Reklama

Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”

1 sierpnia 2024 roku obchodzimy Dzień Długu Ekologicznego – to data, w której ludzkość zużyje wszystkie surowce naturalne, jakie Ziemia jest w stanie odtworzyć w ciągu 12 miesięcy. Od tego momentu żyjemy „na kredyt", eksploatując zasoby przyszłych pokoleń. Co to oznacza dla ludzi i planety? Zobacz, co można zrobić, aby to zmienić.
Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”
Zdjęcie ilustracyjne

Dzień Długu Ekologicznego został ustanowiony przez fundację Global Footprint Network. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zużycie paliw kopalnych (gazu, ropy, węgla), wody, gleby, emisję dwutlenku węgla czy liczbę złowionych ryb. W poprzednich latach data ta również wypadała w zbliżonym czasie, co oznacza, że deficyt ciągle się powiększa. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Polsce. W 2024 roku żyjemy „na kredyt” od 28 kwietnia, a w 2023 roku był to 2 maja.

Ta niepokojąca tendencja prowadzi do poważnych konsekwencji środowiskowych. Należą do nich zmiany klimatyczne, drastyczne zjawiska pogodowe czy utrata bioróżnorodności. Niestety, problemy ekologiczne to efekt śnieżnej kuli, który sprawia, że jedna negatywna zmiana pociąga za sobą kolejne.

Wysoka emisja gazów cieplarnianych skutkuje występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenia poziomu mórz oraz globalnego ocieplenia. Z kolei niszczenie naturalnych siedlisk powoduje spadek liczby gatunków roślin i zwierząt, zagrażając bioróżnorodności naszej planety. Jej utrata wpływa natomiast negatywnie na ekosystemy, osłabiając ich zdolność do oczyszczania powietrza i wody, zapylania roślin czy utrzymania żyzności gleb zauważa LisaScoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Dzień Długu Ekologicznego powinien być sygnałem do refleksji i działania. Zmiana nawyków, korzystanie ze zrównoważonych technologii oraz ograniczenie konsumpcji to istotne kwestie, które mogą znacząco zmniejszyć nasz ślad. Global Footprint Network podaje, że obniżenie emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych o połowę przesunęłoby tę niechlubną datę o 93 dni później. Z kolei wprowadzenie zeroemisyjnego transportu o 12 dni, a ograniczenie marnowania żywności o 50% o 11 dni.

Każda, nawet najmniejsza decyzja może przyczynić się do poprawy stanu natury. Wybierając niskoemisyjne środki transportu, oszczędzając energię i wodę, czy redukując ilość odpadów, możemy wspólnie stworzyć zdrowsze i bardziej zrównoważone otoczenie – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Ochrona środowiska to nie tylko troska o przyszłość naszej planety, ale także o życie kolejnych pokoleń. Oto kilka prostych kroków, które każdy może podjąć, aby przyczynić się do bardziej ekologicznego stylu życia:

  1. Oszczędzanie wody i energii: wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz i korzystaj z energooszczędnych technologii. Zamień długą kąpiel na krótki prysznic i zawsze naprawiaj cieknący kran. 

  2. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla: wybieraj ekologiczne środki transportu: rower, hulajnoga, komunikacja miejska. 

  3. Redukcja odpadów: korzystaj z produktów wielokrotnego użytku, unikaj plastiku i segreguj odpady.

  4. Kupowanie lokalnych i sezonowych produktów: wspieraj lokalnych rolników i przedsiębiorców. Zmniejszy to emisję związaną z transportem żywności. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test