Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
NOWA WYSTAWA
JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU
Wystawa plenerowa
27 sierpnia - 30 października 2022
Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.
Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia.
Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.
Wystawa przygotowana w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.
ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2022
2, 4, 9, 11, 16, 18, 23, 25 i 30 sierpnia (wtorki i czwartki), godz. 21:30
Dziedziniec Menniczy
Wstęp wolny
Na Zamkowe Noce Filmowe zapraszają Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Kino Zamek. To już drugi wakacyjny miesiąc z seansami plenerowymi w nastrojowej przestrzeni Dziedzińca Menniczego. W sierpniu Kino Zamek proponuje dwa cykle filmowe: „Z dreszczem” oraz „Festiwalowe przeboje”.
Bezpłatne seanse na Dziedzińcu Menniczym rozpoczęły się 28 czerwca i potrwają do 1 września. Filmy można oglądać w każdy wtorek i czwartek. Uwaga! W sierpniu nieco wcześniej niż w poprzednim miesiącu - o godzinie 21:30.
PROGRAM ZNF 2022 NA SIERPIEŃ:
CYKL: Z DRESZCZEM (2.08 – 11.08)
WILKOŁAK
2 sierpnia (wtorek), godz. 21:30
dramat/thriller, Polska/Holandia/Niemcy 2018 (88 min)
Reżyseria Adrian Panek
Obsada: Danuta Stenka, Sonia Mietielica, Kamil Polnisiak
Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.
NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO
You Were Never Really Here
4 sierpnia (czwartek), godz. 21:30
thriller, Wielka Brytania/Francja/USA 2017 (86 min)
Reżyseria Lynne Ramsay
Obsada: Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov
„Nigdy cię tu nie było” to historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes 2017. Okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na „Taksówkarza” film wybitnej reżyserki Lynne Ramsay („Musimy porozmawiać o Kevinie”). Pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą. Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead.
ZWIERZĘTA
Tiere
9 sierpnia (wtorek), godz. 21:30
thriller, Szwajcaria/Austria/Polska 2017 (95 min)
Reżyseria Greg Zgliński
Obsada: Birgit Minichmayr, Philipp Hochmair, Mona Petri
Nick i Anna nie radzą sobie z kłopotami w małżeństwie, a remedium na ich problemy ma być półroczny wyjazd do Szwajcarii. Ona ma poszukać spokoju do pisania książki, on ma odnaleźć nowe inspiracje dla prowadzonej przez siebie restauracji. Przy dźwiękach sympatycznej muzyki, dochodzącej z kabrioletu uśmiechnięci i zadowoleni wjeżdżają wprost do tunelu szaleństwa. Katalizatorem wydarzeń jest wypadek - potrącenie owcy - rozpoczynający spiralę zagadek i niedorzeczności.
SUSZA
The Dry
11 sierpnia (czwartek), godz. 21:30
dramat kryminalny, Australia/USA 2020 (117 min)
Reżyseria Robert Connolly
Obsada: Eric Bana, Genevieve O'Reilly, Keir O'Donnell
Detektyw Aaron Falk wraca do rodzinnego miasteczka po tajemniczej, ponad dwudziestoletniej nieobecności, aby wziąć udział w pożegnaniu przyjaciela z dzieciństwa. Wkrótce wychodzi na jaw, że zmarły miał przed samobójczą śmiercią zamordować swoją żonę i dziecko. Sprawa zostaje powiązana z niewyjaśnioną, kryminalną zagadką sprzed lat, w którą zamieszany był Falk, a zżyta ze sobą lokalna społeczność odwraca się od detektywa, który włącza się w śledztwo policji. Czy jest ktoś, komu zależy, by za wszelką cenę zataić prawdę?
CYKL: FESTIWALOWE PRZEBOJE (16.08 – 30.08)
DUCH ŚNIEGÓW
La panthere des neiges
16 sierpnia (wtorek), godz. 21:30
dokumentalny, Francja 2021 (92 min)
Reżyseria: Marie Amiguet, Vincent Munier
Wielkie piękno na dużym ekranie i najbardziej relaksujący film, jaki zobaczycie w tym roku! Niezwykłe kinowe doświadczenie, epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini – śnieżna pantera. Zachwycające, zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadają Nick Cave i Warren Ellis – przygotujcie się na coś wspaniałego.
PARASITE
18 sierpnia (czwartek), godz. 21:30
thriller/dramat/komediodramat, Korea Południowa 2019 (132 min)
Reżyseria Bong Joon-ho
Obsada: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-Jeong Cho
„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć. „Parasite” to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Film twórcy przebojów „Okja” i „Snowpiercer: Arka przyszłości” to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoaster. Oscar 2020 dla najlepszego filmu roku, pierwszy w historii przyznany produkcji nieanglojęzycznej.
THE SQUARE
23 sierpnia (wtorek), godz. 21:30
dramat/komedia, Szwecja/Niemcy/Francja/Dania 2017 (145 min)
Reżyseria Ruben Ostlund
Obsada: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West
Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę? „The Square” to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes, gdzie podczas pokazu film Rubena Östlunda wywołał zachwyty i dziki śmiech. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.
RUBEN OSTLUND W 2022 ROKU ZDOBYŁ DRUGĄ ZŁOTĄ PALMĘ, TYM RAZEM ZA FILM „TRINGLE OF SADNESS”.
TRUFLARZE
The Truffle Hunters
25 sierpnia (czwartek), godz. 21:30
dokumentalny, Włochy/Grecja/USA 2020 (84 min)
Reżyseria: Michael Dweck, Gregory Kershaw
Magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat, w lasach włoskiego Piemontu, razem ze swoimi psami zbierają trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego. Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera „Tamtych dni, tamtych nocy” wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie. Po obejrzeniu tego filmu będziecie chcieli rzucić wszystko i wyjechać do Włoch, aby w piemonckich górach zbierać trufle! Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów
NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE
Verdens verste menneske
30 sierpnia (wtorek), godz. 21:30
dramat, Norwegia/Francja/Szwecja/Dania 2021 (127 min)
Reżyseria Joachim Trier
Obsada: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum
Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji, jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound. Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera - Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.
HIT NA ZAKOŃCZENIE ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH
ZAMKOWY WIECZÓR HISTORYCZNY
1 września (czwartek), godz. 19:00
Spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem. Rozmowa przy filmie archiwalnym Zamek Szczeciński, pokaz slajdów.
C'MON C'MON
1 września (czwartek), godz. 21:30
dramat/komedia, USA 2021 (110 min)
Reżyseria Mike Mills
Obsada: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Woody Norman
Spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w „C'mon C'mon" zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.
Phoenix wciela się w „C'mon C'mon" w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.
Film prezentowany będzie z polskimi i ukraińskimi napisami.
ZAMKOWE LATO ARTYSTYCZNE 2022
LETNIE KONCERTY PLENEROWE
7, 14 i 21 sierpnia (niedziele) oraz weekend 27 - 28 sierpnia, godz. 16:00
Dziedziniec Zamku
Wstęp wolny
Od lat w okresie wakacyjnym szczeciński Zamek organizuje na swoim dziedzińcu Letnie Koncerty Plenerowe. Wśród zaproszonych wykonawców są zespoły i artyści reprezentujący różne nurty i gatunki muzyczne, m.in. muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz czy swing. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę sierpnia o godz. 16:00. Wstęp jest wolny.
PROGRAM KONCERTÓW NA SIERPIEŃ:
DZIEŃ KULTURY ROMSKIEJ
Somnakuno Drom
7 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Dziedziniec Zamku
Zespół działa w Szczecinie od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej. Działa pod kierownictwem Tytusa Łakatosza. W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką tworzoną przez młode pokolenie, która ma bardziej dynamiczne brzmienie. Podczas koncertu na zamkowym dziedzińcu artyści wykonają utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej oraz własne kompozycje estradowe.
Współorganizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”.
DUO MILONGA
Aneta Salwińska – harfa
Konrad Salwiński – akordeon
14 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Dziedziniec Zamku
Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów, dlatego w repertuarze zespołu znajdują się różne kompozycje: od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI-wieczne, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich. Duo Milonga za swoją działalność związaną z tangiem zostało uhonorowane certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires.
Duo powstało w 2007 roku i w ciągu kilku lat istnienia koncertowało już m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, w 2009 I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii, a w 2011 roku był finalistą III Concurso Iberico w Madrycie. Jest także laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie World Music Competition w Walii w 2014 roku. Muzycy występowali podczas wielu międzynarodowych festiwali, m.in. w Monachium, Edynburgu, Salzburgu, Katowicach czy Łodzi, ale największym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do wykonania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver w Kanadzie w 2011 roku.
Aneta Salwińska edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat. Ukończyła z wyróżnieniem ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi w klasie harfy Doroty Szyszkowskiej oraz Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. W latach 2008-2011 studiowała również na Uniwersytecie Mozarteum w austriackim Salzburgu, także na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej. Prowadzi klasę harfy celtyckiej oraz koncertowej w ZSM w Łodzi. Pracowała również na stanowisku asystenta w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest doktorantką. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech i Francji. Jest laureatką stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, programu stypendialnego „Erasmus”, jak również stypendium rektora dla najlepszych doktorantów. Koncertuje jako solistka, występując w ramach polskich i międzynarodowych festiwali, w zespołach kameralnych, a także współpracuje z licznymi orkiestrami (m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Collegium Musicum w Salzburgu, Filharmonią Poznańską, Śląską, Opolską, Dolnośląską, Poznańską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną).
Konrad Salwiński naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Starachowicach, w klasie Marka Mareckiego. Od 1999 do 2005 roku był uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi w klasie akordeonu prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W latach 2008 – 2011 studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii w klasie prof. Janne Rättyä. Jest laureatem blisko 50. nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych (we Włoszech, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Walii, Słowenii, Chorwacji, Polsce). W roku 1998 otrzymał Nagrodę II st. Prezydenta Miasta Starachowic. W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1998 r. do 2005 r. podopiecznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", a w roku 2008 stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często występuje jako solista i kameralista w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Wraz z Anetą Salwińską tworzy Duo Milonga, ale występuje także w duecie ze skrzypaczką – Aleksandrą Szurgot. Jest również dyrektorem artystycznym projektu Colours of tango. Od września 2014 r. prowadzi klasę akordeonu w PSM I stopnia oraz SSM II stopnia w Zgierzu.
BLUE BOSSA
Maciej Bosy Marcinkowski – saksofon
Ireneusz Leciejewski – gitara
Adam Dziewiałtowski-Gintowt - instrumenty perkusyjne
21 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Dziedziniec Zamku
Zespół Blue Bossa tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60. ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję. To gatunek refleksyjny w wyrazie, często nostalgiczny w warstwie melodycznej, jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej, wypełniony przestrzenią oszałamiająco bogatej harmonii. W repertuarze grupy najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak „Desafinado”, „Garota de Ipanema” czy „Samba de Una Nota So”, ale niezwykle ciekawym elementem są znakomite utwory dziś już nieco zapomnianych kompozytorów tego gatunku, takich jak Byrd, Barroso, Peixoto czy Silva.
Przygotowując utwory, muzycy dołożyli starań, aby jak najwierniej oddać charakter i brzmienie gatunku (wzorcem są dokonania m.in. Stana Getza, A.C.Jobima, L. Bonfy), jednocześnie zachowując wyraźnie zaakcentowaną półnutkę indywidualizmu. Istotnym dopełnieniem repertuaru są pozostające w nurcie bossa novy autorskie kompozycje, głównie Ireneusza Leciejewskiego. Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii zespołu było nawiązanie współpracy z rodowitym Brazylijczykiem, Amilcarem Batistą Cruz’em. Jego śpiew i gra na gitarze znakomicie wkomponowują się w brzmienie zespołu i sprawiają, że mamy do czynienia z muzyką prawdziwie oryginalną, pochodzącą wprost ze źródła.
Na koncertach Blue Bossa tworzy się bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat. Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące, podszyte dużą dawką energii samby.
DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ
27 – 28 sierpnia (sobota – niedziela)
Dziedziniec Zamku
PROGRAM:
27 sierpnia (sobota), godz. 16:00
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Gwardii Narodowej Ukrainy - Kijów
Zespół liczy ponad 100 osób. W jego składzie jest chór, balet, orkiestra, soliści. Powstał w 1943 roku - został utworzony zaraz po wejściu wojsk radzieckich do Kijowa. Repertuar grupy jest bardzo bogaty i różnorodny - od choreograficznych układów i tańców ludowych ze wszystkich etnograficznych regionów Ukrainy do ukraińskiej estrady, pieśni żołnierskich i żołnierskich marszów. W programie ma także ponadczasowe hity ukraińskiej estrady. Koncertuje bardzo często, głównie w Ukrainie. Od 2014 roku regularnie występuje we wschodniej i południowej Ukrainie, popularyzując tam ukraińską kulturę.
28 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Tetiana Bilczak – sopran
Ruslan Bilczak – tenor
W repertuarze duetu znajdują się utwory światowej klasyki, arie operowe, piosenki współczesnych kompozytorów, a także piosenki ludowe. Artyści wykonują utwory solowe i w duecie. Zespół jest dobrze znany nie tylko w Ukrainie. Występował także na scenach Niemiec, Francji, Belgii czy Luksemburga.
W ramach tegorocznych Dni Kultury Ukraińskiej, oprócz koncertów na zamkowym dziedzińcu, przygotowana została również wystawa fotografii „KIJÓW – ODESSA - LWÓW 2022, niecodzienna codzienność”. Ekspozycję będzie można oglądać w Holu Wschodnim Zamku od 28 sierpnia do 11 września. Wystawa obrazuje życie mieszkańców trzech ważnych ośrodków Ukrainy w czasach trwającego konfliktu zbrojnego. Ekspozycję tworzy 35 zdjęć autorstwa Darii Bedernichek, Borisa Buchmana, Adriany Dovha, Włodymyra Dubasa, Romana Herynovycha, Sergija Humeniuka, Kateryny Moskaljuk, Oleka Okoroduyka, Jany Sidash, Nelli Spiryna, Eduarda Stranadko, Halyny Tkachuk działających w ramach Ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików.
Główny organizator: Związek Ukraińców w Polsce – oddział w Szczecinie
WAKACJE W ZAMKU
W czasie wakacji dzieci w Zamku nie będą się nudzić. Przygotowaliśmy dla nich specjalny cykl przedstawień na Dziedzińcu Menniczym.
BAJKI NA LATO Z TEATREM GWITAJCIE
Letnie spektakle plenerowe dla dzieci (w wieku 4-8 lat), na podstawie znanych utworów literackich, w wykonaniu popularnego Teatru Gwitajcie.
7, 14, 21 i 28 sierpnia (niedziele), godz. 11:00 – 12:00
Dziedziniec Menniczy
Prowadzenie: Jakub Gwit (Teatr Gwitajcie)
Bilety: 10 zł dziecko, 20 zł opiekun
REPERTUAR NA SIERPIEŃ:
7 sierpnia
CHCECIE WIERZYĆ CZY NIE CHCECIE, KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE
Minimusical, który wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe „krasnoludki”. Rozśpiewane skrzaty zapraszają do wspólnej zabawy. Czy sympatyczny Łapciuś odzyska swoją zgubę? Czy pomogą mu leśne zwierzątka? A może rady króla Pyszałka?
14 sierpnia
WIEŚĆ SIĘ NIESIE, UFO W LESIE
Ufobrudek, niezbyt sympatyczny przybysz z odległej planety, ląduje w samym środku lasu z misją pozbycia się śmieci. Jego zamiary skutecznie udaremniają zwierzątka leśne, które poprzez zabawę i wesołe piosenki pokazują niezwykłemu gościowi, jak można wykorzystać zużyte opakowania. Ufobrudek z pomocą swoich nowych przyjaciół poznaje walory odnawialnych materiałów i szczęśliwy wraca na swoją planetę.
21 sierpnia
BEZPIECZNE MIASTO NA WESOŁO
Mały Bąbelek, trochę zarozumiały brzdąc, pewnego dnia postanawia samodzielnie wybrać się do przedszkola. Na drodze czekają go różne przygody i niebezpieczeństwa. Napotyka wiele postaci, dzięki którym uczy się, jak bezpiecznie poruszać się po mieście, co oznaczają znaki drogowe i w jaki sposób unikać zagrożeń na ulicy. Jego krnąbrny charakter zostaje utemperowany, Bąbelek przechodzi transformację z niepokornego łobuza w grzecznego chłopca. Sztuka w przystępny sposób uczy dzieci podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po mieście i zasad ruchu drogowego.
28 sierpnia
JULiJAN DZIECIOM
Spektakl oparty na utworach literatury dziecięcej autorstwa Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Usłyszymy znane i kultowe wiersze, które od lat bawią i uczą kolejne pokolenia dzieci, a równie chętnie sięgają po nie dorośli.
TEATR
Spektakl dla widzów dorosłych
BĘDZIE DOBRZE, COHEN
5 sierpnia (piątek), godz. 21:00
Dziedziniec Menniczy
Bilety: 35 zł
Występują: Konrad Pawicki, muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak
Reżyseria Daniel Jacewicz
Scenariusz Justyna Litkowska
Scenografia i wizualizacje Kinga Dalska
Kierownictwo muzyczne Marcin Styborski
Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki
„Będzie dobrze, Cohen” to spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata.
Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody, rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?
WARIACJE ENIGMATYCZNE
12 sierpnia (piątek), godz. 20:00
Dziedziniec Zamku
Bilety: 40 zł
Autor Eric-Emmanuel Schmitt
Przekład Barbara Grzegorzewska
Występują: Piotr Cyrwus, Piotr Dąbrowski
Reżyseria Piotr Dąbrowski
Piotr Dąbrowski i Piotr Cyrwus koncertowo grają bohaterów sztuki Erica-Emmanuela Schmitta, którym w tle towarzyszy znamienny utwór – „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. A emocje nie opadają ani na moment.
W willi na wyspie Rosvannoy położonej na Morzu Norweskim, pod kręgiem polarnym, tuż przed nastaniem sześciomiesięcznej pory nocnej, spotykają się dwaj mężczyźni: Abel Znorko - wybitny pisarz, noblista oraz Erik Larssen – dziennikarz.
Widzowie będą świadkami wspaniałej gry aktorskiej, emocjonującego pojedynku dwóch twardzieli, którzy okazują się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkracza kobieta. Zaskakujące zwroty akcji, napięcie graniczące z przemocą powodują, że nad sztuką unosi się wątek sensacyjny.
LUNAPARK. PIOSENKI GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO
29 sierpnia (poniedziałek), godz. 19:00
Dziedziniec Zamku
Bilety: 45 zł, w dzień spektaklu 55 zł
W dzień urodzin Grzegorza Ciechowskiego zapraszamy na oparty na jego piosenkach (m.in. Śmierć w bikini, Biała flaga, Mamona, Nieustanne tango, Nie pytaj mnie o Polskę, Arktyka, Moja krew) spektakl w wykonaniu studentów warszawskiej Akademii Teatralnej w reżyserii Anny Sroki-Hryń.
WIEŻA DZWONÓW
Zamkowa wieża widokowa – Wieża Dzwonów - to najwyższa z wież szczecińskiego zamku. To świetne miejsce do obserwacji m.in. niezwykłej panoramy Szczecina.
WIEŻA DZWONÓW W ŚWIĘTO WNIEBOWZIĘCIA NMP
15 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK) – CZYNNA W GODZ. 10:00 – 18:00
Godziny otwarcia: codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).
Bilety: 10 zł, 6 zł ulgowy
Łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 zł i 10 zł ulgowy, obowiązuje wyłącznie w dni otwarcia wystaw
Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza. Na elewacji od strony Dziedzińca Menniczego - figurze biskupa Ottona z Bambergu. Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.
Wieża Dzwonów jest częścią dawnego kościoła zamkowego pw. św. Ottona, wzniesionego z fundacji księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. XVI wieku. Wejście do zamkowego kościoła znajdowało się w miejscu, gdzie dziś od strony ul. Korsarzy są duże czarne wrota. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonych wcześniejszych budynków średniowiecznych – tzw. Kamiennego Domu (o funkcji mieszkalnej) i stojącej obok kolegiaty.
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.
WYSTAWY
WYSTAWY W GALERIACH W ŚWIĘTO WNIEBOWZIĘCIA NMP
15 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK) – CZYNNE W GODZ. 10:00 – 18:00
NOWE WYSTAWY
KWIATY POLNE
1 - 26 sierpnia 2022
Hol Wschodni, wejście A
Wstęp wolny
Piękno polskich kwiatów polnych prezentuje nowa wystawa Fotoklubu Zamek. Ekspozycję tworzy 30 zdjęć 14 autorów - członków Grupy Fotograficznej GF 16x24 przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie. Temat „Kwiaty polne” zrodził się podczas pandemii, kiedy to członkowie grupy organizowali plenery fotograficzne. Efektem tych spotkań są interesujące zdjęcia przyrodnicze. Autorką koncepcji jest członkini grupy Bożena Żylińska.
Grupa Fotograficzna GF 16x24 przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie skupia pasjonatów, którzy fotografują otaczający ich świat - krajobrazy, ludzi, architekturę, koncerty, ruch, efekty świetlne, uliczne festyny, Szczecin nocą… Organizują jedno- i wielodniowe wycieczki z aparatem.
KIJÓW - ODESSA - LWÓW 2022
niecodzienna codzienność
28 sierpnia - 11 września 2022
Hol Wschodni, wejście A
Wstęp wolny
Wystawa obrazująca życie mieszkańców trzech ważnych ośrodków Ukrainy w czasach trwającego konfliktu zbrojnego. Ekspozycję tworzy 35 zdjęć autorstwa Darii Bedernichek, Borisa Buchmana, Adriany Dovha, Włodymyra Dubasa, Romana Herynovycha, Sergija Humeniuka, Kateryny Moskaljuk, Oleka Okoroduyka, Jany Sidash, Nelli Spiryna, Eduarda Stranadko, Halyny Tkachuk działających w ramach Ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików.
Wystawa zorganizowana w ramach obchodów Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie.
WYSTAWY CZASOWE
Wystawy w galeriach (wejście J), czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00.
Bilety 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.
Gabinet Lubinusa
do 15 stycznia 2023
Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)
Wystawa przybliża dorobek Eilharda Lubinusa (1565-1621) uczonego z Rostocku, teologa, filologa i kartografa, postaci niezwykle ważnej w dziejach nowożytnych Księstwa Pomorskiego. Autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, uznawanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kartograficznych siedemnastowiecznej Europy. Dzieło wykonane na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II było wynikiem wieloletniej pracy uczonego, który aby dokonać właściwych pomiarów, objechał Pomorze dwukrotnie. Za pomocą prostych narzędzi – laski św. Jakuba, astrolabium oraz kwadrantu gnomonicznego – stworzył mapę o niezwykłej jak na owe czasy precyzji. Wyjątkowość mapy podkreśla również rozbudowany program ikonograficzny służący prezentowaniu i utrwalaniu wiedzy o państwie Gryfitów i jego władcach.
Na ekspozycji w Gabinecie Lubinusa zobaczyć można najważniejsze dzieła uczonego z zakresu kartografii – mapy: Rugii, Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego i jej wersje atlasowe. Wystawę wzbogaca najnowszy nabytek Zamku rozprawa teologiczna „Phosphorus” (wydanie drugie z 1601 roku), która ściągnęła na jej autora oskarżenie o herezję. Obok map ukazane są (ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie) globusy: ziemski, gwiezdny i księżycowy oraz przyrządy pomiarowe z epoki. Ścieżkę narracyjną wystawy dopełnia multimedialna wersja Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego – aktywacja, umożliwiająca współczesnemu odbiorcy podróż po książęcym Pomorzu.
Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich
do 2 października
Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)
Rozbudowany ceremoniał spożywania posiłków oraz nierzadko towarzyszące tym ucztom gwarne przyjęcia sprawiły, że stoły i półki kredensów uginały się od ilości zastaw i przyborów kuchennych. Ogromną popularnością cieszyły się serwisy cynowe, którym dobry rzemieślnik potrafił nadać szlachetnych kształtów, sprawiając, że niewiele różniły się od srebrnych wyrobów. Naczynia o finezyjnych wzorach i formach były chętnie nabywane zarówno przez szlachtę, jak i zamożnych mieszczan.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przedstawia wybrane przedmioty cynowe z okresu od XVII do początków XX wieku ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu. Na wystawie prezentowane są liczne naczynia w stylu secesyjnym z charakterystycznym asymetrycznym motywem wici roślinnych i sylwetek zwierząt oraz luksusowe przedmioty typu: tygielek do czekolady, szampaniera do chłodzenia butelek, zdobne czajniczki do herbaty czy puchar toastowy w formie kobiecej sylwetki.
Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej
do 9 października
Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)
W 1534 roku (17 lat po wystąpieniu Marcina Lutra) na zwołanym przez książąt pomorskich, Barnima XI i Filipa I, sejmie w Trzebiatowie uregulowana została kwestia nowej religii państwowej. Rozstrzygającym głosem, książęta opowiedzieli się za przyjęciem wyznania protestanckiego, tym samym rozpoczynając dzieje Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego.
Wypracowane w wielkich miastach ideały wielkiej reformacji ostatecznie trafiły do miast małych i na obszary wiejskie. Tam, mimo niewielkich sił i środków, przystąpiono do realizacji doktryn nowej wiary z wielkim zaangażowaniem, gorliwie rzeźbiąc i malując - ołtarze, ambony, chrzcielnice, ławy, empory, konfesjonały, organy i epitafia. Powstały przedmioty barwne i różnorodne, w pełni oddające klimat i charakter życia duchowego na Pomorzu w epoce nowożytnej.
Na wystawie prezentowane są elementy wyposażenia kościołów pomorskich tego czasu: rzeźby, rzemiosło artystyczne i starodruki ze zbiorów własnych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, a także z konkatedry w Kamieniu Pomorskim.
WYSTAWY STAŁE
Wystawy w galeriach (wejście J), czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00.
Bilety 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.
ZBROJOWNIA
Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)
Na szczecińskim zamku wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym pw. św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na parterze budowli. Marszand Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.
Niewielka ekspozycja w Zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
CELA CZAROWNIC
Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)
Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy. Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.
SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE
Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)
W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck przy Bramie Młyńskiej i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.
Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.
Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz
Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Zwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław i Michał Wysoccy z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/oraz w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 oraz przed wydarzeniami organizowanymi przez Zamek, i w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze