Reklama
Roboty na produkcji

– jak technologia wspiera pracowników?

W dobie dynamicznej automatyzacji nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w optymalizacji procesów produkcyjnych. Firma Cedo, jeden z czołowych producentów artykułów gospodarstwa domowego, wdraża innowacyjne rozwiązania, takie jak roboty i platformy nożycowe. O tym, jak rozwiązania ułatwiają pracę na produkcji, jakie korzyści i wyzwania przynosi automatyzacja rozmawiamy z Justyną Cegielską-Giebień – Product Expert & Product Development Project Manager oraz Danielem Bębnem – Process Engineering Manager.
– jak technologia wspiera pracowników?
Fot. Cedo

Wzrost efektywności, zmniejszenie kosztów produkcji, poprawa bezpieczeństwa i ergonomii – to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w procesach produkcyjnych.

Reklama

 

– Współczesna produkcja nieustannie ewoluuje, a automatyzacja staje się kluczowym elementem budowania przewagi konkurencyjnej. Inwestycje w roboty i innowacyjne maszyny zwiększają efektywność, przy jednoczesnej poprawie ergonomii pracy oraz zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. W Cedo koncentrujemy się na wdrażaniu robotów, które przejmują najbardziej wymagające fizycznie zadania, szczególnie na liniach o wysokiej intensywności produkcji. To strategiczny krok w kierunku dalszej automatyzacji, który pozwala na lepsze zarządzanie procesami i efektywne wykorzystanie potencjału naszych zespołów – mówi Justyna Cegielska-Giebień.

 

Roboty – wsparcie w codziennej pracy

 

Mimo obaw dotyczących zastępowania ludzi przez maszyny, w przemyśle produkcyjnym roboty odgrywają przede wszystkim rolę wsparcia dla zespołów. Automatyzacja procesów pozwala na eliminację najbardziej obciążających fizycznie i powtarzalnych zadań, takich jak np. transport materiałów czy produktów. 

 

– W Cedo rozpoczęliśmy automatyzację linii produkcyjnych od eliminacji ręcznego dźwigania ciężkich kartonów na jednej z hal, gdzie operatorzy przenosili największe obciążenia w ciągu jednej zmiany. Początkowo rozważaliśmy wykorzystanie cobotów, jednak ich ograniczony udźwig, zasięg ramion i czas cyklu okazały się niewystarczające. W efekcie zdecydowaliśmy się na zastosowanie robotów przemysłowych, które – mimo konieczności wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń – spełniają nasze wymagania techniczne. Pierwszy robot do paletyzacji kartonów jest już w fazie wdrożenia, a operatorzy przechodzą intensywne szkolenia oraz pracują nad tworzeniem i optymalizacją receptur paletyzacji dla poszczególnych produktów. Proces wdrażania robotów to również konieczność reorganizacji pracy i dostosowania standardów produkcyjnych. W przeciwieństwie do człowieka automatyczna stacja paletyzacji nie może elastycznie reagować na drobne różnice w komponentach, dlatego kluczowym wyzwaniem stało się zapewnienie najwyższej jakości kartonów, etykiet i geometrii produktów. Obecnie trwa proces doskonalenia ergonomii pakowania oraz wypracowywania najlepszych praktyk, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału nowego rozwiązania – mówiDaniel Bęben.

 

Każda modernizacja przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pracy, a także poprawy wydajności firmy.

 

– Nasze działania koncentrują się na wdrażaniu technologii, które nie tylko zwiększają efektywność procesów produkcyjnych, ale także poprawiają ergonomię pracy operatorów. Przykładem takiego rozwiązania jest platforma nożycowa zainstalowana w strefie pakowania, która eliminuje konieczność schylania się przy układaniu kartonów, redukując tym samym obciążenie fizyczne pracowników. Kolejnym krokiem w optymalizacji procesów jest automatyczny system rozładunku odpadu na jednej z linii. Wcześniej operatorzy musieli ręcznie przenosić odpady na taśmę podajnika, co wiązało się z wysiłkiem fizycznym. Nowe rozwiązanie w pełni automatyzuje ten etap, co pozwala pracownikom skupić się na precyzyjnych operacjach kluczowych dla jakości produkcji – podkreśla Process Engineering Manager.

 

Technologia to nie wszystko – znaczenie właściwego wdrożenia

 

Wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak na przykład roboty, może stanowić wyzwanie. Zmiany w organizacji pracy, szkolenia dla pracowników, adaptacja do nowych procesów – to tylko niektóre z elementów, które należy uwzględnić podczas implementacji nowych rozwiązań.

– Zmiana w organizacji produkcji wiąże się z pewnym stopniem niepewności. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest jednak ścisła współpraca zespołów, odpowiednie szkolenia i ciągła optymalizacja procesów. Firmy, które inwestują w nowe technologie, muszą być gotowe na to, że zmiana wymaga zaangażowania wszystkich pracowników i dostosowania wielu aspektów pracy do nowego modelu – podsumowuje Justyna Cegielska-Giebień i dodaje: automatyzacja to proces, który nigdy się nie kończy. Każda inwestycja daje nam nowe wnioski, które przekładają się na przyszłe usprawnienia. 

 

Wdrażanie robotów i automatyzacja produkcji to inwestycja w ludzi i ich komfort pracy. Warto wdrażać takie rozwiązania, ponieważ pozwalają firmom nie tylko utrzymać konkurencyjność na rynku, ale także przyciągnąć pracowników, oferując im lepsze warunki pracy.

 

 

 

 

 

Cedo sp. z o.o. to firma z ponad 30-letnim stażem w Polsce. Siedziba Cedo, a także dwa zakłady produkcyjne mieszczą się w Kątach Wrocławskich. W jej portfolio produktowym znajdują się elementy niezbędne do funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego – przede wszystkim worki na śmieci, ale także ściereczki bawełniane, papier do pieczenia, folia aluminiowa i wiele innych. 

W swoich działaniach firma kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, dlatego przy produkcji wykorzystywane są przede wszystkim materiały uzyskane z recyclingu. Sprzedaż produktów odbywa się dwukanałowo – w ramach „private label” marek dużych sieci handlowych, a także poprzez markę własną „Paclan”. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test