Obchody 533. rocznicy ślubu rozpocznie film dokumentalny „Babska sprawa”. To historia dwóch rzeźbiarek, Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki. Kobiety opowiadają o jego powstawaniu, nieprzewidzianych okolicznościach, pracy na rusztowaniach z młotami i dłutami w dłoniach. Film, zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70. XX w., znaczenia mecenatu państwowego dla życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn. Seans rozpocznie się o godz. 16:00 w Kinie Zamek. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą dostępne do odebrania na godzinę przed filmem.
Następnie, o godz. 17:00, Zamek zaprasza na „Wielką podróż księcia Bogusława X w krainę literatury”, czyli unikalne, teatralne czytanie tragikomedii z początku XVI w. o Bogusławie X, jego żonie Annie i ich dworze, autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera. W interpretacji znakomitych szczecińskich aktorów: Arkadiusza Buszko, Joanny Matuszak, Pawła Niczewskiego oraz Konrada Pawickiego, dawna tragikomedia ożywa i ukazuje gorące emocje oraz trudne dylematy, których świadkiem były mury książęcego zamku. Premierowe wykonanie sztuki odbyło się w 2023 r. i zostało entuzjastycznie przyjęte przez zamkową publiczność. Bilety w cenie 15 zł są dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) oraz online na stronie bilety.zamek.szczecin.pl
Rocznicowe obchody zakończy zwiedzanie z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem (godz. 18:00). Trasa spaceru obejmować będzie Duży Dziedziniec oraz Dziedziniec Menniczy. Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki, który specjalnie z tej okazji zostanie podświetlony. Wstęp wolny.
Wesele książęcej pary było niezwykle hucznym wydarzeniem. Według relacji kronikarzy orszak młodej książęcej małżonki olśnił Pomorzan. Anna Jagiellonka przywiozła do Szczecina polskie zwyczaje - wprowadziła modę na bogate stroje oraz na słuchanie muzyki, wykonywanej często przez polskich skrzypków. Małżeństwo Bogusława i Anny było udane. Księżna urodziła ośmioro dzieci, w tym pięciu synów, którzy zapewnili przedłużenie dynastii Gryfitów. Dzięki temu małżeństwu książę Bogusław został szwagrem trzech kolejnych polskich królów oraz króla Czech i Węgier.
Szczegółowe informacje oraz program 533. rocznicy ślubu są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl
Napisz komentarz
Komentarze