Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
WYDARZENIE MIESIĄCA
XXV WIOSENNE KONCERTY GITAROWE
18-26 marca (soboty, niedziele), godz. 17:00
Miłośników dobrej muzyki Zamek zaprasza na kolejną edycję koncertów, podczas których rozbrzmiewać będą dźwięki gitary klasycznej, jazzowej i kontrabasu. Dla szczecińskiej publiczności wystąpią światowej sławy muzycy: jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie Duo Melis, najczęściej nagradzany w historii kwartet gitarowy Erlendis Quartet, utytułowany gitarzysta jazzowy Szymon Mika wraz z kontrabasistą Piotrem Narajowskim oraz laureat licznych konkursów Zsombor Sidoo.
SZYMON MIKA DUO
18 marca (sobota), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 70 zł
Szymon Mika – gitarzysta i kompozytor, uznany za jazzową Nadzieję Roku 2016 oraz Gitarzystę Roku 2022 w plebiscycie magazynu Jazz Forum. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, w tym Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012). Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Na co dzień koncertuje z czołówką polskiego i światowego jazzu, tworząc nietuzinkowe projekty.
Do współpracy podczas koncertu w Zamku zaprosił kontrabasistę młodego pokolenia Piotra Narajowskiego, zdobywcę wielu nagród, współpracownika wybitnych osobistości polskiego i europejskiego jazzu.
Program koncertu:
Muzycy wykonają kompozycje lidera oraz autorskie aranżacje standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej.
DUO MELIS
19 marca (niedziela), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 100 zł
Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis od momentu ich debiutu jako Duo Melis w 1999 r. tworzą jeden z najbardziej liczących się w muzycznym świecie duetów gitarowych. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, m.in. w filharmonii w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Megaron w Atenach oraz Merkin Concert Hall w Nowym Jorku.
Są laureatami licznych nagród, zarówno indywidualnie jak i zespołowo. W 1999 r. jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Frechen (Niemcy). W 2000 r. wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2001 r. otrzymali nagrodę dla najlepszego duetu podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Lipsku (Niemcy) oraz zwyciężyli podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Paryżu. W 2003 r. nagrali swoją pierwszą płytę po zdobyciu nagrody miasta Verony na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego (Włochy). W 2005 r. z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now. W 2013 r. ukazał się ich kolejny album płytowy, odebrany z wielkim entuzjazmem przez koneserów gitary.
Duo Melis współpracowało m.in. z Berliner Symphoniker, Filharmonią w Neubrandenburgu, Bayerische Kammerphilharmonie oraz Orkiestrą Radiową z Bukaresztu.
Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery czy Leo Brouwera, jak również koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Dyensa, Brouwera i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego dedykowany specjalnie Duo Melis. Na potrzeby badań naukowych muzycy grają również na instrumentach historycznych z XIX wieku.
Ich ostatnia trasa koncertowa obejmowała występy w Azji na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Daejeon (Korea) i Changsha (Chiny), a także recitale w Chengdu, Guiyang, Wenzhou, Shenzhen i Tokio (Japonia). W Ameryce Północnej wystąpili ponownie na konwencji Guitar Foundation of America (GFA) w Denver, podczas Cleveland Guitar Weekend oraz koncertowali w Bostonie, Houston, San Francisco, Columbus, Vancouver i Calgary. W Europie są regularnie zapraszani na najważniejsze festiwale gitarowe - koncertowali w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Słowacji, Polsce, Szwecji i w Norwegii.
Od 2006 r. uczą w Conservatoire National de Strasbourg we Francji.
Artyści są sponsorowani przez firmę D’Addario.
Program koncertu:
ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)
Lo que vendra*
J. N. PANCRACE ROYER (1703-1755)
L’Aimable *
Le Vertigo *
ANTOINE DE LHOYER (1768-1840)
Duo N° 2 Op. 31
I. Allegro moderato
II. Menuetto. Trio
III. Adagio cantabile
IV. Rondo
- I. TCHAIKOVSKY (1840-1893)
The Seasons: June*
ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)
Tango Suite:
- Allegro
- Andante rubato melancolico
- Allegro
*Autorami transkrypcji są Alexis Muzurakis i Susana Prieto
ERLENDIS QUARTET
25 marca (sobota), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 70 zł
Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 r. w Poznaniu. W jego skład wchodzą Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
Zespół intensywnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (USA, Kanada, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania Irlandia, Łotwa, Ukraina). Kwartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkursach muzyki kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), a także udział w wielu festiwalach i konferencjach instrumentalnych.
Nazwa zespołu (isl. erlendis oznacza „poza granicami”) wyraża filozofię i działania muzyków, którzy ciągle odkrywają nowe możliwości instrumentów oraz spójność budowaną pomimo łączenia czterech różnych temperamentów muzycznych.
Repertuar Erlendis Quartet jest bardzo szeroki – od kompozycji pisanych na kwartet gitarowy poprzez transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej aż po utwory współczesne. Kwartet jest sponsorowany przez firmy Savarez i Audiostacja.
Program koncertu:
1. Gerardo Rodriguez (1897-1948) - La Cumparsita
2. Jan Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i Fuga cis-moll, BWV 849
3. Antonin Dworzak (1841-1904) - Tańce słowiańskie:
I. Dumka op. 72 nr 2,
II. Furiant op. 46 nr 8
4. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - Nokturn B-dur op. 16 nr 4
5. Sting (1951) - Englishman in New York
6. Ernesto Lecuona (1896-1963) - Suita Andaluzyjska:
I. Cordoba,
II. Andalucia,
IV. Gitanerias,
VI. Malaguena
ZSOMBOR SIDOO
26 marca (niedziela), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 100 zł
Zsombor Sidoo to niewątpliwie jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia. Jest uznawany za wyjątkowo utalentowanego muzyka z wielką wrażliwością na różne style, dużą kulturą i wiedzą oraz imponującymi zdolnościami technicznymi.
Jest zdobywcą III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym Markneukirchen, uznawanym za jeden z najważniejszych konkursów muzycznych. Ponadto jest laureatem wielu konkursów, m.in. 5. Festiwalu Gitarowego w Zagrzebiu, 15. „Enrico Mercatali Competition (Gorizia), międzynarodowego konkursu gitarowego „Ida Presti” (Samobor) i 10. Konkursu Gitarowego w Oberhausen (Oberhausen) oraz II nagrody na 11. Konkursie im. J. K. Mertza (Bratysława) i Forum Gitarre Wien (Wiedeń) i Europea Bach Award (2022) oraz 3. nagrody na 52. Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej „Michele Pittaluga” oraz na 44. Międzynarodowym Konkursie Gargnano. W 2016 r. i 2021 r. otrzymał stypendium miasta Graz dla najlepszych studentów muzyki studiujących w Grazu.
Regularnie koncertuje w całej Europie, występując w prestiżowych salach koncertowych. Na swoich koncertach prezentuje starannie dobrany program, zawierający zawsze wielkie arcydzieła z różnych epok.
Program koncertu:
Johann Kaspar Mertz (1806-1856) / Franz Schubert, Sechs Schubert’sche Lieder
- Lob der Tränen
- Liebesbotschaft
- Aufenthalt
- Ständchen
- Die Post
- Das Fischermädchen
Jan Sebastian Bach (1685-1750), Partita in D minor (BWV 1004)
- Allemande
- Corrente
- Sarabande
- Giga
- Ciaccona
KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET
TRIO CON FUOCO
8 marca (środa), godz. 19:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 30 zł
Edyta Wolańska - skrzypce
Natalia Wesołowska - wiolonczela
Oleg Wolański - akordeon
Program koncertu:
1. Wiktor Gubanow – Walc (solo Akordeon)
2. Astor Piazzolla – La Muerte del Angel (duet skrzypce i akordeon)
Trio skrzypce, wiolonczela i akordeon
3. Astor Piazzolla – Oblivion
4. Astor Piazzolla – Libertango
5. Astor Piazzolla – Cztery Pory Roku w Buenos Aires
6. Johannes Brahms – Taniec węgierski numer 1
7. Carlos Gardel – Por una Cabeza
8. Grigoras Dinicu - A pacsirta
9. Vittorio Monti - Czardasz
Edyta Wolańska - skrzypaczka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie, gdzie obecnie pracuje jako asystent wykładowca. Może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi instrumentalistami, takimi jak: Shlomo Mintz, Jozsef Lendvay, Jan Stanienda, Tomasz Tomaszewski czy Daniel Stabrawa.
Laureatka wielu konkursów, m.in Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Skrzypków w Bystrzycy Kłodzkiej (w latach 1999 do 2001 r.), Makroregionalnych Przesłuchań klas skrzypiec w Elblągu (2008 r.). Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (2002 r.) oraz „Concorso Musicale Europeo Città di Filadelfia" we Włoszech. Solistka grupy pierwszych skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz koncertmistrzyni wielu międzynarodowych projektów orkiestrowych.
Natalia Wesołowska - wiolonczelistka. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w klasie Haliny Buszyńskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w Jeleniej Górze, którą ukończyła w 2009 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W 2014 r. uzyskała stopień magistra na Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie wiolonczeli dr hab. Tomasza Szczęsnego. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach wiolonczelowych i kameralnych. Brała udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy występowała w USA (New York: Carnegie Hall i Lincoln Center), Niemczech, Danii, Holandii, Czechach, na Litwie i Ukrainie. W 2015 r. była koordynatorem projektu International Lutosławski Youth Orchestra.
Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Szczecina, od 2017 r. jest członkiem grupy wiolonczel Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Do końca 2018 r. współprowadziła Szczecińską Młodzieżową Orkiestrę Kameralną. Za wybitne osiągnięcia w nauce dwukrotnie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Oleg Wolański - akordeonista, organista. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w szkole muzycznej I i II st. w Drohobyczu. Z wynikiem celującym ukończył Narodową Akademię Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (studia magisterskie) oraz podyplomowe studia o specjalizacji instrumentalistyka - akordeon (dyplom z wyróżnieniem) Absolwent studium organistowskiego „Pro Musica Sacra” w Szczecinie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych, takich jak m.in. XX Festa Internazionale Della Fisarmonica Erbezzo (Grand Prix) oraz XVIII Festival Internazionale Della Fisarmonica „Dolomiti” (Grand Prix) Wykonując partie solowe akordeonu koncertował z wieloma europejskimi zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi.
Występował m.in w Teatro Salieri (Legnago), Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Operze na Zamku Książąt Pomorskich. Od 2017 r. prowadzi klasę akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Doktorant Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
458. ROCZNICA URODZIN EILHARDA LUBINUSA
24 marca (piątek)
Kino Zamek, dziedzińce Zamku
Z okazji urodzin Eilharda Lubinusa, wybitnego XVII-wiecznego uczonego, autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, Zamek zaprasza na projekcję filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński”, tematyczne spotkanie i oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach oraz projekcję filmu animowanego „Wielka Podróż Bogusława X”.
ZAMEK SZCZECIŃSKI
godz. 16:00
Kino Zamek
Wstęp wolny (liczba miejsc na pokaz filmu ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia od godziny 15:00 w kasie Zamku oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej)
archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)
Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński
Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato
Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 r.). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.
Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.
SPACER Z PRZEWODNIKIEM
godz. 17:00
Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej
Wstęp wolny
Prowadzenie: Tomasz Wieczorek z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku
Trasa:
- Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne)
- Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)
Zakończenie zwiedzania przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.
WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X
godz. 18:00
Kino Zamek
Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
„Wielka Podróż Bogusława X” to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Oparty jest na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498).
Film w humorystyczny i edukacyjny sposób opowiada historię niezwykle barwnej, wyjątkowej na owe czasy podróży księcia Gryfity. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą wiele ciekawych miejsc, jak choćby Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr, Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, Króla Maksymiliana I Habsburga, Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.
Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
Głosów postaciom użyczyli Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski i Paulina Majtas.
KINO ZAMEK
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) do nabycia online na zamek.szczecin.pl oraz w kasach Zamku (kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wejście I, a na godzinę przed seansami także kasa wejście A)
KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE (Klimt & Schiele - Eros and Psyche)
1 marca (środa), godz. 17:00
2 marca (czwartek), godz. 17:00
29 marca (środa), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)
Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.
Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.
TÁR
1 marca (środa), godz. 19:00
2 marca (czwartek), godz. 19:00
10 marca (piątek), godz. 19:15
11 marca (sobota), godz. 16:30
12 marca (niedziela), godz. 16:30
14 marca (wtorek), godz. 19:15
15 marca (środa), godz. 19:15
16 marca (czwartek), godz. 19:15
dramat, USA 2022 (158 min)
Reżysera Todd Field
Obsada: Cate Blanchett, Nina Hoss, Noémie Merlant, Mark Strong
Lydia Tár (Cate Blanchett), przełomowa dyrygentka dużej niemieckiej orkiestry, jest u szczytu swojej kariery. Przygotowuje zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. Wraz z żoną, koncertmistrz orkiestry, Sharon Goodnow (Nina Hoss), wychowuje córkę Petrę. Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek. Osobista asystentka Lydii, jej była studentka Francesca, ma nadzieję, że pewnego dnia Lydia awansuje ją na asystentkę dyrygenta. Kiedy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej niezmącone dotąd kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób.
Autorem scenariusza, reżyserem i producentem filmu jest Todd Field, który wrócił za kamerę po kilku latach przerwy. To kolejny tytuł w filmowym dorobku twórcy, który podbija światowe festiwale i zdobywa wszelkie możliwe nagrody. Za muzykę, która odgrywa szczególną rolę w filmie, odpowiada islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir, zdobywczyni Oscara za muzykę do filmu „Joker”. Za zdjęcia, oceniane przez wielu krytyków jako najlepsze w kinie od lat - Florian Hoffmeister, laureat m.in. tegorocznej Złotej Żaby w konkursie głównym 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu za zdjęcia do TÁR właśnie.
Na chwilę obecną film ma 148 nominacji oraz 41 nagród, wśród nich dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu w Wenecji dla Cate Blanchett oraz 6 nominacji do Oscarów 2023, w tym dla najlepszego filmu roku i za główną rolę kobiecą.
W GORSECIE (Corsage)
3 marca (piątek), godz. 17:00
8 marca (środa), godz. 19:15
10 marca (piątek), godz. 17:00
11 marca (sobota), godz. 19:15
14 marca (wtorek), godz. 17:00
16 marca (czwartek), godz. 17:00
dramat, Austria/Francja/Niemcy/Luksemburg 2022 (113 min)
Reżyseria Marie Kreutzer
Obsada: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz
Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth kiedy ta kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.
Dwie nagrody na festiwalu w Cannes, austriacki kandydat do Oscara w kategorii najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej aktorki za genialny występ Vicky Krieps, najlepszy film na Londyńskim Festiwalu Filmowym.
WIELORYB (The Whale)
3 marca (piątek), godz. 19:15
5 marca (niedziela), godz. 17:00
7 marca (wtorek), godz. 17:00
8 marca (środa), godz. 17:00
9 marca (czwartek), godz. 17:00
15 marca (środa), godz. 17:00
23 marca (czwartek), godz. 19:00
dramat, USA 2022 (117 min)
Reżyseria Darren Aronofsky
Obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Samantha Morton, Hong Chau
Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.
Wielka kreacja aktorska Brendana Frasera w poruszającym filmie Darrena Aronofskiego, twórcy „Requiem dla snu” i „Czarnego łabędzia”. Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Wenecji i zdobył trzy nominacje do Oscara: za wybitną rolę Frasera, rolę drugoplanową Hong Chau i za charakteryzację.
PRZEGLĄD KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW NOMINOWANYCH DO OSCARA (PREMIERA)
Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w 23 kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji - jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz! To niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie. Pokazy nominowanych do Oscara filmów krótkometrażowych to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe.
Kino Zamek w Szczecinie zaprasza na dwa zestawy filmów – krótkie animacje i krótkie filmy aktorskie. Ogromne zainteresowanie zeszłorocznych pokazów zachęciło nas do organizacji w tym roku większej liczby seansów. Dwa zestawy będzie można obejrzeć jeszcze przed galą wręczenia Oscarów, a ostatni już po wydarzeniu, które odbędzie się z 12 na 13 marca czasu polskiego.
OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY ANIMOWANE (98’)
4 marca (sobota), godz. 19:15
7 marca (wtorek), godz. 19:15
21 marca (wtorek), godz. 19:00
Program:
Chłopiec, kret, lis i koń (The Boy, the Mole, the Fox and the Horse) / reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy / Wielka Brytania / 2022 / 35’
Latający żeglarz (The Flying Sailor) / reż. Amanda Forbis, Wendy Tilby / Kanada / 2022 / 7’
Handlarze lodu (Ice Merchants) / reż. João Gonzalez / Portugalia, Francja / 2022 / 14’
Rok siusiaków (My Year of Dicks) / reż. Sara Gunnarsdóttir / USA / 2022 / 25’
Struś powiedział mi, że świat nie istnieje i chyba mu wierzę (An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It) / reż. Lachlan Pendragon / Australia / 2022 / 11’
OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY AKTORSKIE (112’)
5 marca (niedziela), godz. 19:15
9 marca (czwartek), godz. 19:15
22 marca (środa), godz. 19:00
Program:
Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye) / reż. Tom Berkeley, Ross White / Irlandia / 2022 / 23’
Ivalu / reż. Anders Walter / Dania / 2022 / 16’
Uczniaki (The Pupils) / reż. Alice Rohrwacher / Włochy, USA / 2022 / 37’
Nocna jazda (Night Ride) / reż. Eirik Tveiten / Norwegia / 2020 / 15’
Czerwona walizka (The Red Suitcase) / reż. Cyrus Neshvad / Luksemburg / 2022 / 17’
IO
5 marca (niedziela), godz. 15:00
11 marca (sobota), godz. 14:30
12 marca (niedziela), godz. 14:30
dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)
Reżyseria Jerzy Skolimowski
Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz
Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
NOMINACJA DO OSCARA W KATEGORII PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY.
NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN (Im Westen nichts Neues) SZCZECIŃSKA PREMIERA KINOWA!
12 marca (niedziela), godz. 19:15
dramat, Niemcy/USA 2022 (147 min)
Reżyseria Edward Berger
Obsada: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Daniel Brühl
Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach. Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą). „Na Zachodzie bez zmian” to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.
Dziewięć nominacji do Oscarów, w tym za najlepszy film, za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, scenariusz adaptowany, charakteryzację i fryzury, muzykę, scenografię, efekty wizualne, zdjęcia, dźwięk. Pierwszy i jedyny w Szczecinie pokaz tego wybitnego filmu na kinowym ekranie.
WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X (Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film)
21 marca (wtorek), godz. 17:00
22 marca (środa), godz. 18:00
23 marca (czwartek), godz. 17:00
24 marca (piątek), godz. 18:00
25 marca (sobota), godz. 18:00
26 marca (niedziela), godz. 15:00
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
Produkcja oparta na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA - POJEZIERZE MYŚLIBORSKIE (Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film)
21 marca (wtorek), godz. 18:00
22 marca (środa), godz. 17:00
23 marca (czwartek), godz. 18:00
24 marca (piątek), godz. 17:00
25 marca (sobota), godz. 17:00
dokumentalny, Polska 2023 (50 min)
Reżyseria Witold Dusiński
Akcję powieści przygodowej dla młodzieży pod tytułem „Księga strachów” autor Zbigniew Nienacki, wielki miłośnik przyrody i znawca Mazur, umieścił tym razem na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia? Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski. Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe? Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu.
ZAMEK SZCZECIŃSKI
24 marca (piątek), godz. 16:00
Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Zamku. (Szczegółowy opis - powyżej)
BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA (Brainwashed: Sex-Camera-Power)
24 marca (piątek), godz. 19:00
25 marca (sobota), godz. 19:00
26 marca (niedziela), godz. 17:00
dokumentalny, USA 2022 (107 min)
Reżyseria Nina Menkes
Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid) czy o współczesnej produkcji (Łowcy androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W „Brainwashed...” wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.
NA ZAWSZE MELOMANI
26 marca (niedziela), godz. 19:00
dokumentalny, Polska 2022 (81 min)
Reżyseria Rafał Mierzejewski
Film o legendarnym zespole jazzowym „Melomani". Jego członkami byli: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej „Idon” Wojciechowski, a także Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Z zespołem w latach 1952-1955 grał Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda. Historię „Melomanów" poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych.
Seansowi filmu towarzyszyć będzie koncert jazzowy. Wydarzenie bezpłatne, darmowe wejściówki do odebrania w kasie kina Zamek na godzinę przed rozpoczęciem.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, oddział w Szczecinie.
GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU (Florence and the Uffizi Gallery)
28 marca (wtorek), godz. 17:00
30 marca (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy 2015 (95 min)
Reżyseria Luca Viotto
„Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu” to o wiele więcej niż zwykły film dokumentalny o sztuce: to wielowymiarowa, multisensoryczna podróż do czasów włoskiego renesansu dzięki najpiękniejszym, reprezentatywnym dziełom sztuki tego okresu.
Opowieść zaczyna się w miejscu, które symbolizuje przejście od średniowiecza do renesansu – w kaplicy Brancaccich kościoła Santa Maria del Carmine z freskami Masolina i Masaccia i dzieł młodych artystów (Donatello i Brunelleschi), którzy przyczynili się do tej wielkiej rewolucji, stymulowanej przez mecenat rodziny Medyceuszy, szczególnie Wawrzyńca Wspaniałego. Następnie wędrujemy przez najważniejsze budynki i pałace miasta: muzeum Bargello, Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio i Piazza della Signoria, Galeria Uffizi i galerii Accademia, podziwiamy arcydzieła Leonarda i Botticellego, by dotrzeć do monumentalnego Dawida Michała Anioła. Subtelną narrację filmu powierzono postaci historycznej, Wawrzyńcowi Wspaniałemu granemu przez Simona Merrellsa, który oprowadza nas po „swojej” Florencji przy akompaniamencie starannie dobranej muzyki.
TEATR
Spektakle dla widzów dorosłych:
TEATR PIWNICA PRZY KRYPCIE
POZORY MYLĄ
17, 18, 19 marca (piątek, sobota, niedziela), godz. 19:30
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)
Autor: Thomas Bernhard
Przekład: Jacek Kaduczak
Reżyseria i koncepcja scenograficzna: Tomasz Kaczorowski
Występują Marian Dworakowski i Przemysław Walich
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Kostiumy: Justyna Banasiak
Prawa autorskie: Suhrkamp Verlag A.G. Berlin, w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT
„Pozory mylą” to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr.
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) to bracia, których łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy.
Thomas Bernhard (1931 – 1989) był wybitnym austriackim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej w XX w. Jego dzieła, mimo licznych przekładów na język polski, rzadko goszczą na deskach teatrów. Barierą jest trudność w dostępie do licencji, wynikająca z testamentu pisarza. W Polsce twórczość Bernharda stała się znana głównie dzięki znakomitym spektaklom Krystiana Lupy. Dramat „Pozory mylą” w Teatrze Piwnica przy Krypcie ma swoją polską prapremierę.
BURMISTRZ
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
4 marca (sobota), godz. 17:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)
Występuje Adam Dzieciniak
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski
„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?
Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat:
MISIACZEK
11, 12 marca (sobota, niedziela), godz. 9:30
25, 26 marca (sobota, niedziela), godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 20 zł (dziecko), 30 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski
Spektakl podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
SPOTKANIA I WYKŁADY
Zamkowe Wieczory Książęce
MNIEJSI I POMNIEJSI, CZYLI ROMANTYZM ZAPOMNIANY
12 marca (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie: dr Andrzej Wątorski, dr Wojciech Kral
W okresie romantyzmu powstało wiele dzieł sztuki, które kształtowały tożsamość narodową i kulturową w Polsce. W 2022 roku obchodziliśmy 200 lat od wydania „Ballad i romansów” Mickiewicza, zbioru poetyckiego, uznawanego często umownie za początek polskiego romantyzmu. Jednak romantyzm polski to nie tylko wieszczowie narodowi. Również następne pokolenia romantyków wniosły swoje dziedzictwo, wśród nich też urodzeni w 1823 Władysław Syrokomla, zwany „lirnikiem wioskowym”, i Kornel Ujejski, określany czasem jako „ostatni poeta polskiego romantyzmu”. O ich twórczości oraz o innych pomniejszych, dziś często zapomnianych twórcach polskiego romantyzmu, będzie można posłuchać na spotkaniu.
Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką
O MIŁOŚCI I AGRESJI. JAK POLACY WYRAŻAJĄ SKRAJNE UCZUCIA?
14 marca (wtorek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie: Michał Józef Kawecki - twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką
Oprawa muzyczna: Magdalena Pajestka (skrzypce) i Dawid Pajestka (gitara)
Prof. zw. dr hab. Ewa Kołodziejek, wykładowczyni w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego, przewodnicząca Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej RJP, członkini Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Komisji Socjolingwistyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów; prowadząca wykłady i konwersatoria z lingwistyki kulturowej, z kultury języka polskiego, z ortografii i interpunkcji, z języka subkultur; autorka ważnych monografii naukowych – będzie gościem specjalnym Michała Józefa Kaweckiego, psychologa – terapeuty.
Wyrażanie uczuć za pomocą precyzyjnego języka jest niezwykle ważne dla psychiki człowieka, ponieważ pomaga w zrozumieniu samego siebie oraz w prawidłowej, satysfakcjonującej komunikacji z innymi ludźmi. Tłumione, ukrywane uczucia mogą prowadzić do frustracji i niezadowolenia. Jakość relacji interpersonalnych zależy w dużym stopniu od sposobu werbalnego wyrażania uczuć i postaw. Człowiek może uniknąć wielu niepotrzebnych sytuacji konfliktowych, jeśli świadomie dobiera słowa, zwracając uwagę na kulturę, poprawność, elegancję i piękno mowy. Precyzyjny i łagodny język ma moc budowania w nas wewnętrznej harmonii, dzięki której zyskujemy dostęp do szlachetniejszej części siebie samych.
Szczeciński Salon Poezji
Wieczór z Księciem Poetów Polskich
BAJKI I SATYRY IGNACEGO KRASICKIEGO CZYTA JACEK BURSZTYNOWICZ
23 marca (czwartek), godz.17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, gospodarz i twórca Szczecińskiego Salonu Poezji
Oprawa muzyczna: Irina Paliwoda (pianino)
Jacek Bursztynowicz - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, słynący ze znakomitych ról w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Powszechnie znany z seriali telewizyjnych, m.in. „Ojciec Mateusz”, „Plebania”, „M jak miłość”, „Klan”, „Na dobre i na złe”, „Komisarz Alex”, „Ranczo”. Aktor przeczyta bajki i satyry Ignacego Krasickiego, słynnego poety, prozaika, pisarza, publicysty i encyklopedysty.
WYSTAWY CZASOWE
CZERWONY – HISTORIE INDYWIDUALNE
Wystawa zbiorowa członków Fotoklubu Zamek
Wystawa do 30 marca (czwartek)
Hol Wschodni
Wstęp wolny
„Czerwony – historie indywidualne” to wystawa odzwierciedlająca różnorodność zainteresowań i sposobu postrzegania rzeczywistości przez członków Fotoklubu Zamek. Kolor czerwony jako tło lub jako obiekt jest łącznikiem pomiędzy pojedynczymi opowieściami zapisanymi w formie zdjęć. Jego odcienie z jednej strony podkreślają bogate spektrum prezentowanych tematów/ekspresji, z drugiej zaś spajają wszystkie prace w jedną zamkniętą całość przy zachowaniu indywidualności każdego z autorów.
CZERWONY – HISTORIE INDYWIDUALNE – poznajcie je.
Autorzy prac:
Andrzej Czapiewski, Andrzej Krupiński, Andrzej Wizmirski, Anna Czerwik, Artur Klimek, Beata Bogusławska, Bożena Żylińska, Danuta Borek, Joanna Lebioda, Jolanta Lalak, Krzysztof Lachowicz, Marek Bogdziński, Marta Płachta, Monika Mazurek, Paweł Kozanecki, Piotr Kaźmierczak, Regina Nowotarska, Stanisław Bąbolewski, Wojciech Szlachcikowski
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Wystawa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki.
Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.
Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia.
Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.
Dziedziniec Menniczy
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.
To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
WIEŻA DZWONÓW
Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.
Poniedziałek – środa: nieczynna
Czwartek – niedziela: Wieża czynna w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
W dniach 2, 9, 16 marca Wieża Dzwonów czynna w godz. 12:00 – 18:00
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze