Reklama

Ekologiczne święta Bożego Narodzenia – jak świętować w zgodzie z naturą?

Boże Narodzenie to czas radości i spotkań z bliskimi. W tych wyjątkowych dniach warto pomyśleć nie tylko o prezentach oraz bogato zastawionym stole, ale też o środowisku. Święta mogą być piękne i tradycyjne, a jednocześnie przyjazne dla natury. Oto kilka pomysłów na ekologiczne celebrowanie, które zminimalizuje wpływ na naszą planetę, nie odbierając przy tym magii tego wyjątkowego czasu.

Prezenty to jeden z głównych powodów, dla których w okresie świątecznym powstaje tak dużo odpadów. Warto zastanowić się czy naprawdę potrzebujemy coraz to nowych gadżetów, które po krótkim czasie staną się kolejnymi odpadami. A może postawić na coś zupełnie innego? Upominki takie jak bilety na koncert, warsztaty czy własnoręcznie przygotowane przetwory mogą być równie, jeśli nie bardziej, wyjątkowe. Nie tylko sprawią radość, ale również pozwolą na stworzenie niezapomnianych wspomnień i spędzenie czasu razem.

Święta Bożego coraz częściej wiążą się z konsumpcyjną przesadą. Kupujemy za dużo prezentów, często takich, które są nietrafione, szybko lądują na dnie szuflady lub, co gorsza, w koszu na śmieci. Warto pamiętać, że bardziej niż ilość, liczy się jakość i intencja. Lepiej wybrać jeden przemyślany upominek niż obdarowywać się przedmiotami, które tylko zapełniają nasze przestrzenie. W ten sposób możemy zadbać nie tylko o środowisko, ale także o prawdziwy sens świąt – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Wybór z myślą o naturze

Choinka to serce świątecznego domu – ale czy musi być plastikowa? Żywe drzewka z legalnych upraw, najlepiej od lokalnych dostawców, nie tylko pięknie pachną, ale są też bardziej ekologiczne. A jeśli wybierzemy choinkę w doniczce, po świętach możemy ją posadzić w ogrodzie lub oddać do miejsca, które zajmuje się ich recyklingiem. Dla tych, którzy lubią nieszablonowe rozwiązania, idealne będą choinki z drewna, papieru czy nawet kreatywne konstrukcje z gałązek.

Wybór między żywą a sztuczną choinką ma istotne znaczenie dla środowiska. Produkcja sztucznej choinki generuje znacznie wyższe emisje gazów cieplarnianych niż cięte drzewka, ale jeśli posiadamy już plastikową choinkę, najlepiej korzystać z niej przez wiele lat. Kupno nowej – wykonanej z tworzywa sztucznego – ma sens jedynie wtedy, gdy planujemy jej długotrwałe użytkowanie. Żywe choinki łatwiej jednak poddać utylizacji i przetworzyć na biomasę, co czyni je bardziej przyjaznym środowisku wyborem – podkreśla Lisa Scoccimarro.

Świąteczny stół w duchu ekologii

Świąteczny stół to kolejne miejsce, w którym możemy zadbać o naturę. Wybierając lokalne produkty, wspieramy mniejszych producentów, a jednocześnie ograniczamy ślad węglowy związany z transportem. Planując świąteczne menu, warto pamiętać, by nie przesadzić z ilością jedzenia – nadmiar łatwo zamienia się w odpady, których moglibyśmy uniknąć. A co z dekoracją stołu? Zamiast jednorazowych ozdób, można sięgnąć po te naturalne: gałązki, świece w słoikach czy suszone owoce, które później można wykorzystać ponownie.

Dekoracje to zresztą świetna okazja, by wprowadzić do domu klimat w duchu zero waste. Własnoręcznie robione ozdoby, takie jak girlandy z szyszek, bombki z papieru czy ręcznie malowane drewniane zawieszki są nie tylko ekologiczne, ale też niosą w sobie coś wyjątkowego – wspólnie spędzony czas i serce włożone w ich tworzenie.

Święta w zgodzie z naturą to nie rezygnacja z tradycji, ale nowe spojrzenie na to, jak możemy celebrować ten czas myśląc o przyszłości. Każdy mały krok – mniej plastiku, wybór lokalnych produktów, ekologiczne dekoracje – to wkład w lepszy świat. Świętujmy świadomie, pokazując, że troska o naturę i rodzinne ciepło mogą iść w parze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test