Reklama
Nauka i technologie

Od parowozu do sztucznej inteligencji, czyli 200-lecie istnienia kolei

Dziś widok pędzących po torach pociągów traktujemy jako oczywisty element krajobrazu. Jednak 200 lat temu, gdy w 1825 roku uruchomiono pierwszą publiczną linię kolejową Stockton and Darlington Railway w Anglii, było to wydarzenie porównywalne z wynalezieniem komputera czy pierwszym lotem w kosmos. Kolej, która stała się symbolem rewolucji przemysłowej, nieustannie ewoluuje, dziś to innowacje technologiczne wyznaczają nowe kierunki w zarządzaniu transportem, a Polska ma znaczący wkład w cyfryzację tej branży.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Od parowozu do sztucznej inteligencji, czyli 200-lecie istnienia kolei
SP Tech Solutions

Pierwsze systemy kolejowe powstawały jako pojedyncze linie łączące ośrodki przemysłowe. Szybko przekształciły się w rozległą sieć, która zupełnie zmieniła sposób funkcjonowania świata. W ciągu zaledwie pół wieku w Europie położono niemal 160 tysięcy kilometrów torów, a pod koniec XIX wieku było ich już 263 145 km. Wraz z kolejnymi kilometrami szyn wynalazcy i naukowcy tworzyli rozwiązania, które pozwalały przekraczać kolejne granice prędkości, ładowności i wydajności kolei oraz zwiększać jej bezpieczeństwo. Choć dzisiejsze pociągi są nieporównywalnie bardziej zaawansowane technologicznie niż pierwsze parowozy, jedno pozostaje niezmienne - kluczową rolę odgrywają innowacje. Nadal całe rzesze ludzi opracowują technologie, które zmieniają kolej na lepsze. 

Reklama

Polski wkład w rozwój kolei

Polacy od dekad współtworzą kolejową historię. Najbardziej widoczny (dosłownie) polski wkład w rozwój kolejnictwa to lokomotywy. Od Luxtorpedy - kultowego wytworu polskiej myśli technicznej z chrzanowskiego Fabloku, ikony nowoczesnej kolei w okresie międzywojennym, po współczesny tabor produkowany przez zakłady PESA w Bydgoszczy i Newag w Nowym Sączu, który zobaczyć można na wielu torach Europy. Współczesny transport kolejowy to jednak nie tylko infrastruktura i tabor, ale przede wszystkim inteligentne systemy zarządzania. Te także powstają w Polsce.

„Rozwój infrastruktury kolejowej to tylko jedna strona medalu. Aby kolej mogła w pełni wykorzystać swój potencjał, niezbędne są innowacyjne technologie, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także optymalizują procesy, pozwalając przewoźnikom na lepsze zarządzanie zasobami i zwiększenie efektywności. W SP Tech Solutions od pięciu lat rozwijamy rozwiązania, które pomagają branży kolejowej wykorzystać pełnię jej możliwości, łącząc tradycję z innowacją” - wskazuje Michał Pawłowski, współzałożyciel toruńskiej spółki. 

Rewolucja niewidoczna gołym okiem

Zwiększenie udziału transportu kolejowego jest dziś kluczowe, bo mimo że to kolej zapoczątkowała erę dalekobieżnego transportu masowego, przez lata dominującą rolę w przewozach towarowych w Europie przejął transport drogowy - mniej efektywny i znacząco obciążający środowisko. Unia Europejska dąży jednak do odwrócenia tego trendu, stawiając na kolej jako fundament zrównoważonego transportu. Wprowadzone regulacje, w tym Zielony Ład i strategia na rzecz zrównoważonej mobilności, zakładają przeniesienie znacznej części transportu towarowego z dróg na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak tory, a także zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii do optymalizacji przewozów.

„Ostatnie lata pokazały, że zarówno na poziomie instytucjonalnym w Unii Europejskiej, jak i w Polsce, a przede wszystkim wśród przewoźników, panuje duże zainteresowanie wdrażaniem technologicznych usprawnień w kolejnictwie. To nie chwilowa moda, lecz konieczność. Bez innowacji kolej nie sprosta rosnącym wymaganiom współczesnej gospodarki i zmianom w strukturze transportu” - dodaje Piotr Sikorski, CEO SP Tech Solutions.

Współczesna kolej to nie tylko rozwój infrastruktury i nowoczesne pociągi, ale przede wszystkim inteligentne systemy optymalizacyjne. Rozwiązania oparte na analizie danych i sztucznej inteligencji pozwalają na bieżąco dostosowywać przewozy do zmieniających się warunków rynkowych. Rozwiązania typu Business Intelligence i wieloagentowe systemy optymalizacyjne autonomicznie analizują i usprawniają procesy logistyczne. Dzięki temu przewoźnicy mogą nie tylko lepiej planować swoje operacje i skuteczniej zarządzać zasobami, ale także reagować na zmienne warunki rynkowe w czasie rzeczywistym. Dodatkowo nawet prosta automatyzacja pozwala na konkretne oszczędności. 

„Potwierdzają to zarówno nasze badania, jak i feedback od użytkowników rozwiązań SP Tech Solutions. Jeden z naszych głównych klientów, czyli PKP Cargo, dzięki narzędziu Raily Taxi zmniejszył miesięczne koszty transportu drużyn trakcyjnych o ponad 25%. Inne narzędzia z ekosystemu Raily zwiększają skuteczność zarządzania” - mówi Piotr Sikorski. Choć współczesna kolej bazuje na fundamentach położonych jeszcze w XIX wieku, to właśnie innowacje pozwalające na optymalizację kosztów i większą wydajność zdecydują o jej przyszłości.

Źródło informacji: SP Tech Solutions


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test