Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak skutecznie ocieplić styropianem stary dom?

Wprowadzenie

Docieplenie starego domu to często nieuniknione zadanie dla właścicieli starszych nieruchomości. Pytanie, które często się pojawia, brzmi: czy usuwać istniejącą termoizolację i układać nową, czy też dołożyć dodatkową warstwę ocieplenia na starej? Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru i dowiesz się, jak efektywnie docieplić swój stary dom.

Reklama

Opcja 1: Usuwanie starej termoizolacji

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie starej termoizolacji i rozpoczęcie elewacji od “gołych murów”, unikniesz konieczności zastanawiania się nad nośnością istniejącej izolacji. Jednak warto wiedzieć, że demontaż starej izolacji jest kosztowny – koszty wynoszą od 10 do 35 zł/m2. To jednak nie koniec wydatków. Musisz także zamówić kontenery na odpadki, gdyż z jednego typowego domu zostanie zerwane 150-180 m2 ocieplenia, co daje około 10 m3 odpadów. Koszt wynajęcia kontenerów wynosi od 800 do 1000 zł, uwzględniając dojazd, odbiór i wywóz śmieci na wysypisko.

Opcja 2: Ułożenie nowego ocieplenia na starej termoizolacji

Alternatywną opcją jest ułożenie nowej warstwy termoizolacji na istniejącej. Ten proces przypomina mocowanie systemu na nowym budynku. Dodatkową warstwę termoizolacji przykleja się do starego tynku i kołkuje. Jednak w tym przypadku konieczna może być również wymiana parapetów zewnętrznych i obróbek blacharskich dachu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dachem płaskim lub bez szerokiego okapu.

Wybór termoizolacji

Kluczowym elementem docieplenia starego domu jest wybór odpowiedniej termoizolacji. Warto zdecydować się na lekki materiał o niskiej lambdzie, takie jak styropian fasadowy. Najcieplejsza jest jego grafitowa odmiana o lambdzie wynoszącej 0,031-0,033 W/(m∙K) np. Swisspor Lambda White Fasada 031. Warstwa styropianu 15 cm ma taką izolacyjność jak 20-centymetrowe ocieplenie ze styropianu białego lub w kropki o λ = 0,044 W/(m∙K). Jeżeli nie wiesz ile styropianu musisz kupić, polecamy skorzystać z kalkulatora styropianu na stronie Hurtowni Styropianu PL do obliczenia odpowiedniej ilości materiału.

Usuwanie starej ociepliny

Demontaż starego systemu ocieplenia może być żmudny, ale niezbędny. Podłoże pod nową izolację musi być suche, czyste i nośne. W trakcie demontażu można natrafić na różne niespodzianki, takie jak wilgotne mury, odpadający stary tynk lub niedostatecznie wypełnione spoiny między cegłami. Wszystkie te problemy należy rozwiązać przed przystąpieniem do ocieplenia styropianem.

Mocowanie styropianu

Mocowanie termoizolacji to kluczowa sprawa, ponieważ od tego zależy trwałość i efektywność docieplenia. Warto sprawdzić stan starych ścian i zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Oprócz kleju do styropianu, warto użyć łączników mechanicznych (kołków) w celu pewnego zamocowania izolacji. Kołki najlepiej kotwić w warstwie ocieplenia po zerwaniu starego tynku i warstwy zbrojonej.

Tynkowanie docieplenia

Aby zapewnić trwałość nowej elewacji, zaleca się stosowanie nowoczesnych systemów ociepleń i dbanie o dokładność wykonania. Warstwa zbrojona z zaprawy klejowej i siatki z włókna szklanego zabezpieczy płyty styropianowe i stworzy podłoże pod tynk cienkowarstwowy. Ważne jest także wzmocnienie dolnej krawędzi ocieplenia oraz prawidłowe osadzenie nowych parapetów zewnętrznych. 

Decyzja należy do Ciebie

Docieplenie starego domu to ważny krok w zwiększeniu jego efektywności energetycznej i komfortu mieszkalnego. Wybór odpowiedniej metody docieplenia i termoizolacji oraz dokładność wykonania prac są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Niezależnie od wybranej opcji, warto zainwestować w docieplenie, które przyniesie oszczędności energetyczne i poprawi komfort życia w starym domu. 

 

 Zapraszamy!

Hurtownia Styropianu PL

Działamy od 18 lat

 https://www.hurtowniastyropianu.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: BazylTreść komentarza: Pewnie wielu czeka. Takie fundusze powinny zrobić jakiś porządek na rynku i dać odpowiednie zarobki. Tylko niech to wprowadzenie będzie prawidłowe. Bo tutaj mamy na razie niezły bałagan. Wystarczy popatrzeć jak to jest z całym condo. Też miało być fajnie, też miało dać zyski, a jak jest to widać. Wielu wpłaciło i zysków nie ma.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Jak wprowadzenie REIT-ów wpłynie na rynek mieszkaniowyAutor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"
Reklama
test