Fundacja Ronalda McDonalda, we współpracy z partnerami, serdecznie zaprasza rodziców i opiekunów na bezpłatne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Najbliższa edycja programu „NIE nowotworom u dzieci” odbędzie się 8 i 9 lutego 2025 roku w Gdyni.
Badania będą towarzyszyć jednemu z największych wydarzeń zimowego pływania w Polsce – Gdynia Winter Swimming Cup (GWSC), które od 2020 roku organizuje Piotr Biankowski wraz z zespołem. Piotr, Ambasador Fundacji, medalista Mistrzostw Świata i Pucharów Świata w pływaniu zimowym, a także zdobywca Kanału La Manche. To wyjątkowe połączenie sportowej rywalizacji i działań na rzecz zdrowia dzieci tworzy niezwykłą okazję, by zadbać o profilaktykę najmłodszych.
„Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki nam i Partnerów Ambulans Fundacji ponownie zawita do Gdyni!”, mówi Piotr Biankowski.
Badamy od 20 lat z myślą o najmłodszych
W Polsce inicjatywa mobilnej kliniki Fundacji Ronalda McDonalda powstała w 2005 roku. Przez dwie dekady Fundacja przebadała już ponad 94 000 dzieci. Program „NIE nowotworom
u dzieci” to jeden z kluczowych programów Fundacji, którego celem jest wczesne wykrywanie zmian nowotworowych u najmłodszych. Mobilny Ambulans co roku przemierza tysiące kilometrów, oferując bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne badania USG.
Każde badanie, trwa około 18 minut, pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych dziecka. Badania prowadzone są przez doświadczonych lekarzy-radiologów zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi, a rodzice otrzymują wyniki na miejscu wraz z ewentualnymi zaleceniami. Dla wielu maluchów jest to pierwsza szansa na tak szczegółową diagnostykę, która może zmienić ich przyszłość.
– Wczesna diagnoza może zapobiec rozwojowi nowotworów czy przewlekłych chorób, w tym niewydolności nerek, wymagającej dializ czy przeszczepienia nerki. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. To badanie, które może uratować zdrowie i życie dziecka – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, który wspólnie z prof. Jerzym R. Kowalczykiem stworzył zasady programu badań przesiewowych USG, reagując na potrzebę wczesnego wykrywania zmian onkologicznych u dzieci. Dzięki ich inicjatywie program ewoluuje – od 2021 roku obejmuje kontrolę układu moczowego, a od 2025 roku rozszerzono go o badanie USG tarczycy i węzłów chłonnych szyi.
Razem dla zdrowia najmłodszych - zaangażowanie Ambasadorów i Partnerów
Pierwszy dzień badań możliwy jest dzięki wyjątkowej determinacji Ambasadorów Fundacji, Aleksandry Kabelis i Piotra Biankowskiego, którzy latem zeszłego roku podjęli się niezwykle wymagających wyzwań sportowych, by zebrać środki na profilaktyczne badania USG dla dzieci z województwa pomorskiego. W sierpniu zmierzyli się z trzema próbami pływackimi: przepłynięciem 34-kilometrowego Kanału Catalina, 34-kilometrowego jeziora Tahoe oraz 44-kilometrowego jeziora Memphrémagog. Ich zaangażowanie to dowód na to, jak ogromną różnicę mogą zrobić lokalni liderzy, którzy rozumieją wagę profilaktyki
i zdrowia najmłodszych.
„Cieszymy się, że kolejny raz udaje nam się łączyć naszą pasję jaką jest pływanie z dawaniem dobra”, mówi Aleksandra Kabelis.
Drugi dzień badań możliwy dzięki wsparciu firmy Winterhalter – rodzinnego przedsiębiorstwa od trzech pokoleń zaangażowanego w działania społeczne. Winterhalter, znana
z profesjonalnych systemów zmywania, od lat angażuje się w działania na rzecz dzieci i ich rodzin, regularnie wspierając inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda. Od 2015 roku, kiedy w Polsce powstał pierwszy Dom Ronalda McDonalda, zespół Winterhalter jest niezawodnym partnerem w misji Fundacji „Aby rodzina mogła być razem”.
Wierzymy, że troska o innych to fundament odpowiedzialnego biznesu, dlatego z dumą wspieramy Fundację Ronalda McDonalda w jej niezwykle ważnej misji – zapewnianiu dzieciom dostępu do profilaktycznych badań USG. Każde badanie to szansa na wcześniejsze wykrycie chorób i szybsze wdrożenie leczenia. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu i razem działać na rzecz zdrowia najmłodszych – mówi Marcin Wajda, Dyrektor Komunikacji i Marketingu, Winterhalter Polska.
Jak się zapisać?
Aby zapisać dziecko na badanie, należy zadzwonić pod numer 880 171 046 w dniach 3 i 4 lutego 2025 roku w godzinach 11.00-16.00.
Liczba miejsc jest ograniczona, a o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.
Współorganizatorzy i Partnerzy
Lokalnymi partnerami badań są: Piotr Binkowski, Aleksandra Kabelis, Winterhalter, restauracje McDonald’s Polska w Trójmieście i Hotel Kuracyjny.
Partnerami programu „NIE nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerami technicznymi mobilnej kliniki jest MAN Polska i KOSMED.
Dlaczego to ważne?
Co roku w Polsce diagnozuje się około 1300 przypadków nowotworów u dzieci. Wczesna diagnoza daje szansę na skuteczne leczenie i wyleczenie większości z nich. Dlatego program badań przesiewowych Fundacji Ronalda McDonalda jest tak cenny i potrzebny.
Dzięki wsparciu lokalnych partnerów pomoc dociera tam, gdzie dostęp do specjalistycznych badań jest utrudniony.
Zapraszamy rodziców i opiekunów do skorzystania z okazji, by zadbać o zdrowie najmłodszych członków rodziny. Wcześnie wykryty nowotwór u dziecka może być w 100% wyleczony. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
O Fundacji Ronalda McDonalda:
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, która jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach. Ronald McDonald House Charities (RMHC) ma już 50 lat. Została założona w 1974 r. w Filadelfii.
Poznaj programy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce
Domy Ronalda McDonalda Więcej informacji na stronie: Domy Ronalda McDonalda - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda Więcej informacji na stronie: Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Program „Łóżka dla Rodziców” Więcej informacji na stronie: Łóżka dla rodziców - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Program „NIE nowotworom u dzieci" Więcej informacji na stronie: NIE nowotworom u dzieci - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl). Sprawdź kalendarz badań i dowiedz się jak możesz z nich skorzystać NIE nowotworom u dzieci - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramiei Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.
Napisz komentarz
Komentarze