Reklama

W Szczecinie i Świnoujściu powstanie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Projekt wspiera ORLEN Neptun

W Szczecinie i Świnoujściu powstanie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Jego celem będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji ORLEN Neptun związanych morską energetyką wiatrową. Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z dwoma jednostkami nadzorowanymi przez Ministra Infrastruktury: Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu i Politechniką Morską w Szczecinie oraz jedną ze szczecińskich szkół branżowych.
W Szczecinie i Świnoujściu powstanie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Projekt wspiera ORLEN Neptun

- Uruchomienie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore to konieczność. Budowa, a potem eksploatacja morskich farm wiatrowych wymaga fachowców ze specjalistycznymi kwalifikacjami. Na razie w Polsce jest ich ciągle za mało. Dlatego musimy jak najszybciej wykształcić młodych inżynierów, logistyków, czy operatorów do pracy zarówno na morzu, przy farmach wiatrowych, jak i w portach  instalacyjnych i serwisowych mówi Robert Nowicki, prezes zarządu ORLEN Neptun.

Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, w ramach Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, odbywać się będą wykłady, warsztaty, szkolenia, konferencje i seminaria poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. 

- Cieszy mnie inicjatywa ORLEN Neptun, bo doskonale wpisuje się ona w nasze dotychczasowe działania i projekty w zakresie przygotowania kadr na rzecz sektora offshore wind. Jestem świadomy, jak ogromne jest to wyzwanie, które wymaga koordynacji działań i dobrej współpracy wielu partnerów. Nie mam jednak wątpliwości, że zarówno Szczecin, jak i cały region zachodniopomorski ma potencjał i możliwości, by stać się polskim hubem offshorowymzauważa Michał Przepiera, I Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin

W ramach funkcjonowania Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, spółka ORLEN Neptun, zadeklarowała uruchomienie programu stypendialnego oraz zorganizowanie praktyk i staży.

- To bardzo dobry pomysł. Dla naszych studentów, którzy jako pierwsi w Polsce kształcą się na kierunku studiów inżynierskich związanym z morską energetyką wiatrową, będzie to szansa nie tylko na poszerzenie praktycznych kompetencji zawodowych, ale również poznania specyfiki pracy w ORLEN Neptun. Dzięki temu w przyszłości, stając się częścią wysoko wykwalifikowanej kadry profesjonalistów, będą oni stanowić o sile polskiego offshoru  mówi Wojciech Ślączka, Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Pierwsze, pilotażowe szkolenia na poziomie zawodowym mają zostać uruchomione w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Adresowane one będą dla uczniów zainteresowanych pracą na Terminalu Instalacyjnym, do którego budowy w świnoujskim porcie przygotowuje się ORLEN Neptun. Fachowcy z tej spółki będą przygotowywać przyszłych specjalistów do obsługi infrastruktury portowej koniecznej do realizacji projektów offshore wind, w tym m.in  logistyków, hakowych, sztauerów i operatorów żurawi.

- Jesteśmy dumni, że współtworzymy Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Dla naszej szkoły to ogromne wyróżnienie, że możemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowej gałęzi polskiej gospodarki, jaką jest morska energetyka wiatrowa. Z tego projektu skorzystają przede wszystkim nasi uczniowie, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Dadzą im one możliwość pracy np. na Terminalu Instalacyjnym w Świnoujściuzauważa Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Dodatkowo w ramach współpracy ze Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu spółka ORLEN Neptun ufunduje na potrzeby tej placówki instalację fotowoltaiczną. Panele PV zostaną dostarczone i zamontowane przez fachowców z Energa Obrót SA, spółki z Grupy ORLEN. Dzięki inwestycji, szkoła będzie płacić corocznie o 40 proc. mniej za energię elektryczną. 

ORLEN Neptun jest odpowiedzialna ze realizację projektów offshore wind na Bałtyku. Oprócz budowy nowych morskich farm wiatrowych, spółka uruchomi na przełomie 2024 i 2025 w porcie Świnoujście pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie Terminal Instalacyjny. Jego zadaniem będzie rozładunek i załadunek oraz składowanie elementów wykorzystywanych do budowy farm offshore wind. 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test