzelcy. Pretekstem Silvy do odwiedzin jest powspominanie starych czasów. Po wspólnie spędzonej nocy Jake zdaje sobie jednak sprawę, że Silva wcale nie przyjechał wspominać starej znajomości. To zupełnie inny powód…
Pedro Almodovar to najbardziej uznany na świecie hiszpański filmowiec od czasów Luisa Buñuela i podwójny zdobywca Oscara. W głównych rolach w „Dziwnych ścieżkach życia” wystąpili - zawsze wzbudzający entuzjazm publiczności Ethan Hawke oraz Pedro Pascal, obecnie najgorętsze nazwisko w branży. Za filmową garderobę, która zawsze jest jednym z najważniejszych elementów w filmach Almodovara, odpowiada dom mody Saint Laurent, który debiutuje jako producent filmowy.
Film „Dziwne ścieżki życia” trwa 31 minut. Do filmu dołączony będzie ekskluzywny wywiad z Pedro Almodvarem prowadzony przez Annę Bogutskaya.
NIEDŹWIEDZIE NIE ISTNIEJĄ (No Bears / Khers nist) – PREMIERA
1 grudnia (piątek), godz. 18:00
3 grudnia (niedziela), godz. 17:15
5 grudnia (wtorek), godz. 19:00
6 grudnia (środa), godz. 17:00
dramat, Iran 2022 (106 min)
Reżyseria Jafar Panahi
Obsada: Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei
Niezmordowany Jafar Panahi nie traci werwy i kontynuuje partyzancką walkę z irańskim reżimem. Poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, nie oszczędza również własnego środowiska, a nawet samego siebie. W swoim najnowszym filmie pokazuje, jak nadzoruje realizację nowego projektu – jest jednak odseparowany od ekipy i kontaktuje się z nią jedynie za pomocą internetu (na reżyserze wciąż ciąży formalny zakaz wykonywania zawodu). Panahi stara się robić dobrą minę do złej gry i znosić niewygody, wierząc, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy. Życzeniowe myślenie artysty nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością, a atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta. Na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Jego bezpośrednie źródło stanowią tytułowe niedźwiedzie, ale dużo bardziej niebezpieczne wydają się światopoglądowe spory, w które zostaje wciągnięty także reżyser. Jafar Panahiego stawia nas przed pytaniem, czy fikcja wciąż jeszcze może pomóc w oswojeniu coraz bardziej przerażającej rzeczywistości?
APOLONIA, APOLONIA – POKAZY SPECJALNE
1 grudnia (piątek), godz. 20:00
7 grudnia (czwartek), godz. 19:45
dokumentalny, Dania, Polska, Francja 2022 (116 min)
Reżyseria Lea Glob
„Apolonia, Apolonia” otrzymała nominację do Europejskich Nagród Filmowych, a kino Zamek na kilka dni przed galą wręczenia tych prestiżowych wyróżnień, zaprasza na dodatkowe pokazy tego znakomitego filmu dokumentalnego.
Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?
„Apolonia, Apolonia” to jeden z najbardziej docenianych polskich filmów dokumentalnych ostatnich miesięcy, laureat najważniejszych nagród kina dokumentu w ostatnich 12 miesiącach (m.in. Grand Prix IDFA 2022 i MDAG 2023), niedawno nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. 9 grudnia 2023 roku dowiemy się, czy film zdobędzie tę znaczącą nagrodę, podsumowującą rok w europejskim kinie. 21 grudnia dowiemy się także, czy film Lei Glob znajdzie się na skróconej liście pełnometrażowych dokumentów kandydujących do Oscara 2024.
Dokument „Apolonia, Apolonia” został dofinansowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.
SKĄD DOKĄD
3 grudnia (niedziela), godz. 14:00
dokumentalny, Polska/Ukraina/Polska/Francja 2023 (85 min)
Reżyseria Maciek Hamela
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.
„Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
Na jednym z międzynarodowych festiwali, film zdobył już kwalifikację Oscarową, która umożliwia mu ubieganie się o nominację do Oscara 2024 w kategorii poświęconej pełnometrażowym dokumentom. Jako jedyny film dokumentalny z Polski, „Skąd dokąd” został zaprezentowany na festiwalu w Toronto.
ILE ZA SZTUKĘ? – POKAZY SPECJALNE
6 grudnia (środa), godz. 20:15
7 grudnia (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Polska 2023 (80 min)
Reżyseria Andrzej Miękus
Film jest spojrzeniem na polski rynek sztuki, który wraz z transformacją ustrojową przemienił się z marginalnego i przaśnego kuriozum w nowoczesną, profesjonalną maszynę. „Ile za sztukę?” zachwycił widzów Millennium Docs Against Gravity i Ińskiego Lata Filmowego. Film nie trafi do regularnej dystrybucji i jego kinowe seanse to bardzo wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na tę dziedzinę sztuki.
Sztuka, aukcje, ogromne wyceny poszczególnych dzieł, enigmatyczny rynek. Niedostępność świata sztuki i jej niezrozumiałe dla wielu mechanizmy biznesowe od zawsze działają na wyobraźnię. Jednak niesamowity wzrost zainteresowania kupnem dzieł w sztuki w Polsce w ostatnich kilku latach spowodował, że kurtyna mistycyzmu musi powoli opadać. Film jest spojrzeniem na polski rynek sztuki, który wraz z transformacją ustrojową przemienił się z marginalnego i przaśnego kuriozum w nowoczesną, profesjonalną maszynę, otwierającą niektórym artystom najmłodszego pokolenia wrota sukcesu niedostępne dla ich poprzedników.
SPOTKANIA I WYKŁADY
SZCZECIŃSKI SALON POEZJI
Wieczór poezji polskiej i amerykańskiej
7 grudnia (czwartek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Słowo wstępne i prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji
Oprawa muzyczna: Irina Paliwoda (pianino)
Poezje Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Denise Levertov i Marianne Moore czyta Joanna Matuszak, aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz zamkowego Teatru Piwnica przy Krypcie. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi; debiutowała rolą Lindy w spektaklu „Zagraj to jeszcze raz, Sam” (1994). Zagrała w filmie Vibe oraz serialach Zrozumieć świat, Odwilż; spektaklach telewizyjnych Ślub, Moralność Pani Dulskiej; laureatka licznych nagród aktorskich m.in. Wielkiej Nagrody Jury za wybitną kreację sceniczną w Ślubie Gombrowicza w plebiscycie Bursztynowy Pierścień (listopad 2017); odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (wrzesień 2015).
ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ
MIŁOŚĆ I JEJ RÓŻNE OBLICZA
12 grudnia (wtorek), godz.17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką
Gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty, będzie Katarzyna Jamróz – aktorka i piosenkarka, absolwentka krakowskiej PWST. Laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1993). Znana m.in. z filmów „Pożegnanie z Marią” i „Wszystko, co najważniejsze” oraz seriali „Na dobre i na złe” i „Marzenia do spełnienia”. Występowała m.in. w Teatrze Bagatela i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Gliwicach, Teatrze Powszechnym w Radomiu, Teatrze Komedia w Warszawie. Przez wiele lat była gwiazdą kabaretu Loch Camelot, współpracowała także z Piwnicą pod Baranami. Zagrała wiele głównych ról, przede wszystkim w spektaklach muzycznych, m.in. Roxy Hart w polskiej wersji musicalu „Chicago”, Sally Bowles w „Kabarecie”, Sheilę w kultowym „Hair” i tytułową rolę w „Piaf”. Jest autorką tekstów piosenek, a także poetką. Wydała tomik poezji „Nieprzemyślenia”. Nagrała cztery audiobooki popularyzujące wiedzę psychologiczną i kulturę relacji interpersonalnych.
Fenomen miłości skupia w sobie wszystkie najważniejsze wątki ludzkiej egzystencji. „Miłość ze swej natury okazuje się aktem, w którym nie szczędzimy trudów dla dobra ukochanej istoty. Jeśli naprawdę kochamy, wówczas znajdując się setki mil od obiektu i nawet o nim nie myśląc, zachowując spokój, skierujemy ku niemu nieokreślony, gorący i afirmatywny strumień (…). Aktywność uczuciowa, to jest serdeczne i pełne akceptacji, zainteresowanie drugą osobą dla niej samej (…). Zakochanie się to fenomen uwagi (José Ortega y Gasset, „Szkice o miłości”).
TEATR
Spektakl dla dorosłych
BURMISTRZ
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
17 grudnia (niedziela), godz. 17.00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)
Występuje Adam Dzieciniak
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski
„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?
Spektakle dla dzieci
MAJA – REZOLUTNA PSZCZÓŁKA
9 i 10 grudnia (sobota i niedziela), godz. 9:30
Sala Kina Zamek
Bilety: 20 zł (dziecko), 40 zł (opiekun)
Na motywach książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody”
Adaptacja i reżyseria Anna Chudek-Niczewska
Scenografia Barbara Poczwardowska
Muzyka Bartłomiej Orłowski, Piotr Klimek
Multimedia Krzysztof Kuźnicki
Występują Paulina Majtas, Paweł Niczewski, Wiesław Orłowski
Przedstawienie w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai.
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
To historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu, o próbie odnalezienia drogi do domu i zrozumienia innych. Jednak przede wszystkim opowieść o odpowiedzialności.
Czy Maja odnajdzie drogę do swojego ula? W jakim stopniu jedna mała pszczółka może być odpowiedzialna za całą rodzinę pszczół, zwaną rojem? Czy my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za życie owadów, które dzielimy z nimi na Ziemi? Co by się z nami stało, gdyby zabrakło wśród nas pszczół?
Spektakl dla dzieci od lat 5.
MISIACZEK
16 i 17 grudnia (sobota i niedziela), godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 20 zł (dziecko), 30 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Występują Paulina Majtas/Magdalena Dudek, Paweł Niczewski
Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat
Spektakl na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
SPACERY TEMATYCZNE Z PRZEWODNIKIEM
522. rocznica urodzin księcia Barnima IX/XI
2 grudnia (sobota), godz. 13:30
Bilety: 15 zł
Zbiórka uczestników przy wejściu I
2. grudnia przypada 522. rocznica urodzin księcia Barnima IX/XI, syna Bogusława X Wielkiego. Barnim IX/XI wraz ze swym bratankiem, księciem Filipem I, na sejmie w Trzebiatowie w 1534 r. zatwierdził wprowadzenie luteranizmu jako religii obowiązującej w Księstwie Pomorskim. Był również kontynuatorem rozbudowy i upiększania szczecińskiego zamku, głównej rezydencji dynastii Gryfitów. Podczas spaceru mowa będzie o życiu, osiągnięciach oraz zainteresowaniach księcia w powiązaniu z rozbudową zamku. Pokazana zostanie również płyta heraldyczna jemu poświęcona.
BOGUSŁAW X WIELKIM KSIĘCIEM BYŁ
16 grudnia (sobota), godz. 13:30
Bilety: 15 zł
Zbiórka uczestników przy wejściu I
Z okazji 500. rocznicy śmierci wybitnego Gryfity Zamek zaprasza na spacery tematyczne śladami Bogusława X Wielkiego. Uczestnicy poznają dokonania i zasługi księcia dla zjednoczenia i zreformowania kraju oraz przedłużenia dynastii. Dowiedzą się więcej o jego małżeństwie z Anną Jagiellonką i hucznym weselu pary w 1491 roku, które było inspiracją do rozbudowy zamku. Przybliżona zostanie również wystawa poświęcona księciu oraz zamkowe wydawnictwa prezentujące jego postać.
Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.
Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.
WYSTAWY CZASOWE
WIELOŚWIATY
Wystawa towarzyszy 44. Pomorskim Spotkaniom z Diaporamą
Do 31 grudnia
Hol wschodni
Istotą diaporamy, czyli audiowizualnego spektaklu multimedialnego, jest przenikanie. Przenikanie powstaje poprzez nakładanie obrazów, tworzenie tzw. trzeciego obrazu istniejącego wyłącznie w momencie przechodzenia jednego obrazu w drugi.
Wystawa „Wieloświaty” jest zamkniętą w jednym zdjęciu alegorią przenikających się obrazów, światów, treści, symboli i znaczeń.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
BOGUSŁAW X ZWANY WIELKIM
do 31 grudnia 2023
Duży Dziedziniec
“… książę Bogusław wielkiego i dumnego był ducha, którego nie tracił w żadnych okolicznościach” – tak Thomas Kantzow przedstawił w swojej kronice jednego z najwybitniejszych władców Pomorza – Bogusława X.
Wystawa plenerowa poświęcona Bogusławowi X, przygotowana na 569. rocznicę urodzin oraz w związku z obchodami 500-lecia śmierci, prezentuje w 7 segmentach najciekawsze i najważniejsze fakty historyczne – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi takimi jak: Jan Długosz, cesarz Maksymilian I czy papież Aleksander VI Borgia.
Skomponowaną w ten sposób opowieść o księciu Bogusławie X ożywia barwna ikonografia z epoki – ilustracje z kroniki miasta Lucerny z 1513 roku – jednego z najcenniejszych zabytków dokumentujących życie codzienne przełomu XV i XVI wieku.
Koncepcja: K. Lisiecka, J. Rybkiewicz
Tekst: dr M. Ogiewa-Sejnota
Grafika: A. Kosmacz
Wystawa przygotowana w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.
Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.
WYSTAWY STAŁE
Skrzydło Południowe, wejście L
Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).
24, 25 grudnia – wystawy nieczynne
26 grudnia – wystawy czynne w godz. 10:00 – 16:00
31 grudnia – wystawy czynne w godz. 10:00 – 15:00
1 stycznia – wystawy nieczynne
WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.
POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.
Dziedziniec Menniczy
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.
To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
WIEŻA DZWONÓW
Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.
Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:30)
24, 25 grudnia – wieża nieczynna
26 grudnia – wieża czynna w godz. 10:00 – 16:00
31 grudnia – wieża czynna w godz. 10:00 – 15:00
1 stycznia – wieża nieczynna
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze