Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem edukacyjnym okazał się projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, a najlepszym wydawnictwem publikacja Jolanty Aniszewskiej „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Dziś podczas uroczystej gali w Muzeum Techniki i Komunikacji, już po raz trzynasty, rozstrzygnięto prestiżowy konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022.
Reklama
13. edycja konkursu Zachodniopomorskie  Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Autor: Fot. Paweł Pieńkowski

Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 26 wniosków z muzeów z całego województwa. Spośród nich Komisja Konkursowa, w składzie: Bogdana Kozińska, Małgorzata Frymus, Angelika Rotkiewicz oraz Eryk Krasucki, dokonała wyboru najbardziej znaczących wydarzeń w trzech kategoriach tematycznych. To działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna oraz nowa, niezwykle pojemna kategoria – działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna. 

Reklama

Oto szczegóły werdyktu Komisji Konkursowej: 

W kategorii działalność wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać nagrodę za wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za niebanalne wyeksponowanie wymagających zbiorów archeologicznych. 

W kategorii działalności wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać ponadto dwa wyróżnienia za:
- wystawę „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”, autorstwa Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za wielowątkową próbę opowiedzenia historii kolegiaty,  
oraz:
- cykl wydarzeń „Posteralia” w Muzeum w Koszalinie, autorstwa Ireny Przymus, za koncepcję nowego spojrzenia na plakat i ciekawą realizację jego pierwszej odsłony. 

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę za projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” zrealizowany w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, autorstwa Karoliny Gołębiowskiej i Anny Molskiej przy współpracy z dr Karoliną Kokorą, za twórcze podejście do trudnego tematu zdekonstruowanych artefaktów. 

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia za:
- zeszyty edukacyjne „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” oraz „Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku”, autorstwa Krystyny Milewskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za konsekwentne utrzymanie przez Autorkę wysokiego poziomu oferty edukacyjnej,
- za projekt „Ciekawe miejsca i zabytki Karlina” zrealizowany w Muzeum Ziemi Karlińskiej, autorstwa Krystiana Zalewskiego, za pomysłowość i wielki entuzjazm w przybliżaniu dziejów niewielkiego miasta. 

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę Jolancie Aniszewskiej, autorce książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, wydanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Bogucki Wydawnictwo Naukowe, za wyjątkową dokumentacyjną skrupulatność i pisarską umiejętność opowiedzenia o przełomowym czasie wojny i powojnia.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienie Karolowi Matusiakowi z Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pomysłodawcy i koordynatorowi przedsięwzięcia „Realizacja projektu powstania kopii płyty erekcyjnej księcia Barnima XI”, za kreatywność w przywracaniu świetności zamku darłowskiego. 

Nagrody finansowe zostały ufundowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: BazylTreść komentarza: Pewnie wielu czeka. Takie fundusze powinny zrobić jakiś porządek na rynku i dać odpowiednie zarobki. Tylko niech to wprowadzenie będzie prawidłowe. Bo tutaj mamy na razie niezły bałagan. Wystarczy popatrzeć jak to jest z całym condo. Też miało być fajnie, też miało dać zyski, a jak jest to widać. Wielu wpłaciło i zysków nie ma.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Jak wprowadzenie REIT-ów wpłynie na rynek mieszkaniowyAutor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"
Reklama
test