Reklama dotacje rpo

Walentynki w Zamku

Ciekawe propozycje kinowe i koncert, podczas którego będzie można usłyszeć najpiękniejsze arie i duety wybitnych kompozytorów opery i operetki w wykonaniu wspaniałych artystów. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w środę 14 lutego.
Joanna Tylkowska-Drożdż
Joanna Tylkowska-Drożdż

Dla miłośników dobrych filmów Kino Zamek przygotowało specjalny walentynkowy repertuar. Pierwszy seans – film „Opadające liście” rozpocznie się już o godz. 15:00. Fiński reżyser Aki Kaurismäki powraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. Ansa i Holappa spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Kolejną propozycją jest komedia romantyczna „Miłość bez ostrzeżenia” (godz. 17:00) w gwiazdorskiej obsadzie: w rolach głównych Anne Hathaway, Peter Dinklage, Joanna Kulig i Marisa Tomei. To pełna humoru opowieść, której akcja rozgrywa się w Nowym Jorku i pokazuje, że w wielkim mieście nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystkich jego mieszkańców łączy jedno: nadzieja, że miłość w końcu nadejdzie. O godz. 19:00 gratka dla prawdziwych smakoszy. Film „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. W rolach głównych Juliette Binoche i Benoît Magimel.

 

Zamek zaprasza również na koncert walentynkowy „Miłość niejedno ma imię…”. Będzie to okazja do wysłuchania najpiękniejszych arii oraz duetów wybitnych kompozytorów opery i operetki. W programie utwory m.in. Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Franza Lehára czy Imre Kálmána. Dla publiczności wystąpią Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran), Pavlo Tolstoy (tenor) oraz Olha Bila (fortepian). Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w Sali Anny Jagiellonki (wejście A, I piętro).

 

Bilety na seanse kinowe (18 zł, 16 zł ulgowe) oraz koncert (30 zł) są dostępne w Centrum Informacji (wejście I, czynne w godz. 10:00-18:00), w kasie Zamku (wejście A, czynna na godzinę przed wydarzeniem) oraz online na bilety.zamek.szczecin.pl

 

FILMOWE WALENTYNKI W KINIE ZAMEK

OPADAJĄCE LIŚCIE (Fallen Leaves / Kuolleet lehdet)

14 lutego (środa), godz. 15:00

dramat, Finlandia 2023 (81 min)

Reżyseria Aki Kaurismäki

Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

 

MIŁOŚĆ BEZ OSTRZEŻENIA (She Came to Me) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

14 lutego (środa), godz. 17:00

komedia/romans/dramat, USA 2023 (103 min)

Reżyseria Rebecca Miller

Obsada: Anne Hathaway, Peter Dinklage, Joanna Kulig, Marisa Tomei

Mieszkający w najbardziej inspirującym mieście świata kompozytor przechodzi kryzys – musi napisać operę, która zachwyci cały Nowy Jork. Sprawa nie jest prosta – zblazowana śmietanka towarzyska widziała już prawie wszystko. Za radą żony, która, choć prowadzi popularną klinikę terapeutyczną, sama zmaga się z nerwicą natręctw, postanawia poszukać natchnienia w najmniej oczekiwanym miejscu. Jego muzą okaże się seksoholiczka, kapitan statku rybackiego dryfującego wokół Manhattanu. Pełna humoru opowieść o tym, że w wielkim mieście nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystkich jego mieszkańców łączy jedno: nadzieja, że wyczekiwana miłość w końcu nadejdzie.

 

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI (La passion de Dodin Bouffant) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

14 lutego (środa), godz. 19:00

dramat/romans, Francja 2023 (135 min)

Reżyseria Tran Anh Hung

Obsada: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Pierre Gagnaire

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.

Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. 

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw tak, aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

 

KONCERT WALENTYNKOWY

Miłość niejedno ma imię…

14 lutego (środa), godz. 18:00

Sala Anny Jagiellonki 

Bilety: 30 zł

                            

Joanna Tylkowska-Drożdż - sopran

Pavlo Tolstoy - tenor 

Olha Bila – fortepian

 

W programie najpiękniejsze arie i duety wybitnych kompozytorów opery i operetki, m.in. G. Verdiego, G. Pucciniego, F. Lehára czy I. Kálmána.

 

Joanna Tylkowska-Drożdż, sopran

Dr hab. Joanna Tylkowska-Drożdż, prof. AS, jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa  Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych. Od 2010 roku jest pracownikiem naukowym Wydziału Edukacji Muzycznej i następnie Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie na stanowisku profesora uczelni.

Joanna Tylkowska-Drożdż jest inicjatorką i organizatorką Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych, odbywających się we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, oraz założycielką Fundacji Pomeranian Interculture Network, wspierającej kulturę i sztukę oraz działalność edukacyjną młodych artystów. Od 2005 roku jako solistka Opery na Zamku w Szczecinie stworzyła wiele cennych, pierwszoplanowych kreacji scenicznych w dziełach operowych W.A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego, R. Leoncavallo, P. Czajkowskiego, R. Straussa, G. Bizeta, C. Orffa, K. Szymanowskiego i operetkowych J. Straussa, F. Lehara, I. Kalmana, J. Offenbacha i J. Gilberta. Artystka uczestniczy także w licznych wydarzeniach koncertowych i wydawniczych, wśród których na szczególne uznanie zasługuje wykonanie mistrzowskiego Vier letzte Lieder Ryszarda Straussa pod batutą Maestro Karry Strattona, oraz nagranie płyty z Baltic Neopolis Quortet – Il Tramonto, skupiającej wybitne dzieła włoskiej i hiszpańskiej muzyki kameralnej, a także płyta powstała we współpracy z wybitnym tenorem Kamenem Chanevem oraz Narodową Orkiestrą Radia Bułgarskiego w Sofii w 2016 roku - From belcanto to verismo, zawierającą najwybitniejsze dzieła włoskiej muzyki operowej. 

W 2017 roku w uznaniu zasług dla rozwoju regionu została odznaczona przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Artystka otrzymała dwukrotnie nominację do Nagrody Bursztynowy Pierścień w kategorii Najlepszy Aktor Roku, a w roku 2018 została laureatką tejże nagrody za rolę Neddy-Kolombiny w operze R. Leoncavallo Pajace. W 2015 roku otrzymała również nominację i nagrodę specjalną w plebiscycie Szczecinianka Roku za wybitne osiągnięcia artystyczne w kraju i zagranicą. W 2018 roku ukazała się pierwsza część cyklu monografii autorstwa Joanny Tylkowskiej-Drożdż, poświęconych muzycznej historii Szczecina. Szczeciński Teatr Miejski. Zarys dziejów (1849-1944). W 2022 roku część druga – Szczecińskie salony muzyczne XIX wieku.

 

Pavlo Tolstoy, tenor

Jest absolwentem Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Angaż do zespołu Opery Lwowskiej, w którym śpiewał do 2005 roku, otrzymał jeszcze będąc studentem. Przez kolejne dwa lata występował na deskach Opery Wrocławskiej, śpiewając główne partie w operach W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego i K. Szymanowskiego. Od 2007 roku był solistą Opery Nova w Bydgoszczy.

Współpracuje także z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i Łodzi oraz innymi polskimi teatrami operowymi, a także z Filharmonią Narodową oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Występował jako: Ferrando w Così fan tutte i Tamino w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Leński w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Alfred w Zemście nietoperza J. Straussa, Alfredo w Traviacie i Ismaele w Nabucco G. Verdiego, Hrabia Almaviva w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Gerald w Lakmé L. Delibesa, Beppo w Pajacach R. Leoncavalla, Rodolfo w Cyganerii i Pinkerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Książę Mantui w Rigoletto G. Verdiego, Stefan w Strasznym dworze St. Moniuszki, Młody Król w Hagith oraz jako Pasterz w Królu Rogerze K. Szymanowskiego. W partii Pasterza wystąpił w Gran Teatre del Liceu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Kreował także partie: Lorda Bucklawa i Normanno w Łucji z Lammermooru G. Donizettiego, Joségo w Przysiędze A. Tansmana, Rybaka w Słowiku I. Stravinskiego, Don Ottavio w Don Giovannim W. A. Mozarta, Narraboth w Salome R. Straussa.

Artysta ma w repertuarze również utwory oratoryjno-kantatowe, m.in.: Requiem W. A. Mozarta i G. Verdiego, Stabat Mater Rossiniego, Messe Solennelle Ch. Gounoda, Trzecią Symfonię Pieśni o nocy oraz Harnasie K. Szymanowskiego.

Od sezonu 2017/2018 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie.

 

Olha Bila, pianistka

Pianistka, pochodzi z Ukrainy, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów, uczestniczka festiwali muzyki klasycznej. Studiowała grę na fortepianie w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa w Doniecku pod kierownictwem prof. Natalii Czesnokowej. Skończyła również studia podyplomowe. Od maja 2015 roku jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie pracuje jako korepetytor solistów i chóru. Brała udział w przygotowaniu wielu premier, m.in. polskiej prapremiery „Dokręcania śruby” B. Brittena, uznanej za najlepszy spektakl operowy w Polsce w 2016 roku, światowej premiery „Guru” L. Petitgirarda oraz pierwszej szczecińskiej inscenizacji „Króla Rogera” K. Szymanowskiego. W swoim dorobku ma liczne programy koncertowe ze śpiewakami, wykonanymi w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i Ukrainie. Od 2018 roku również jest nauczycielem i akompaniatorką wydziału wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie.  Współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Baltic Neopolis Orkiestrą oraz kwartetem Ba-Rock. Nagrodzona wyróżnieniami za akompaniament w konkursach wokalnych i instrumentalnych, odbywających się w Polsce (Łódź, Szczecin), na Ukrainie (Donieck, Dniepr, Połtawa) oraz Niemczech (Ueckermünde). W 2023 roku okaże się płyta z pieśniami V. Belliniego nagrana z solistką Opery na Zamku w Szczecinie Joanną Tylkowską-Drożdż.

 


Olga-Bila-fot.-Matylda-Pietkiewicz

Pavlo Tolstoy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test