Reklama
Biznes i finanse

ORLEN na Fuel Congress 2025: nasz region ma wiele solidnych argumentów, by wpływać na kształt transformacji energetycznej UE

Całkowite odcięcie się od importu surowców z Rosji i Białorusi, rekordowe inwestycje w infrastrukturę energetyczną, rozumienie konieczności utrzymania konkurencyjności gospodarki - to wspólne postulaty krajów Europy Środkowej, które stopniowo wchodzą do agendy całej Unii. „Dużą rolę odgrywa w tym Grupa ORLEN, realizująca projekty budujące bezpieczeństwo całego regionu” - przekonywał Stanisław Barański z Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w Grupie ORLEN.
  • Źródło: PAP MediaRoom
ORLEN na Fuel Congress 2025: nasz region ma wiele solidnych argumentów, by wpływać na kształt transformacji energetycznej UE
fot. PAP - kadr z filmu

Debata zatytułowana „Polityka energetyczna w czasach wojny i transformacji. Priorytety krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec”, zorganizowana w ramach Fuel Congress 2025, odnosiła się wprost do być może najbardziej fundamentalnej dla przyszłości całej Wspólnoty kwestii.

Reklama

Z jednej strony bowiem transformacja energetyczna jest faktem i koniecznością, o czym świadczą nie tylko warunki atmosferyczne za oknami, ale także rosnący udział w „zielonym rynku” globalnych potęg jak Chiny czy Indie. Z drugiej jednak strony jej powodzenie w krajach demokratycznych zależy od społecznej akceptacji dla przeprowadzanych zmian. Ryzyka, o których kraje środkowoeuropejskie mówiły od dawna, dziś się materializują i nie uchodzą już uwadze instytucji unijnych. 

„Jako cały region powinniśmy w tej dyskusji kłaść bardzo mocny nacisk na kwestię cen energii i szeroko pojętego bezpieczeństwa energetycznego. Europa Środkowa jest w tym aspekcie naprawdę wiarygodna, bo zaczynając transformację z zupełnie innego poziomu niż kraje tzw. starej piętnastki, nadrabiamy straty i finansujemy olbrzymie inwestycje w swoje systemy energetyczne” - powiedział Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w Grupie ORLEN.

W debacie uczestniczyli również przedstawiciele Litwy, Czech, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Zgodnie deklarowali oni konieczność zacieśniania współpracy regionalnej oraz gotowość do formułowania konkretnych postulatów w sprawie „racjonalnej, sprawiedliwej i przystępnej transformacji” na forum unijnym. Ugnė Keliauskaitė, Litwinka pracująca w brukselskim think thanku Bruegel, wskazała na kluczową rolę Polski w budowaniu odporności i niezależności energetycznej całego regionu: zarówno ze względu na nasze położenie geograficzne, jak i potencjał ekonomiczny. 

„Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, Baltic Pipe (czyli rurociąg łączący norweski szelf kontynentalny z Polską), interkonektory gazowe na granicy z Ukrainą, inwestycje w produkcję wodoru zeroemisyjnego, biopaliw, biogazu, biometanu. Wszystko to czyni nas nie tylko wiarygodnym uczestnikiem ogólnoeuropejskich debat na temat energetyki, ale w długim terminie zwiększa również niezależność od importu surowców energetycznych” - wyjaśniał Stanisław Barański.

Barański przyznał, że Europa Środkowa nie jest monolitem: posiadamy chociażby różne systemy i miksy energetyczne. 

„Część krajów, na przykład Polska, jest wciąż w znacznym stopniu zależna od produkcji energii elektrycznej i cieplnej z węgla. Ale już Czesi mają dużą przewagę, wynikającą z energii jądrowej w swoim miksie energetycznym. W związku z tym skala ich wyzwań transformacji sektora elektroenergetycznego jest nieporównywalna do tego, z czym my się mierzymy” - przyznał ekspert.

Naszym atutem jest z kolei dostęp do Bałtyku.

„To gigantyczny potencjał, bo wiąże się z możliwościami, jakie niesie offshore wind. Finalizujemy właśnie budowę pierwszej, bardzo dużej farmy wiatrowej na naszym morzu” - zauważył Stanisław Barański.

Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 tys. GWh czystej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych. Wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 roku, stanie się jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.

Różne systemy energetyczne czy potencjały ekonomiczne nie oznaczają jednak braku wspólnych interesów i priorytetów: zwłaszcza w tak newralgicznym punkcie na mapie globu jak Europa Środkowa. 

„Głos naszego regionu jest naprawdę słyszalny w Europie i powinniśmy to wykorzystać. Pokazujmy swoje osiągnięcia, dzielmy się pomysłami i przedstawiajmy konkretne, racjonalne projekty” - apelował przedstawiciel Grupy ORLEN. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test