Konferencja odbędzie się w dniach 23-25 listopada w szczecińskim Zamku.
Bogusław X Wielki to jeden z symboli Pomorza Zachodniego. Po okresie rozbicia dzielnicowego zjednoczył w II połowie XV wieku Księstwo Pomorskie i mimo ustawicznej rywalizacji z elektorami brandenburskimi o panowanie nad ujściem Odry do Bałtyku - utrzymał w nim władzę. Zmienił status państwa, z lennika elektorskiego na bezpośredniego lennika cesarskiego. Poprzez małżeństwo z królewną polską Anną, córką Kazimierza Jagiellończyka, zapewnił ciągłość dynastii na kolejne 150 lat (do połowy XVII wieku). Małżeństwo to stało się też impulsem do pogłębienia kontaktów polsko-pomorskich. Pomorze pod panowaniem Bogusława X przeszło poważne zmiany ustrojowe, stało się wczesnonowożytną monarchią stanową. W tym czasie, podobnie jak w Polsce, rozpoczął się również proces rozwoju gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej i dominacji stanu szlacheckiego w państwie.
Rok 2023 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie poświęcony jest właśnie temu władcy – jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli pomorskiej dynastii książęcej – i obchodzony jako Rok Bogusława X Wielkiego. Aby wzmocnić świadomość wspólnej kultury i historii, Zamek wraz z Komisją Historyczną dla Pomorza oraz we współpracy z partnerami – Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i Archiwum Państwowym w Szczecinie, organizuje w dniach 23-25 listopada międzynarodową konferencję naukową „Bogusław X, życie i działalność renesansowego księcia na Pomorzu i w Europie”. Jest ona rezultatem projektu o tym samym tytule, który jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.
Celem całego projektu jest popularyzacja wiedzy na temat badań dotyczących Pomorza Zachodniego w okresie panowania Bogusława X, a także kontekstów historycznych, miejsca tego regionu w późnośredniowiecznym i wczesnonowożytnym ówczesnym świecie, powiązań z innymi podmiotami państwowymi i stanie wewnętrznym monarchii pomorskiej.
Podczas trzydniowej konferencji zostaną wygłoszone referaty mające na celu ukazanie działalności księcia oraz jego państwa w kontekście nie tylko spraw wewnętrznych, ale również polityki zagranicznej, kontaktów z innymi państwami czy polityki dynastycznej. Do udziału zaproszono wybitnych badaczy z Polski i Niemiec. Referaty będą wygłaszane w języku polskim i niemieckim, a dla słuchaczy konferencji – uczestników projektu FMP-004-23 Interreg VI A Kultura i zrównoważona turystyka - przewidziano tłumaczenie symultaniczne.
Każdy z partnerów miał pulę miejsc i rekrutował uczestników spośród swojej społeczności. Rekrutacja jest już zakończona.
Transgraniczny projekt jest również okazją do dyskusji na temat wspólnego dziedzictwa historycznego oraz planów współpracy przy dalszych badaniach naukowych.
Projekt wpisuje się w realizację polityki horyzontalnej ze szczególnym uwzględnieniem edukacji, historii i dziedzictwa kulturowego.
Program konferencji:
23 listopada 2023
Bogusław X - perspektywy badań naukowych.
Od brandenburskiego wasala do cesarskiego księcia. Bogusław X w otoczeniu swoich sąsiadów.
24 listopada 2023
Książę Bogusław X i dynastia Gryfitów.
25 listopada 2023
Działalność Bogusława X na Pomorzu.
Napisz komentarz
Komentarze