Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Ekologia

Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów

Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.
Reklama
Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
Krzysztof Skórzyński - dziennikarz

Elektrośmieci przybywa w lawinowym tempie, a każdy taki sprzęt zawiera szkodliwe substancje takie jak: rtęć, freon, kadm, azbest czy związki bromu. Kiedy wydostaną się z zepsutego urządzenia, zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Choć elektroodpady stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska i gospodarki, to wiele osób bagatelizuje sprawę. Jak podaje ONZ, rocznie na całym globie generowanych jest około 60 mln t elektrośmieci i tylko 18 proc. trafia do firm, które zajmują się ich przetwarzaniem.

Reklama

– Wydaje mi się, że elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem w związku z tym, że nie nauczyliśmy się ich segregować. I o ile nauczyliśmy się segregować obierki od papieru i od butelek, o tyle elektrośmieci bardzo często wrzucane są do czarnego śmietnika z napisem „zmieszane”. Nie mamy więc takiego poczucia, że stary telefon komórkowy, w którym jest mnóstwo metali ciężkich, czy stary laptop to są śmieci, które też powinny być segregowane i utylizowane przez wykwalifikowane do tego firmy – mówi agencji Newseria Krzysztof Skórzyński.

Dziennikarz zauważa też, że nie brakuje osób, które magazynują w swoich domach stare i zepsute urządzenia elektroniczne czy sprzęty RTV. Zupełnie niepotrzebnie, bo przecież i tak nie będą ich w przyszłości używać ani też nie wykorzystają z nich żadnych części.

– Chyba każdy z nas ma w domu taką magiczną szufladę, którą się otwiera i z niej się wysypują stare ładowarki, telefony komórkowe, laptopy. I należałoby je jakoś zutylizować, a my zamiast tego cały czas dorzucamy do tej szuflady kolejne kable, kolejne ładowarki i kiedy już z tej szuflady nam się wylewa, to co robimy? Hop, przewracamy szufladę, wrzucamy wszystko do śmieci zmieszanych i koniec. A przecież to nie są przypadkowe śmieci – wyjaśnia.

Zamiast więc chomikować elektrośmieci, możemy je przekazać firmie odpowiedzialnej za profesjonalną utylizację i recykling. Wystarczy telefonicznie lub mailowo zamówić bezpłatny odbiór. Również robiąc zakupy w sklepach ze sprzętem RTV i AGD, można oddać stare i zepsute urządzenia. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że on właśnie w taki sposób systematycznie pozbywa się elektrośmieci.

– Ja mam takiego pana, który raz na dwa miesiące objeżdża wszystkie osiedla w mojej okolicy i zawsze zostawia karteczkę, że zbiera elektrośmieci. W związku z tym ja mam w domu może tylko ze cztery jakieś stare ładowarki, ale cały czas używane. Nic zbędnego u mnie w domu nie ma – dodaje dziennikarz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: BazylTreść komentarza: Pewnie wielu czeka. Takie fundusze powinny zrobić jakiś porządek na rynku i dać odpowiednie zarobki. Tylko niech to wprowadzenie będzie prawidłowe. Bo tutaj mamy na razie niezły bałagan. Wystarczy popatrzeć jak to jest z całym condo. Też miało być fajnie, też miało dać zyski, a jak jest to widać. Wielu wpłaciło i zysków nie ma.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Jak wprowadzenie REIT-ów wpłynie na rynek mieszkaniowyAutor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"
Reklama
test