Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – lipiec 2022

 

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach). 

 

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2022

 

 

28 czerwca - 1 września

Dziedziniec Menniczy

Wstęp wolny

 

Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe 2022. Bezpłatne seanse na Dziedzińcu Menniczym rozpoczną się 28 czerwca i potrwają do 1 września, a filmy będzie można oglądać w każdy wtorek i czwartek. 

 

Podobnie, jak w poprzednich latach Zamkowe Noce Filmowe charakteryzuje mocny, bardzo interesujący repertuar. W tym roku w ramach ZNF zaprezentowanych zostanie kilkanaście produkcji, prawdziwych filmowych rarytasów, które zgromadzone zostały w specjalnych blokach tematycznych. W lipcu będą to cykle: „Komedia z Klasą” i „Amerykańskie Kino Niezależne”, a w sierpniu: „Z dreszczem” i „Festiwalowe Przeboje”. 

 

PROGRAM ZNF 2022 NA LIPIEC:

 

CYKL: KOMEDIA Z KLASĄ (5.07 – 14.07)

 

I TAK CIĘ KOCHAM

The Big Sick

5 lipca (wtorek), godz. 22:00 

komedia, USA 2017 (119 min)

Reżyseria Michael Showalter

Obsada: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter

 

Oparta na faktach historia związku urodzonego w Pakistanie komika i aktora komediowego Kumaila Nanjiani oraz Amerykanki Emily Gordon. Mimo dzielących oboje różnic kulturowych połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak na drodze do szczęścia staną rodzice dziewczyny oraz rodzina Kumaila ze swymi oczekiwaniami. A to dopiero początek wyzwań, jakim zakochani będą musieli stawić czoła. Gdy wydaje się, że cały świat - na czele z rodziną - sprzysiągł się, by zburzyć ich szczęście, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze.

Film prezentowany będzie z polskimi i ukraińskimi napisami.

 

POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ

La belle epoque

7 lipca (czwartek), godz. 22:00 

komedia romantyczna, Francja/Belgia 2019 (115 min)

Reżyseria Nicolas Bedos

Obsada: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier

 

Co byś zrobił, aby raz jeszcze poczuć pierwszą miłość? Ile byś dał, żeby na nowo przeżyć najpiękniejszy dzień swojego życia? Powrót do cudownych chwil może mieć wysoką cenę. Bohater „Poznajmy się jeszcze raz” gotów jest ją zapłacić – nawet jeśli będzie musiał pozbyć się wszystkich oszczędności, a potem ukryć ten fakt przed żoną. Przewrotna francuska komedia spodoba się wszystkim, którzy pokochali romantyczny klimat „O północy w Paryżu” i urzekającą niewinność „Amelii”. 

 

PALM SPRINGS

12 lipca (wtorek), godz. 22:00

komedia, USA 2020 (90 min)

Reżyseria Max Barbakow

Obsada: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons

 

Beztroski Nyles (Andy Samberg) i zadeklarowana singielka Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów. „Palm Springs” to inteligentna i przezabawna komedia, która stała się rewelacją festiwalu Sundance. Film z dwiema nominacjami do ubiegłorocznych Złotych Globów, w tym w kategorii najlepsza komedia.

 

WESELNY TOAST

Le discours

14 lipca (czwartek), godz. 22:00

komedia, Francja 2020 (87 min) 

Reżyseria Laurent Tirard

Obsada: Benjamin Lavernhe, Sara Giraudeau, Kyan Khojandi

 

W „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Pełen wdzięku film Laurenta Tirarda wprawnie łączy słodycz z odrobiną goryczy. Rozgrywając się w trakcie jednej kolacji, która zadecyduje o losach związku głównego bohatera, przypomina, że życie składa się z wielu smaków i warto spróbować ich wszystkich. Tak, jak warto kochać ludzi za to, jakimi są, a nie jakimi chcielibyśmy, żeby byli.

 

CYKL: AMERYKAŃSKIE KINO NIEZALEŻNE (19.07 – 28.07)

 

CÓRKA

The Lost Daughter

19 lipca (wtorek), godz. 22:00

dramat, USA 2021 (87 min)

Reżyseria Maggie Gyllenhaal

Obsada: Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson

 

Leda (laureatka Oscara Olivia Colman) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny, zamieszkująca największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mającą pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

 

MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ

Midsommar

21 lipca (czwartek), godz. 22:00

dramat/horror, USA/Szwecja/Węgry 2019 (141 min)

Reżyseria Ari Aster

Obsada: Florence Pugh, Will Poulter, Jack Reynor

 

Dani i Christian to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i ostatkami sił próbują ratować swoją relację. Rodzinna tragedia sprawia, że pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół w wakacyjnej wyprawie na północ Szwecji. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto, związane z letnim przesileniem. Romantyczny wyjazd szybko przybiera okrutne i niepokojące oblicze. Sielskie krajobrazy staną się dla Dani i Christiana polem nierównej walki o związek, ale i próbą pokonania własnych słabości. Nowy film Ariego Astera, wizjonera współczesnego kina i jednego z najciekawszych młodych twórców.

 

SOUND OF METAL

26 lipca (wtorek), godz. 22:00

dramat, USA 2020 (120 min)

Reżyseria Darius Marder

Obsada: Riz Ahmed, Olivia Cooke, Paul Raci

 

Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, legło w gruzach, przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

 

PATERSON

28 lipca (czwartek), godz. 22:00

komediodramat, USA 2016 (118 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Adam Driver, Golshifteh Farahani, Helen-Jean Arthur

 

Jim Jarmusch stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób. Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie. 

 

 

 

ZAMKOWE LATO ARTYSTYCZNE 2022

 

LETNIE KONCERTY PLENEROWE

 

 

3, 10, 17, 24 i 31 lipca (niedziele), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Wstęp wolny

 

Od wielu lat w czasie wakacji Zamek organizuje na swoim dziedzińcu Letnie Koncerty Plenerowe. Wśród zaproszonych wykonawców są zespoły i artyści reprezentujący różne nurty i gatunki muzyczne, m.in. muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz czy swing. Koncerty będą odbywać się w każdą niedzielę lipca o godz. 16:00. Wstęp wolny.

 

PROGRAM KONCERTÓW:

 

WOJTEK RAPA QUARTET

3 lipca (niedziela), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

 

Znany szczeciński muzyk Wojtek Rapa przedstawia nowy projekt „Piosenki, które znaczą”. Podczas koncertu jego zespół – RWJ – zaprezentuje swoje nowe utwory, a także znane przeboje, które wykonywali popularni polscy i zagraniczni wykonawcy, m.in. Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Marek Grechuta czy Eric Clapton. Wszystkie piosenki oraz utwory instrumentalne muzycy wykonają w nowych, jazz-rockowych aranżacjach.

 

Wojtek Rapa – gitary, wokal

Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – gitara basowa, wokal

Mariusz „Mario” Lipiński – perkusja

Jarosław Rapa – gitara basowa, wokal

 

Wojciech Rapa – wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, znany   i ceniony od lat reprezentant szczecińskiego rock'n'rolla. Grał w popularnych zespołach lat 70., m.in. z Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami zespołu „No To Co”. Przez kilka lat występował w zespole „Wawele”.

 

Jest pomysłodawcą cyklu koncertów pod nazwą „Szczecińskie Dinozaury”. Od 1995 r. kieruje własnymi formacjami muzycznymi „Still Warm” oraz „Wojtek Rapa Quartet”. Z tym drugim nagrał płytę „Szczecin-Szczecin”. Jest członkiem legendarnej polskiej grupy big beatowej „Czerwono-Czarni”, z którymi uczestniczył w obchodach 50-lecia polskiego rocka w Gdańsku w 2010 r.

 

W 2014 r. obchodził 50-lecie twórczości artystycznej. Podczas jubileuszowego koncertu w Małej Scenie SAA wystąpili przyjaciele Wojtka Rapy, reprezentanci wielu pokoleń szczecińskiej sceny muzycznej: Barbara Włodarczyk, Wilento, Szymon Orłowski, L.U.Z. Blues, Maciej Kazuba, Maciej Strycharczyk, Kosma Kozłowski, Zbigniew Ciesielski, Janusz "Kanapa" Jędrzejewski, Jarosław Kania, Jarosław Rapa, Jakub "Fiszka" Fiszer, Lech Turkowski, Darek "Kaziu" Kamiński, Ryszard "Elvis" Wiercimak, Andrzej Szpak, Tadeusz Żyjewski, Bolesław Sobolewski, Mateusz "Mateo" Lazar, Janusz Weiss.

 

YAGA KOWALIK

"Chansons d'amour - Piosenki miłości"

10 lipca (niedziela), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

 

Yaga Kowalik - artystka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka licznych festiwali piosenki. Jej koncerty to prezentacja najpiękniejszych i najbardziej znanych przebojów z repertuaru artystów estrady francuskiej, takich jak: Edith Piaf, Juliette Gréco, Dalida czy Charles Aznavour. 

 

Koncertowała w Paryżu, m.in. w Teatrze Essaion oraz w paryskich kabaretach. Po jednym z koncertów znany francuski krytyk muzyczny Bernard Merle nazwał Yagę Kowalik w swoim artykule "Czarną Perłą z Krakowa ". Brawurowa interpretacja piosenek, świetna gra instrumentalisty, a także oprawa muzyczna koncertu (koprodukcja polsko-francuska) "przenoszą" słuchaczy w świat paryskiej, artystycznej bohemy do dzielnicy Montmartre.

 

Yaga Kowalik – wokal

Walentyn Dubrowskij – fortepian, akordeon

 

 

 

ELLINIKI KARDIA

Mitro Dymitriadis – gitara, wokal

Stella Karalis – skrzypce, akordeon

17 lipca (niedziela), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

 

Podczas koncertu usłyszymy piosenki należące do panteonu greckiej muzyki. Od ballad poprzez tawerniane zebbekika, po energetyczne tsifteteli. 

 

- Elliniki Kardia znaczy „greckie serce”, coś co bije w naszej piersi i definiuje nasze artystyczne dusze. Jest to tytuł muzycznego programu – wędrówki po najciekawszych rejonach greckiej kultury – informują wykonawcy. 

 

Stella Karalis jest skrzypaczką, absolwentką konserwatorium w Atenach i Akademii Sztuki w Szczecinie. Gra też na akordeonie oraz baglamie, czyli instrumencie strunowym popularnym w Grecji i Turcji. Jej żywiołem jest w równym stopniu muzyka klasyczna, jak i grecka.

 

Mitro Dymitriadis to wszechstronny gitarzysta i wokalista, który równie dobrze czuje się w muzyce latynoamerykańskiej, anglosaskiej, polskiej oraz greckiej.

 

 

 

ETHNOFLOW

Robert Jarzębski - gitara, multioud, saz

Maciej Bosy Marcinkowski - klarnet, saksofon sopranowy, duduk, szałamaja, sopiłka 

Adan Paweł Dziewaltowski-Gintowt - surdo, ocean drum, mikro werbel, calabash i inne

24 lipca (niedziela), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

 

To spotkanie trzech muzyków, którzy instrumentami opisują kulturową różnorodność świata. Tworzą dźwiękowe impresje przywołujące w wyobraźni obrazy najbardziej fascynujących miejsc. Wsłuchując się w ich muzykę można poczuć pod powiekami piasek Sahary, usłyszeć gwar arabskich targowisk. Nie zabraknie także skojarzeń z muzyką filmową, z uwagi na wypracowaną w utworach ogromną przestrzeń, a także wykorzystane instrumentarium. Obok powszechnie znanej gitary czy klarnetu, publiczność usłyszy etniczne saz, duduka, szałamaję czy darbukę. W repertuarze znajdą się kompozycje własne inspirowane kulturą krajów egzotycznych oraz opracowane motywy muzyczne utworów ludowych z różnych stron świata. 

 

 

ANDRZEJ SZPAK Z ZESPOŁEM 

60. rocznica Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie

31 lipca (niedziela), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

 

Koncert będzie muzycznym wspomnieniem I i II Festiwalu Młodych Talentów, które odbyły się w Szczecinie w 1962 i 1963 r. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła wówczas takie talenty, jak Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Mira Kubasińska czy Tadeusz Nalepa. Dzięki niej Szczecin nazywany jest kolebką polskiego bigbitu.

 

Podczas koncertu na Zamku muzycy przypomną historię obydwu festiwali wykonując najbardziej znane i lubiane piosenki z tamtych czasów: „O mnie się nie martw”, „Chłopiec z gitarą”, „Rudy rydz”, „20 lat”, „Trzynastego”, „Zakochani są wśród nas”, „Pod Papugami”, „Kiedy byłem małym chłopcem” czy „Dziwny jest ten świat”.

 

Andrzej Szpak – wokal i instrumenty klawiszowe (finalista The Voice Senior)

Natalia Wiśniewska – wokal

Swietłana Lewicka – wokal

Waldemar Zieliński – gitara

Tomasz Szpak – perkusja

 

 

WYDARZENIA PLENEROWE

 

 

PYRZYCKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM

Koncert Zespołu Regionalnego Istebna z Istebnej

2 lipca (sobota), godz. 14:00

Duży Dziedziniec

Wstęp wolny

 

Najbardziej popularna impreza folkowa w regionie, czyli Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, odbędzie się już po raz 41. i będzie miała swój akcent także w szczecińskim Zamku. W ramach festiwalu, na zamkowym Dużym Dziedzińcu odbędzie się koncert Zespołu Regionalnego Istebna. 

 

Istebna to prawdopodobnie najstarszy, wciąż istniejący polski zespół regionalny. Jego początki sięgają aż 1901 r. W ciągu tych ponad 120 lat zasłynął m.in. z tego, że występował dla cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości 60-lecia jego panowania (w Wiedniu w 1908 r.). Tańczył także na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 r. przed Ignacym Mościckim. Uczestniczył w nagraniach wielu programów telewizyjnych oraz w licznych audycjach radiowych. Zespół zagrał znaczący epizod w ostatnim odcinku serialu „Czterej pancerni i pies” (w scenie wesela). 

 

Repertuar grupy oparty jest o pasterskie tradycje regionu oraz życie codzienne górali śląskich. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, m.in. takich instrumentów, jak gajdy, trombita, okaryna, fujarka oraz instrumentów smyczkowych, zazwyczaj są to skrzypce, altówka i kontrabas.

 

Zespół Istebna tańczył na scenach całej Polski i brał udział w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2019 r. na zaproszenie ambasady RP w New Delhi koncertował w Indiach i Nepalu. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia.

 

WAKACJE W ZAMKU

 

W czasie wakacji dzieci w Zamku nie będą się nudzić. Przygotowaliśmy dla nich specjalny program letnich wydarzeń. 

 

LATO NA SCENIE. INTERAKTYWNE SPEKTAKLE DLA DZIECI

 

Cykl czterech interaktywnych spektakli teatralnych dla dzieci w wieku 5-12 lat, połączonych z animacjami, które w pełni angażują uczestników w przedstawienie. Spektakle nie tylko bawią, ale też - poprzez metody teatralne i bajkoterapię - edukują, m.in. w zakresie historii Pomorza, Szczecina i Zamku Książąt Pomorskich, znajomości regionalnych legend i podań, świadomości dziedzictwa kulturowego, a także uniwersalnych wartości wynikających z bajek, baśni i opowiadań. Pozwalają również oswoić się ze sceną, bowiem w programie jest także „ABC aktora”: ćwiczenie gry aktorskiej, praca z kostiumami, rekwizytami i uczestnictwo w spektaklu.

 

6, 13, 20 i 27 lipca (środy), godz. 17:00 - 18:30

Sala Anny Jagiellonki

Prowadzenie: Anna Gielarowska, aktorka i pedagog teatralny, członek szczecińskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Prowadzi formy teatroterapii i warsztaty autoprezentacji. 

Bilety: 20 zł

 

HARMONOGRAM:

 

6 lipca

Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy

„Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy” prezentowana w formie spektaklu. Jest to jedna z legend Szczecina z czasów księcia Bogusława X z rodu Gryfitów i jego żony Anny Jagiellonki, córki króla Kazimierza IV. Jest rok 1496. Książę postanawia jechać do Ziemi Świętej, by dziękować za narodziny syna oraz prosić o mądrość w rządzeniu zjednoczonymi księstwami pomorskimi. W ramach przygotowań zamawia uszycie u Nadwornego Krawca – siedmiu płaszczy. Co stało się po powrocie z wyprawy (1498) i dlaczego krawiec przestał być „Nadwornym” oraz jaką rolę odegrała jego żona? O tym w przedstawieniu. Spektakl uczy szacunku do słowa i pracy oraz zaprasza do uczciwości.

 

13 lipca

Brzydkie kaczątko

Bajkoterapia. „Brzydkie kaczątko" według Hansa Christiana Andersena. Zaproszenie do twórczej drogi odkrywania talentów i odważnego, cierpliwego pokonywania trudności. W programie: warsztaty dla dzieci "ABC młodego aktora" oraz wspólne przygotowanie i zagranie przedstawienia. 

 

20 lipca

Słoń w pełnym znaczeniu słowa

Spektakl „Słoń w pełnym znaczeniu słowa” według bajki Eugena Klueva. W ZOO nastały rządy Nowej Miotły... Słoń, który jest „w pełnym znaczeniu słowa”, ma zostać... Motylem Kapustnikiem. Wszystkie zwierzęta, które wcześniej były, że "ohoho!" – teraz stały się "ani mru, mru". Dopiero spotkanie z Bożą Krówką dodaje siły głównemu bohaterowi i przywraca pierwotny porządek... "I właśnie tak zawsze musi być w ZOO, jeśli wciąż o nim mówimy"...

 

27 lipca

Mały Książę

„Mały Książę” według Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. „Był sobie Mały Książę, który mieszkał na planecie troszeczkę większej od niego i który bardzo chciał mieć przyjaciela”… Przedstawienie interaktywne o przyjaźni i miłości oraz o odpowiedzialności. Piękne lalki i scenografia… Świetna zabawa!

 

 

BAJKI NA LATO Z TEATREM GWITAJCIE

 

Letni cykl spektakli plenerowych dla dzieci (w wieku 4-8 lat), na podstawie znanych utworów literackich, w wykonaniu kultowego Teatru Gwitajcie.

 

3, 10, 17, 24 i 31 lipca (niedziele), godz. 11:00 – 12:00

Dziedziniec Menniczy

Prowadzenie: Jakub Gwit (Teatr Gwitajcie)

Bilety: 10 zł dziecko, 20 zł opiekun

 

REPERTUAR:

 

3 lipca

MĄDRALINKA

W małej chatce, wśród pól i lasów, mieszka niezwykła dziewczynka. Co w niej takiego niezwykłego? Jest bardzo mądra, więc wszyscy w okolicy przezwali ją Mądralinką, a jej spryt i inteligencja pozwalają przezwyciężyć największe nawet problemy. Spektakl, luźno oparty o jedną z bajek braci Grimm, wciąga widza w zachwycający świat i wartką akcję subtelnie przeplataną odpowiednio dobranymi piosenkami.

 

10 lipca

MORSKIE GADKI MAŁEJ PIRATKI

Pełna przygód i żeglarskich piosenek historia dziewczynki, której największą miłością jest morze. Bohaterka wbrew przeciwnościom losu, z radością podejmuje rozmaite wyzwania, aby spełnić swoje marzenia. Spotyka na swej drodze przedstawicieli żeglarskich profesji, którzy opowiadają o swojej pracy, niełatwym ale pięknym życiu na morzu i przekazują ważne informacje z zakresu morskiego rzemiosła.

 

17 lipca

BAJKI PANA BRZECHWY

Pełen humoru spektakl oparty na najbardziej znanych i nadal aktualnych wierszach Jana Brzechwy. Całe pokolenia wychowały się na takich utworach, jak „Żuraw i czapla”, „Na straganie” czy „Samochwała”. Do dziś dzieci śpiewają piosenki o „Kaczce Dziwaczce” i tajemniczych „Wyspach Bergamutach”. Dla najmłodszych to okazja, by poznać znakomite utwory Brzechwy, dla dorosłych – sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.

 

24 lipca

PCHŁA SZACHRAJKA

Spotkanie z bohaterką ponadczasowej, wierszowanej historii Jana Brzechwy – Pchłą Szachrajką i jej przygodami. Spektakl dostarczy niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, a dorosłym pozwoli chociaż na chwilę powrócić we wspomnieniach do czasów dzieciństwa.

 

31 lipca

CZAS CZARODZIEJ

Bajka, nie tylko dla dzieci, o tajemnicy wiecznej młodości. Od wieków ludzie starają się przechytrzyć upływający czas. Niestety bezskutecznie. Ale gdyby tak zaprzyjaźnić się z Panem Czarodziejem Czasem, to może byłby on dla nas trochę łaskawszy…

 

 

 

TEATR

 

 

Spektakl dla widzów dorosłych

 

 

BURMISTRZ

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

22 lipca (piątek), godz. 21:00

29 lipca (piątek), godz. 21:00

Dziedziniec Menniczy

Bilety: 30 zł
 
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski


 „Burmistrz” to najnowszy spektakl Teatru Piwnica przy Krypcie – pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie znają już m.in. z wcześniej granego w Zamku przedstawienia - „Kolega Mela Gibsona”.

 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka?

 

KOLACJA NA CZTERY RĘCE 

30 lipca 2022 r. (sobota), godz. 20:00 

Dziedziniec Zamku

Bilety: 45 zł i 40 zł (ulgowe)

 

Reżyseria Piotr Dąbrowski

Występują: Mirosław Zbrojewicz, Piotr Dąbrowski, Sławomir Popławski

Producent: Nie Teatr z Białegostoku (premiera 23.04.2022 r.)

 

Sztuka autorstwa niemieckiego pisarza i muzykologa Paula Barza. To opowieść o spotkaniu, do którego w rzeczywistości nigdy nie doszło. Spotkaniu dwóch geniuszy żyjących w tym samym czasie - słynnych kompozytorów Jerzego Fryderyka Händla i Jana Sebastiana Bacha w 1747 r. w Hotelu Turyńskim w Lipsku. Obydwaj reprezentują zupełnie odmienne światy, choć łączy ich epoka i muzyka. Warto  przekonać się osobiście, co z tego wyniknie.

 

 

 

WIEŻA DZWONÓW

 

 

Zamkowa wieża widokowa – Wieża Dzwonów - to najwyższa z wież szczecińskiego zamku. To znakomite miejsce do obserwacji m.in. niezwykłej panoramy Szczecina. 

 

Godziny otwarcia: codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).

Bilety: 10 zł, 6 zł ulgowy

Łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 zł i 10 zł ulgowy, obowiązuje wyłącznie w dni otwarcia wystaw

 

Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu (figura tego świętego wmurowana jest na ścianie zewnętrznej wieży od strony Dziedzińca Menniczego). Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

 

Wieża Dzwonów jest częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego z fundacji księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. XVI wieku. Wejściem do zamkowego kościoła były zachowane do dziś od strony ul. Korsarzy duże czarne wrota u podnóża wieży. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonych wcześniejszych budynków średniowiecznych – tzw. Kamiennego Domu (o funkcji mieszkalnej) i stojącej obok kolegiaty.

 

 

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.

 

 

 

 

WYSTAWY

 

 

NOWA WYSTAWA

 

Wojna wyrysowana kredką

1 - 31 lipca 

Hol Wschodni, wejście A

Wstęp wolny

 

Wystawa rysunków dzieci z Ukrainy, dotkniętych traumą trwającej w ich kraju wojny. W pracach wyrażają nadzieję i wdzięczność za udzieloną pomoc, mówią o solidarności dwóch narodów, ale przede wszystkim wyrażają cierpienie, strach, niepewność i tęsknotę za rodzinnymi stronami oraz tymi, którzy pozostali, by walczyć o wolność. Ekspozycja przynosi odpowiedzi na pytania, co czują mali bohaterowie, którzy w poszukiwaniu bezpieczeństwa – zanim znaleźli się na Pomorzu Zachodnim – przebyli tysiące kilometrów. 

 

Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Zachodniopomorski Oddział Regionalny.

 

 

WYSTAWY CZASOWE

Wystawy w galeriach (wejście J), czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00.

Bilety 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.

 

 

Gabinet Lubinusa

do 15 stycznia 2023 

Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)

 

Wystawa przybliża dorobek Eilharda Lubinusa (1565-1621) uczonego z Rostocku, teologa, filologa i kartografa, postaci niezwykle ważnej w dziejach nowożytnych Księstwa Pomorskiego. Autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, uznawanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kartograficznych siedemnastowiecznej Europy. Dzieło wykonane na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II było wynikiem wieloletniej pracy uczonego, który aby dokonać właściwych pomiarów, objechał Pomorze dwukrotnie. Za pomocą prostych narzędzi – laski św. Jakuba, astrolabium oraz kwadrantu gnomonicznego – stworzył mapę o niezwykłej jak na owe czasy precyzji. Wyjątkowość mapy podkreśla również rozbudowany program ikonograficzny służący prezentowaniu i utrwalaniu wiedzy o państwie Gryfitów i jego władcach.

 

Na ekspozycji w Gabinecie Lubinusa zobaczyć można najważniejsze dzieła uczonego z zakresu kartografii – mapy: Rugii, Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego i jej wersje atlasowe. Wystawę wzbogaca najnowszy nabytek Zamku rozprawa teologiczna „Phosphorus” (wydanie drugie z 1601 roku), która ściągnęła na jej autora oskarżenie o herezję. Obok map ukazane są (ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie) globusy: ziemski, gwiezdny i księżycowy oraz przyrządy pomiarowe z epoki. Ścieżkę narracyjną wystawy dopełnia multimedialna wersja Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego – aktywacja, umożliwiająca współczesnemu odbiorcy podróż po książęcym Pomorzu.

 

Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich

do 2 października 

Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

 

Rozbudowany ceremoniał spożywania posiłków oraz nierzadko towarzyszące im gwarne przyjęcia sprawiły, że stoły i półki kredensów uginały się od ilości zastaw i przyborów kuchennych. Ogromną popularnością cieszyły się serwisy cynowe, którym dobry rzemieślnik potrafił nadać szlachetnych kształtów, sprawiając, że niewiele różniły się od srebrnych wyrobów. Naczynia o finezyjnych wzorach i formach były zaś chętnie nabywane zarówno przez szlachtę, jak i zamożnych mieszczan.

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przedstawia wybrane przedmioty cynowe z okresu od XVII do początków XX wieku ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu. Na wystawie prezentowane są liczne naczynia w stylu secesyjnym z charakterystycznym asymetrycznym motywem wici roślinnych i sylwetek zwierząt oraz luksusowe przedmioty typu: tygielek do czekolady, szampaniera do chłodzenia butelek, zdobne czajniczki do herbaty czy puchar toastowy w formie kobiecej sylwetki. 

 

Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej

do 9 października

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

 

W 1534 roku (17 lat po wystąpieniu Marcina Lutra) na zwołanym przez książąt pomorskich, Barnima XI i Filipa I, sejmie w Trzebiatowie uregulowana została kwestia nowej religii państwowej. Rozstrzygającym głosem, książęta opowiedzieli się za przyjęciem wyznania protestanckiego, tym samym rozpoczynając dzieje Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego. 

 

Wypracowane w wielkich miastach ideały wielkiej reformacji ostatecznie trafiły do miast małych i na obszary wiejskie. Tam, mimo niewielkich sił i środków, przystąpiono do realizacji doktryn nowej wiary z wielkim zaangażowaniem, gorliwie rzeźbiąc i malując - ołtarze, ambony, chrzcielnice, ławy, empory, konfesjonały, organy i epitafia. Powstały przedmioty barwne i różnorodne, w pełni oddające klimat i charakter życia duchowego na Pomorzu w epoce nowożytnej. 

 

Na wystawie prezentowane są elementy wyposażenia kościołów pomorskich tego czasu: rzeźby, rzemiosło artystyczne i starodruki ze zbiorów własnych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz zasobów muzeów pomorskich i kościołów.

 

 

WYSTAWY STAŁE

Wystawy w galeriach (wejście J), czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00.

Bilety 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.

 

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

 

Na szczecińskim zamku wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

 

Niewielka ekspozycja w Zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. 

 

CELA CZAROWNIC 

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

 

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy. Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

 

W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck przy Bramie Młyńskiej i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV. 

 

Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem. 

 

Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz

Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin

 

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Zwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/oraz w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 oraz przed wydarzeniami organizowanymi przez Zamek, i w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.

 

 


Andrzej Szpak. Mat. Andrzeja Szpaka

Bajki Pana Brzechwy, ZKP, Fot. Aldona Binda

Burmistrz, fot. Andrzej Krupiński, Fotoklub Zamek Szczecin (6)

Córka

EthnoFlow. Fot. Robert Jarzębski

I tak cię kocham

Istebna

Kolacja na cztery ręce. Mat. Nie Teatr z Białegostoku

Lato na scenie. Mat. Anny Gielarowskiej

Los Grecos Elliniki Kardia. Fot. Lesław Kopecki

Mądralinka, Gwitajcie, ZKP, fot. Danuta Grochulska

Midsommar

Palm Springs

Paterson

Pchła Szachrajka, ZKP. Fot. Przemysław Kuryło

Poznajmy się jeszcze raz

Sound of metal (2)

Weselny toast

Wojciech Rapa. Fot. Sebastian Wołosz

Wojna wyrysowana kredką. Mat. Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie (1)

Wojna wyrysowana kredką. Mat. Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie (2)

Yaga Kowalik. Źródło, yagakowalik.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test