Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Leasing samochodów premium a kwestie podatkowe – co trzeba wiedzieć?

Leasing aut ekskluzywnych marek cieszy się większym zainteresowaniem niż finansowanie pojazdów kredytem z uwagi na korzyści podatkowe. Chociaż po zmianach w prawie na początku 2019 roku obowiązują limity kwotowe w rozliczeniach, nadal wielu przedsiębiorców postanawia zawrzeć umowę kończącą się wykupem. Co należy wiedzieć o kwestiach podatkowych wiążących się z leasingiem, by zyskać jak najwięcej na tej formie finansowania dóbr luksusowych?
  • 26.02.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Leasing samochodów premium a kwestie podatkowe – co trzeba wiedzieć?

Leasing samochodów premium a podatek dochodowy

Mając na uwadze tzw. efekt tarczy podatkowej, leasing aut luksusowych zdaje się najbardziej trafioną odpowiedzią na pytanie „co wybrać – kredyt czy leasing”. Chociaż w przypadku leasingowania pojazdu ekskluzywnego, całość rat nie stanowi kosztu uzyskania przychodu – od niedawna można je zaliczać tylko do poziomu limitu 150 tysięcy złotych – to zastosowanie połączenia leasingu operacyjnego z późniejszym wprowadzeniem auta w stan firmy, zapewnia nieporównywalne korzyści niedostępne przy kredycie samochodowym.

Leasing samochodu osobowego w wariancie operacyjnym, jeżeli przedmiotem ma być droższe auto pozyskane na potrzeby firmy, o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych, pozwala na wrzucenie wszystkich związanych z nim wydatków w koszty działalności gospodarczej. To, co nie zostanie odliczone, można przeznaczyć na amortyzację po wykupieniu auta z leasingu. Na takie działania powinna przygotować się każda firma planująca pozyskanie kosztownego pojazdu do firmy od początku 2019 roku.

Tarcza podatkowa wyższa przy leasingu

Co ważne, tarcza podatkowa przy leasingu samochodu osobowego jest przynajmniej 1,5 razy wyższa niż przy zakupie auta w inny sposób. Wynika to z faktu, że oszczędności podatkowe liczy się od całej wartości netto finansowanego pojazdu, a nie tylko od jego części nieprzekraczającej limitu 150 tysięcy złotych. Wspomniany sposób wyliczania stosuje się przy zakupach innych niż na podstawie umowy leasingu. W ich przypadku wpada się w pułapkę utraty tarczy podatkowej.

Aby czerpać korzyści z leasingu, możesz zapoznać się z ofertą pojazdów dostępnych do sfinansowania na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/samochody-osobowe. Prezentowane są zarówno propozycje dotyczące standardowych marek, jak i leasing samochodów premium.

Szybsze zaliczenie w koszty niż przy kredycie

Na korzyść leasingu operacyjnego w segmencie marek luksusowych przemawia kolejny fakt. W przypadku zakupu za gotówkę albo na kredyt trzeba odczekać 5 lat z wpisaniem auta w pełni do ksiąg rachunkowych. Tak wynika ze stawek amortyzacyjnych przyjętych w naszym kraju. Dopiero po 5 latach w całości uda się zaliczyć w koszty wydatek na nowy samochód klasy premium. Oczywiście tylko do wartości limitu.

Z kolei zakup Mercedesa, Bentleya czy BMW sfinansowany poprzez leasing samochodu osobowego zaliczymy dwa razy szybciej. W najkorzystniejszych warunkach zrobimy to w 3 lata. Po tym czasie można dysponować ekskluzywnym i dość nowym autem. Po wprowadzeniu go do majątku firmy nadal będzie się go amortyzować, generując zarazem koszty obniżające podatki. Następnie pojazd można odsprzedać, zachować albo przeznaczyć do użytkowania dla celów prywatnych.

Z leasingiem, również tym dotyczącym samochodów luksusowych marek, wiążą się korzyści podatkowe ważne z punktu widzenia każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Nie dziwi więc fakt, że ta forma finansowania wybierana jest zdecydowanie częściej niż kredyt. Aby poznać opłacalne oferty, najlepiej skontaktować się z doradcą, który pomoże wynegocjować wyjątkowo korzystne warunki.

--- Artykuł sponsorowany ---


pochmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: BazylTreść komentarza: Pewnie wielu czeka. Takie fundusze powinny zrobić jakiś porządek na rynku i dać odpowiednie zarobki. Tylko niech to wprowadzenie będzie prawidłowe. Bo tutaj mamy na razie niezły bałagan. Wystarczy popatrzeć jak to jest z całym condo. Też miało być fajnie, też miało dać zyski, a jak jest to widać. Wielu wpłaciło i zysków nie ma.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Jak wprowadzenie REIT-ów wpłynie na rynek mieszkaniowyAutor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"
Reklama
test