Reklama

Naturalne piękno i wysoka trwałość zaklęte w tynku mozaikowym

Sposobów na efektowne wykończenie elewacji jest dzisiaj całe mnóstwo., co daje nam dużą swobodę w zakresie ich dekoracji. Wśród wielu dostępnych rozwiązań szczególną uwagę na pewno warto zwrócić na tynki mozaikowe. Rozwój ich wzornictwa sprawił, że w ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność, przeżywając swoją „drugą młodość”. Przyjrzyjmy im się zatem nieco bliżej.
Naturalne piękno i wysoka trwałość zaklęte w tynku mozaikowym
Tynk mozaikowy coraz częściej gości na dużych powierzchniach elewacji | Fot. Baumit

Tynki od wielu lat są najczęściej wybieranym materiałem do wykańczania elewacji. Warto przy tym zauważyć, że na przestrzeni dekad przeszły one technologiczną rewolucję, w której efekcie zyskały zupełnie nową, dużo lepszą jakość. Stale poszerzana gama dostępnych kolorów, faktur oraz wzorów sprawia, że architekci, inwestorzy i ekipy budowlane mogą dziś wybierać spośród nieprzebranej listy produktów, zapewniających zróżnicowane efekty wizualne na systemach ociepleń. Aktualnie rodzajów tynków jest tak wiele, że z powodzeniem można dobrać rozwiązanie odpowiadające zróżnicowanym potrzebom użytkowym i dekoracyjnym. Tym samym przestają one pełnić rolę jedynie warstwy ochronnej ścian zewnętrznych jak to było kiedyś, stając się integralnym elementem decydującym również o walorach estetycznych budynku.

 

Poszukując opcji, która pomoże nam zabezpieczyć elewację przed szkodliwymi czynnikami, a jednocześnie efektownie ją ozdobi, warto rozważyć – zyskujący ostatnimi czasy coraz mocniej na popularności – tynk mozaikowy, zwany także żywicznym lub kamyczkowym. Takie wykończenie doskonale komponuje się na elewacji w połączeniu z klasycznym tynkiem strukturalnym o jednolitej barwie i strukturze, tworząc oryginalne oraz przyciągające uwagę powierzchnie.

 

Elewacja z naturalnym błyskiem

 

Coraz większe zainteresowanie tynkami mozaikowymi w ostatnich latach to efekt ciekawego, coraz bogatszego wzornictwa, pozwalającego tworzyć z elewacji prawdziwe dzieła sztuki. Możliwości jest dużo i coraz więcej. 

 

Różnobarwe kruszywa wielkości zazwyczaj 1-3 mm umożliwiają producentom tynków mozaikowych tworzenie rozmaitych kombinacji kolorystycznych. Najczęściej powstają one z połączenia kilku kolorów kamyczków. Odcienie bieli, beżu, szarości, bardziej klasyczne żółcienie, odcienie zieleni, wyraziste czerwienie i brązy, aż po oryginalne niebieskie, granatowe oraz czarne melanże pozwalają urzeczywistnić nawet najodważniejsze wizje wyglądu elewacji. Oprócz powszechnie znanych, klasycznych wzorów można obecnie spotkać również nowoczesne warianty kolorystyczne, stanowiące ciekawą alternatywę dla dużo droższych kamieni dekoracyjnych. 

 

Właśnie tak, niektóre tynki mozaikowe świetnie naśladują różnego rodzaju kamienie, wpisując się tym samym w nurt powrotu do natury. Przykładem takiego rozwiązania jest Baumit MosaikSuperfine. Unikalne połączenia drobnych kamyczków nadają powierzchniom oryginalny efekt np. granitu, piaskowca, bazaltu, gnejsu czy trawertynu. Część kolorów zawiera w sobie dodatek płatków kamiennych, zwanych miką (łac. micare – błyszczeć), która rozświetla elewację i nadaje jej szlachetnego wykończenia. 

 

Z kolei Baumit MosaikTop z dodatkiem płatków miki odbijających światło umożliwi odwzorowanie wyglądu bloków skalnych z różnych zakątków świata, zapewniając niepowtarzalny, naturalny i autentyczny wygląd kamienia. 

 

Jeśli zatem marzy nam się wykwintny efekt kamiennej elewacji, a nie chcemy wydawać na nią kroci, tynk mozaikowy wysokiej jakości z pewnością spełni nasze oczekiwania.

 

Trwały efekt dekoracyjny

 

Tynki mozaikowe są przede wszystkim bardzo wytrzymałe, przez co świetnie nadają się do wykańczania silnie obciążonych powierzchni, takich jak cokoły, ale także gzymsy, podmurówki, wnęki drzwiowe i okienne, pilastry czy filary. Ze względu na estetyczne walory dekoracyjne coraz częściej spotyka się wykończone nimi całe powierzchnie elewacji. Wiele osób decyduje się również na wykańczanie w ten sposób ścian wewnątrz budynków.

 

Wysoką wytrzymałość tynkom mozaikowym zapewniają spoiwa organiczne, piaski kwarcowe oraz odpowiednie dodatki. Ponadto zawarta w ich składzie żywica syntetyczna sprawia, że z jednej strony są one elastyczne, a przez to efektywniej zabezpieczone przed powstawaniem spękań, z drugiej zaś – nie przepuszczają wilgoci, wykazując właściwości hydrofobowe. Elewacja wykończona wysokiej jakości zewnętrznym tynkiem mozaikowym jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, wahania temperatur, a także ataki grzybów, w tym pleśni. Można je myć i szorować, bez ryzyka zniszczenia. Wszystko to sprawia, że elewacja świetnie prezentują się nawet po wielu latach. 

 

 

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

 


Nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy, by cieszyć się efektem naturalnego kamienia elewacji. Drogi surowiec możemy z powodzeniem zastąpić odpowiednim wariantem tynku mozaikowego
Fot. Baumit

Tynk mozaikowy może tworzyć naturalny efekt mieniącego się w słońcu kamienia
Fot. Baumit


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test