Liderem Projektu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, pełniące funkcję Beneficjenta Koordynującego, a Współbeneficjentem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie we współpracy z innymi instytucjami – Towarzystwem Miłośników Rzeki Regi, Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg Szczecin, Enea Nowa Energia Sp. z o.o., Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Nadleśnictwem Gryfice, jednostkami samorządu terytorialnego, użytkownikami małych elektrowni wodnych w dorzeczu Regi i innymi interesariuszami społecznymi.
Projekt o wartości 5 407 999 euro prowadzony był w ramach instrumentu finansowego LIFE+ objętego dofinansowaniem Komisji Europejskiej (50% środków) przy współfinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (45% środków). Pozostałe 5% wartości Projektu to wkład własny Beneficjenta.
„Niebieski korytarz” to korytarz migracyjny dla ryb wędrownych, głównie troci. Powstał na, płynącej przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie, rzece Rega oraz w jej dopływach. Liczy sobie ponad 130 km, zapewnia bezpieczeństwo ryb wędrownych oraz innych organizmów wodnych, polepszając warunki bytowania i rozrodu ich populacji.
Najważniejszym przedsięwzięciem w ramach tego projektu było udrożnienie koryta rzeki Regi i jej dopływów. Wiązało się to ze zbudowaniem 23 przepławek, czyli konstrukcji mających za zadanie umożliwienie pokonania sztucznych barier w rzece (jazów czy elektrowni wodnych) przez migrujące ryby. Utworzono też liczne sztuczne tarliska ryb łososiowatych, które obejmują łącznie powierzchnię ponad 12 tys. m2.
W sąsiedztwie elektrowni wodnych w Płotach, Likowie i Rejowicach powstały elektryczne bariery odstraszające dla ryb, by nie wpadały w turbiny. W zlewni Regi pojawiło się 60 tys. nowych drzew, Straż Rybacka otrzymała nowoczesny sprzęt do walki z kłusownikami, a w Gryficach powstało Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej.
Podsumowanie akcji odbyło się na przystani w Trzebiatowie z udziałem Dyrektora Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gryficach Wojciecha Leszczyńskiego, wiceburmistrza Trzebiatowa Grzegorza Olejniczaka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfice Wojciecha Pietrzaka, Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi Zbigniewa Zielińskiego oraz młodzieży szkolnej biorącej udział w sprzątaniu okolicy Regi.
W trakcie spotkania nastąpiło oficjalne podpisanie sprawozdania z realizacji projektu do Komisji Europejskiej z udziałem Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marty Kobrzyńskiej-Chudzik. Sprawozdanie zostało przekazane do KE drogą elektroniczną.
Realizacja projektu to przykład doskonałej współpracy wielu instytucji, organizacji społecznych, samorządu i szkół na rzecz ekologii i ochrony środowiska.
W trakcie akcji zebrano dużą ilość śmieci i należy podkreślić, że odbywało się z poszanowaniem zasad selektywnej segregacji odpadów.
Napisz komentarz
Komentarze