Reklama
Biznes i finanse

Bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki w dobie geopolitycznych zawirowań - już wkrótce na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Uznane autorytety, decyzyjni politycy, menedżerowie dużych firm i przedsiębiorcy, wyraziste osobowości, eksperci, naukowcy i ludzie mediów - już za miesiąc, w terminie 23-25 kwietnia br., to opiniotwórcze grono spotka się w Katowicach na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC - European Economic Congress). Co znaczy działać razem dla bezpiecznej przyszłości i w jaki sposób podnieść konkurencyjność i niezależność europejskiej gospodarki - te kwestie będą myślami przewodnimi tegorocznej debaty, organizowanej pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki w dobie geopolitycznych zawirowań - już wkrótce na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego (1)

„Europejski Kongres Gospodarczy ma w tym roku dwa główne słowa-klucze: bezpieczeństwo i konkurencyjność. Wszyscy jesteśmy świadkami, jak dynamicznie, zwłaszcza w ostatnim czasie, zmienia się rzeczywistość geopolityczna i jakie wyzwania dla gospodarek niosą ze sobą te turbulencje. Na naszych oczach rodzi się nowy porządek świata, a niestabilne otoczenie gospodarki wpływa na koniunkturę, klimat inwestycyjny i strategie firm. Przez trzy kongresowe dni będziemy chcieli przyjrzeć się temu wszystkiemu wnikliwie i, jak co roku, stworzyć platformę wymiany myśli, doświadczeń, rekomendacji“ - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. „Zależy nam, żeby z Katowic, w roku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, popłynęło wyraźne przesłanie dla Europy i świata, słyszalny i wiele wnoszący głos w dyskusji o tym, jaka będzie nasza przyszłość“ - dodaje.

Reklama

Blisko 200 kongresowych debat odbędzie się pod hasłem „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future". Bezpieczeństwo będzie rozpatrywane w kontekście nowego europejskiego priorytetu, jakim jest silna gospodarka jako fundament. Dyskutowane będą m.in. założenia kluczowych dokumentów wskazujących kierunki zmian w polityce gospodarczej UE, jak Clean Industrial Deal czy Kompas konkurencyjności. Paneliści poszukają odpowiedzi na pytanie, jak połączyć działania na rzecz neutralności klimatycznej ze wsparciem konkurencyjności gospodarki, zmniejszaniem zależności i podniesieniem bezpieczeństwa. Na wokandę wzięte zostaną postulaty biznesu, takie jak deregulacja i więcej wolnego rynku, przystępne ceny energii, priorytety dla inwestycji, innowacji czy technologii. Wiele miejsca kongres poświęci też mobilizacji przemysłu w Europie, obronności, potencjałowi militarnemu czy wykorzystywaniu przełomowych technologii. Uczestnicy debat pochylą się także nad tym, jak Europa reaguje na nową sytuację w świecie i bariery w handlu i jakie narzędzia są konieczne, by europejska gospodarka z powodzeniem konkurowała na globalnym rynku.

Nowe otwarcie europejskiej polityki gospodarczej i przemysłowej oraz działania w ramach polskiej prezydencji rzucą światło na kluczowe dla przyszłości obszary i trendy: transformację sektora energii i całej gospodarki, wielkie inwestycje, cyfryzację różnych dziedzin życia, międzynarodową współpracę i ekspansję gospodarczą czy rozwój regionalny.

Ważny czas: polska prezydencja w Unii Europejskiej

Kwietniowy kongres, objęty patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, będzie doskonałą okazją, żeby omówić dotychczasowy przebieg i bilans prezydencji na jej półmetku. Uwaga zogniskuje się wokół strategii i priorytetów polskiego przywództwa w Radzie UE. Nie może zabraknąć tematów najbardziej aktualnych, jak nowy etap współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, czy udział UE we wsparciu i odbudowie Ukrainy. Jak się ma w tych nowych warunkach gospodarka i jak w niestabilnym świecie działać skutecznie, prorozwojowo i odpowiedzialnie? Co oznacza zmieniająca się mapa sojuszników, partnerów i rywali i jakie są w tym kontekście perspektywy rozszerzenia wspólnoty, co znaczą dla niej spójność i solidarność?

Kongresowi paneliści, w tym obecni na kongresie przedstawiciele polskiego rządu, przyjmą perspektywę globalną, ale pochylą się też nad gospodarką i bezpieczeństwem w skali bardziej mikro - krajów, regionów czy społeczności lokalnych.

Europejską i światową scenę polityczną na kongresie reprezentować będą między innymi: Michał Baranowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii; Andreas von Beckerath, ambasador Szwecji w Polsce; Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu; Waldemar Buda, poseł do Parlamentu Europejskiego; Jerzy Buzek, europoseł (2004-2024), przewodniczący Rady EEC; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Jurand Drop, podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów; Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego; Krzysztof Galos podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju Ministerstwa Klimatu i Środowiska; Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa; Marek Gzik, sekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Hà Hoàng Hải, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Wietnamu w Polsce; Jacek Karnowski, sekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej; Michał Kobosko, poseł do Parlamentu Europejskiego; Ivan Korčok, słowacki dyplomata, minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji w latach 2020-2022; Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego; Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Ryszard Petru, poseł na Sejm RP, Polska 2050; Dariusz Standerski, sekretarz stanu Ministerstwa Cyfryzacji; Jan Szyszko, sekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej; Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego; Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej; Urszula Zielińska, sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Szeroka reprezentacja branży energetycznej i konferencja Ministerstwa Przemysłu

Energetyka i transformacja sektora energii to obszary, które w kontekście bezpieczeństwa mają niebagatelne znaczenie. Jak realizować zieloną transformację i przekształcać sektor energii, wspierając konkurencyjność gospodarki, z uwzględnieniem nowych celów europejskiej polityki gospodarczej, uwarunkowań i zagrożeń zewnętrznych? Na ile możliwa jest zrównoważona gospodarka, neutralna wobec klimatu i przyjazna środowisku, oparta na wiedzy i technologiach i jakie są warunki przyspieszenia rewolucji w świecie energii, paliw i surowców?

Swój udział w debatach poświęconych m.in. tej tematyce potwierdziło już wyjątkowo szerokie, eksperckie grono specjalistów, w którym znaleźli się m.in. Barbara Adamska, CEO, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii PSME; Karine Boissy-Rousseau, VP Green Gases TotalEnergies; Borys Budka, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, minister aktywów państwowych w latach 2023-2024; Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska; Ireneusz Fąfara, prezes ORLENu; Fabian Gaus, CEO GoldenPeaks Capital; Tomasz Guzowski, CEO OX2 Polska; Monika Gruźlewska, dyrektorka Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej; Sławomir Hinc, prezes GAZ-SYSTEM; Grzegorz Kinelski, prezes Grupy Enea; Piotr Listwoń, prezes Towarowej Giełdy Energii; Grzegorz Lot, prezes Grupy TAURON Polska Energia; Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej; Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska; Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych; Dagmara Peret, Country Leader GE Hitachi Poland; Pawel Przybylski, prezes ONDE; Sanjay Samaddar, vice president - CEO ArcelorMittal Europe Long Products; Agnieszka Skorupińska, partnerka kierująca zespołem Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Baker McKenzie; Wojciech Wrochna, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Ministerstwa Przemysłu; Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Veolia Poland, wiceprezes Veolia Energy Contracting Poland; Tomasz Ziomek, Regulatory Lead Axpo Polska; Sławomir Żygowski, prezes GE Vernova.

Tegoroczną kongresową nowością będą konferencje Ministerstwa Przemysłu w ramach polskiej prezydencji w UE. Poruszą szerokie spektrum tematów, m.in. czy możliwe jest stworzenie europejskiego i światowego systemu bezpieczeństwa energetycznego, jak pogodzić dążenie do neutralności wobec klimatu z zapewnieniem bezpieczeństwa i jak transformacja klimatyczna wpływa na ekosystemy przemysłowe, koszty działalności gospodarczej, strategie firm, życie społeczne, naukę i sektor badawczy. W orbicie zainteresowania znajdą się zwłaszcza europejskie regiony przemysłowe i obszary zależne od energetyki konwencjonalnej w obliczu wyzwań transformacyjnych. Jakie są koszty, ryzyka i profity wynikające z transformacji? Czy i jaką drogą regiony górnicze mogą odzyskać utraconą witalność społeczno-gospodarczą? Uczestnicy konferencji spróbują wspólnie zarysować zielone scenariusze dla regionów w transformacji.

Mocny głos biznesu

„Przedsiębiorcy, praktycy gospodarki z ich energią, kreatywnością i wytrwałością pozostają głównymi bohaterami naszego wydarzenia. To oni są autorami polskiego sukcesu ostatnich dekad i od nich zależy, czy w zmieniających się Europie i świecie będziemy umieli nadać rozwojowi dynamikę adekwatną do nowych wyzwań. W tym roku zadbamy szczególnie, by głos biznesu wybrzmiał w pełni w formule Rekomendacji Kongresu” - zapowiada Wojciech Kuśpik.

Rekomendacje obecnych na kongresie przedstawicieli biznesu będą dotyczyć w szczególności konkurencyjnej gospodarki, m.in. w kontekście cyfrowego wyścigu technologicznego, ale też inwestycji i rozwoju, energii i transformacji, przemysłu dla bezpieczeństwa czy deregulacji i zasad tworzenia dobrej jakości prawa, sprzyjającego inwestycjom i przedsiębiorczości.

Wśród reprezentantów sektora biznesu, którzy już potwierdzili swoją obecność na tegorocznym kongresie, są m.in.: Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, Dominika Bettman, członkini rady nadzorczej Santander Bank Polska, przewodnicząca Rady Uczelni SGH w Warszawie; Rocco Braeuniger, Country Manager DACH & EU Expansion countries, Amazon; Kenneth Campbell, prezes Play (Grupa iliad); Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ; Przemek Gdański, prezes Banku BNP Paribas; Władysław Grochowski, prezes Arche; Honorata Hencel, dyrektorka Boeing w Polsce i na Ukrainie; Cezary Kocik, prezes mBanku; Agnieszka Kubera, prezeska Accenture w Polsce; Piotr Krupa, prezes Kruka; Dawid Jakubowicz, prezes Kulczyk Investments; Kamil Majczak, CEO, QEMETICA; Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego; Jarosław Mikos, prezes Comarchu; Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium; Stacy Ligas, Managing Partner KPMG w Polsce; Krzysztof Niemiec, wiceprezes TractTecu; Michał Sołowow, przedsiębiorca, przemysłowiec, inwestor; Adam Mokrysz, CEO Grupy Mokate; Adam Sikorski, prezes UNIMOTU; Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Lars Petersson, CEO Grupy VELUX; Artur Popko, prezes, dyrektor Budimex; Rafał Sonik, prezes Gemini Holding; Andrzej Sterczyński, prezes Unibepu; Jonathan Quesney, Global Threat Management & Response Director Pepsico; Józef Wiśniewski, założyciel, właściciel, prezes Wipasz; Mikołaj Wezdecki, wiceprezes LPP.

Wielowątkowość katowickiej debaty

Główne nurty tematyczne wydarzenia będą stanowić kontekst także dla bardziej sektorowych dyskusji. Kongres podejmie najbardziej aktualne tematy związane z ochroną zdrowia - jak np. reforma szpitali i KPO. Zajmie się także rynkiem pracy i edukacją - w perspektywie np. inkluzywności czy społecznej odpowiedzialności biznesu. Weźmie na tapet temat przyszłości mediów, influencer marketingu czy związków sztuki z biznesem. Swoje miejsce w agendzie będą też miały infrastruktura, transport i logistyka, z tematami takimi jak niedawna powódź czy elektromobilność; budownictwo i nieruchomości, w kontekście np. rynku mieszkaniowego; przemysł spożywczy i rolnictwo z naciskiem m.in. na bezpieczeństwo żywnościowe, czy też handel, rynek i konsument w dobie nowych trendów.

Kongres wychodzi poza dotychczasowe ramy

Coraz większa ranga i skala największej tego rodzaju debaty w Europie Środkowo-Wschodniej przesądziła o poszerzeniu formuły kongresu i wyjściu poza przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Część programu zostanie zrealizowana w sąsiednim Spodku, tam między innymi odbędzie się sesja inaugurująca wydarzenie.

Kongresowi również w tym roku towarzyszyć będą gale finałowe konkursów: EEC Start-up Challenge, Top Inwestycje Komunalne czy Inwestor bez Granic. W ramach cyklu EEC Talks na otwartej scenie odbywać się będą rozmowy z gośćmi: znanymi ekonomistami, politykami, dyplomatami, osobowościami świata biznesu, kultury i życia społecznego.

Współgospodarzami Europejskiego Kongresu Gospodarczego są: Województwo Śląskie, Miasto Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w terminie 23-25 kwietnia 2025 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress - EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. 

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP. 


Więcej informacji: 

Facebook: facebook.com/EECKatowice

LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/  

X: x.com/EECKatowice #EKG2025 #EEC2025

Instagram: https://www.instagram.com/eeckatowice/


KONTAKT:

Marta Dobrzańska

rzeczniczka prasowa EEC/Imago PR

tel. 609 808 120,

e-mail: marta.dobrzanska@imagopr.pl    

Karolina Frączek

biuro prasowe EEC/Imago PR

tel. 603 712 201

e-mail: karolina.fraczek@imagopr.pl

Źródło informacji: Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test