Reklama

Komentarz rynkowy - czerwiec

Komentarz rynkowy - czerwiec

W rozszerzonym, czerwcowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI:

  • komentują aktualne odczyty inflacji, stóp procentowych, PKB,
  • analizują potencjalny wpływ zbliżającej się kampanii wyborczej,
  • porównują poziomy bezrobocia w strefie euro i USA,
  • oceniają perspektywy dla rynku akcji i obligacji w Polsce. 

Poniżej prezentujemy wybrane informacje z raportu

OTOCZENIE MAKRO-EKONOMICZNE

Polska

W maju poznaliśmy wstępne dane o inflacji CPI, które wywołały pozytywne zaskoczenie. Zgodnie z szacunkami GUS, ceny w maju pozostały na poziomie z kwietnia, podczas gdy ekonomiści spodziewali się̨ wzrostu o 0,2 proc. Dzięki stabilizacji cen w maju, dynamika roczna inflacji zmniejszyła się̨ do 13,0 proc. Niestety, swoją uporczywość́ wciąż̇ demonstruje inflacja bazowa, która w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. w skali miesiąca i o 12,2 proc. w skali roku. Tym samym inflacja bazowa zanotowała wzrost 3-ci miesiąc z rzędu, tym razem o ponad 1 proc. w skali miesiąca. W międzyczasie, na kongresie PiS przestawione zostały pierwsze obietnice w kampanii wyborczej (w tym waloryzacja 500+), które mogą̨ kosztować́ ok. 1 proc. PKB oraz generować́ dodatkowy impuls inflacyjny. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Chociaż̇ na początku miesiąca prezes NBP mówił o możliwych podwyżkach w kolejnych miesiącach, to jednak można się spodziewać, że odczyt inflacji CPI za maj będzie wspierać́ gołębie nastawienie członków RPP i w konsekwencji doprowadzi do obniżki stóp przed wyborami – komentują eksperci VIG/C-QUADRAT TFI. 

Poznaliśmy również̇ odczyt PKB za 1. kwartał 2023 r., który mimo zanotowanego spadku, okazał się̨ znacząco wyższy od oczekiwań́ rynkowych. W skali roku polska gospodarka skurczyła się̨ o 0,3 proc. podczas gdy konsensus zakładał spadek o 0,8 proc. Z kolei w skali kwartału polska gospodarka zanotowała wzrost o 3,8 proc., podczas gdy konsensus zakładał wzrost o 0,7 proc. Pierwszy miesiąc drugiego kwartału przyniósł ujemne dynamiki zarówno sprzedaży detalicznej (-7,3 proc. r/r) oraz produkcji przemysłowej (-6,4% r/r). 

Sytuacja na rynku pracy nadal pozostaje korzystna dla pracowników. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2 proc., a wynagrodzenia wzrosły o 12,1 proc. w skali roku. 

 

 

 

Strefa euro / Niemcy

Podobne tendencje cenowe co w Polsce, odnotowane zostały w strefie euro. Finalne dane za kwiecień́ potwierdzają̨ wzrost cen o 0,6 proc. w skali miesiąca (inflacja HICP) oraz o 1,0 proc. (inflacja bazowa HICP). Z kolei wstępne dane za maj w Niemczech sugerują̨ spadek inflacji HICP o 0,2 proc. w skali miesiąca. W strefie euro udało się̨ uniknąć́ recesji, czego nie można powiedzieć́ o samych Niemczech. PKB w strefie euro w 1. kwartale 2023 r. wzrósł o 0,1 proc. w skali kwartału oraz o 1,3 proc. w skali roku. Jednak w Niemczech dynamika kwartalna drugi raz z rzędu była ujemna (-0,5 proc. w 4. kwartale 2022 r. oraz -0,3 proc. w 1. kwartale 2023 r.), co oznacza, że nasi zachodni sąsiedzi znajdują̨ się̨ w technicznej recesji. Na początku maja Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. do 3,75 proc. Niewykluczone, że dane z niemieckiego rynku okażą̨ się̨ kluczowe dla spowolnienia procesu podwyżek stóp procentowych w strefie euro. 

USA 

W Stanach Zjednoczonych nie zostały opublikowane szacunki inflacyjne za maj. Z kolei finalne dane za kwiecień́ (PCE oraz PCE core +0,4 proc. w skali miesiąca) były niższe od obserwowanych w Europie w analogicznym okresie. Roczne dynamiki cen (PCE +4,4 proc. oraz PCE core +4,7 proc.) dalej znajdują̨ się̨ powyżej celu Fed, który podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. do 5,25 proc. Gospodarka w 1. kwartale rozwijała się̨ w tempie +1,3 proc., a w kwietniu zarówno sprzedaż̇ detaliczna, jak i produkcja przemysłowa odnotowały dodatnie dynamiki w skali miesiąca - odpowiednio 0,4 proc. oraz 0,5 proc. 

Dane z amerykańskiego rynku pracy również̇ były dobre. Odczyty za kwiecień́ (raport ADP, zmiana zatrudnienia) były lepsze od konsensusu, a stopa bezrobocia spadła do 3,4 proc. Co prawda dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych w maju były niejednoznaczne, ale dają̨ FED-owi przestrzeń́ do dalszych podwyżek. 

 

RYNKI GLOBALNE – AKCJE 

Maj to kolejny miesiąc, w którym panowała duża zmienność́ na rynkach. Ostatecznie, na koniec miesiąca, wiodące indeksy akcji na rynkach rozwiniętych nie odnotowały istotnych zmian, niemniej jednak sporo się̨ działo w poszczególnych subsektorach. 

Dotarliśmy do punktu zwrotnego w branży półprzewodników i oprogramowania, a to za sprawą fenomenalnych prognoz sprzedaży opublikowanych przez spółkę̨ z branży półprzewodników - NVIDIA, które pozytywny sentyment do sektora sztucznej inteligencji przerodziły w krótkoterminowy szał zakupów spółek powiązanych mniej lub bardziej ze wspomnianą branżą̨. 

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI zwracają uwagę̨ na fakt, że amerykańskie spółki technologiczne (po prawie 30% wzroście indeksu NASDAQ100 w 2023 roku), które na przełomie roku były relatywnie tańsze w stosunku do szerokiego rynku, są̨ dzisiaj wysoko wycenione. W szczególności, duże spółki technologiczne wykonały bardzo duży ruch w górę̨. To co dzisiaj interesuje ekspertów, to średniej wielkości spółki technologiczne z ekspozycją na obszar generatywnej sztucznej inteligencji, które zaraportowały dobre wyniki finansowe w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym, a także są̨ lub wkrótce będą̨ rentowne. 

Podsumowując, w tym zmiennym otoczeniu warto zwrócić́ uwagę̨ na nieco wyższy poziom gotówki w portfelu – wyceny akcji europejskich i amerykańskich znajdują̨ się̨ wyraźnie powyżej swoich długoterminowych średnich. 

RYNEK KRAJOWY – AKCJE

Wyniki spółek w pierwszym kwartale 2023 roku były mieszane, a perspektywy poprawy wyników obarczone są̨ dużym ryzykiem. To co wpływało pozytywnie na krajowy rynek akcji, czyli efekt osłabiania amerykańskiego dolara – również̇ powoli wygasa. 

Istotne wzrosty wiodących indeksów w ostatnich 6-7 miesiącach zdecydowanie przełożyły się̨ na aktywność́ na rynku wtórnym, a zakończone sukcesem oferty sprzedaży akcji średnich i małych spółek (zarówno nowych, jak i istniejących akcji) świadczą̨ o tym, że na krajowym rynku nie brakuje kapitału. Niemniej, tak jak już wspominano wcześniej – o wiele łatwiej jest wzrosnąć́ z niskich wycen do średnich, niż̇ ze średnich do wysokich. 

Z ciekawostek - poziom wycen polskich i niemieckich średnich spółek (analizując odpowiednio indeksy mWIG40 i MDAX) na wskaźniku cena/wartość́ księgowa jest bardzo zbliżony. To, co jest interesujące to fakt, że na przestrzeni ostatnich 10 lat nastąpiło istotne obniżenie średnich wycen spółek niemieckich. Może to sugerować́, że firmy niemieckie napotykają̨ na istotne problemy rozwojowe. 

Z czynników ryzyka – niestety – wyróżnia się̨ trwająca już̇ kampania wyborcza, gdzie politycy prześcigają̨ się̨ w obietnicach. Nic nowego, ale oznacza to dalszą ekspansję fiskalną przy nadal luźnej polityce pieniężnej. Nie jest to zaskoczeniem. Co zaskakuje, to skala i forma walki politycznej. Może to wpłynąć́ na negatywne postrzeganie krajowego rynku akcji przez zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Dodatkowo, w połowie czerwca należy spodziewać́ się̨ wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. 

Konflikt militarny u naszego wschodniego sąsiada wyraźnie wchodzi w kolejną fazę̨, podczas gdy napięcia gospodarcze pomiędzy Polską a Białorusią̨ i Rosją utrzymują̨ się̨ na wysokim poziomie. 

Wydaje się̨, że najłatwiejszy okres wzrostów na krajowym rynku jest za nami, a przed nami lato, bardziej burzliwe niż̇ przeciętne – podsumowują zarządzający VIG/C-QUADRAT TFI. 

 

 

OBLIGACJE KORPORACYJNE 

Na rynku obligacji korporacyjnych w maju zdecydowanie więcej działo się̨ na rynku pierwotnym niż̇ wtórnym. Spółki notowane na GPW w Warszawie wyemitowały obligacje o wartości przekraczającej 1,3 mld zł. Spora w tym zasługa Kruka, który oprócz pozyskania 150 mln EUR, pozyskał także inwestorów zagranicznych. Druga połowa przypadła na deweloperów, w tym m.in. PHN, Atal, Echo Investment i MLP Group. Emisje na rynku pierwotnym mogły nieco odciągnąć uwagę od rynku wtórnego, na którym panował marazm. 

Ceny na rynku wtórnym nie ulegały większym wahaniom, co wg zarządzających VIG/C-QUADRAT TFI, wynikało z wysokich oczekiwań́ cenowych sprzedających. Tym samym kupujący na rynku wtórnym albo nadal testują̨ swoją cierpliwość, albo przenieśli swoje zainteresowanie na rynek pierwotny, na którym było w czym wybierać́. Na wtórnym zagranicznym rynku euroobligacji również̇ obyło się̨ bez większej zmienności, a spready kredytowe pozostawały relatywnie stabilne 

 

OBLIGACJE SKARBOWE 

W maju rynek obligacji skarbowych fluktuował wokół poziomu 6%, niezależnie od zapadalności instrumentów. Wskazuje to na fakt, że obecnie obligacje długoterminowe nie posiadają̨ premii za ryzyko względem papierów krótkoterminowych. Może to oznaczać́, że rynek nie obawia się̨ inflacji w długim terminie, a z drugiej strony nie oczekuje obniżek stóp procentowych w bardzo krótkim czasie. 

Krajowy rynek w głównej mierze znajduje się̨ pod wpływem czynników globalnych, a tutaj nośnym tematem jest dezinflacja oraz zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez amerykański Fed. Można zauważyć, że tempo spadku wskaźnika CPI zaskakuje inwestorów i wpływa na poprawę̨ nastrojów na rynku dłużnym. 

Taki trend może utrzymywać́ się̨ w najbliższym czasie, co będzie wpływało na pozytywny sentyment do rynku obligacji skarbowych. Jednak w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI widzą ryzyka korekty ostatnich wzrostów cen obligacji rządowych. Nie pozostają też tak optymistyczni, co do długoterminowych perspektyw obniżenia inflacji w Polsce. Początek kampanii wyborczej już̇ teraz pokazuje, że wakacyjne miesiące mogą̨ się zamienić́ w festiwal obietnic dalszych transferów socjalnych, co będzie wpływało na wyższą̨ dynamikę̨ ożywienia gospodarczego. W konsekwencji prawdopodobnie utrudni to szybki powrót inflacji do celu. W przypadku wystąpienia efektów drugiej rundy (tzw. błędne koło - wzrost cen towarów i usług prowadzi do zwiększania żądań płacowych, na co w odpowiedzi firmy zwiększają̨ dalej ceny towarów i usług...) i utrwalenia się̨ tendencji inflacyjnych w gospodarce, może wystąpić́ impuls do dalszego zacieśniania polityki monetarnej, ale... to ewentualnie po wyborach parlamentarnych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test