Reklama

Obniżanie kosztów energii vs. termoizolacja – fakty i mity

Obniżanie zużycia i kosztów energii to cel, który chcą osiągnąć wszyscy. Zdania są jednak podzielone, jeśli chodzi o sposoby jego realizacji. Wymiana systemu ogrzewania, inwestycja w pompę ciepła i/lub panele fotowoltaiczne… Kiedy ma to sens i jaką rolę w tym wszystkim odgrywa skuteczna termoizolacja?
Obniżanie kosztów energii vs. termoizolacja – fakty i mity

Autor: Fot. Baumit

Napływające dane nie pozostawiają złudzeń – ceny nośników energii we wrześniu 2022 były o ponad 40 proc. wyższe niż w poprzednim roku. Oznacza to, że koszty ogrzewania budynków, które i tak już statystycznie stanowiły największy wydatek w naszym domowym budżecie, również szybują w górę. Istnieją jednak sposoby, aby uniezależnić się od zawirowań na rynku energii, jak na przykład rozwiązania, pozwalające regulować temperaturę w pomieszczeniach, usprawniające instalację grzewczą, zmniejszające zużycie ciepłej wody i energii elektrycznej oraz zapewniające skuteczną termoizolację domu. Na ich temat krążą jednak różne, często sprzeczne informacje. Dlatego przytaczamy najbardziej rozpowszechnione stereotypy na ten temat i wspólnie z Tomaszem Jarzyną z firmy Baumit, będącej jednym z czołowych producentów systemów ociepleń w Polsce, rozwiewamy wątpliwości i ustalamy, co jest prawdą, a co fałszem. Zaczynamy!

 

Pompa ciepła to konieczność! 

 

Już powierzchowny research w internecie pozwala nam uwierzyć, że pompa ciepła to strzał w dziesiątkę. Paliwo kopalne kontra alternatywne źródło energii? Czyste rozwiązanie. Jednak także tutaj należy podchodzić do sprawy całościowo. Do czego doskonale sprawdza się pompa ciepła? Do dobrze zaizolowanych domów z grzejnikami niskotemperaturowymi lub z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli będziemy nimi ogrzewać niedocieplony dom, wówczas będą one eksploatowane na granicy swoich optymalnych parametrów. Elewacja musi być zatem docieplona, by inwestycja w pompę ciepła miała sens i była opłacalną inwestycją.

 

Koniec z olejem, czas na remont instalacji ogrzewania! 

 

System ogrzewania zgodny z najnowszym stanem wiedzy technicznej jest oczywiście o wiele bardziej energooszczędny i ekologiczny. Choć byśmy jednak wybrali najlepsze rozwiązanie w tym zakresie nie ograniczy ono strat ciepła przez elewację budynku, co oznacza dalsze marnowanie energii i w ponoszenie w dalszym ciągu niepotrzebnych wydatków. Konieczne jest zatem docieplenie ścian, by temu zapobiec.

 

Panele fotowoltaiczne na dach i gotowe! 

 

Prace związane z montażem takiej instalacji nie trwają długo, bo zaledwie jeden dzień. Dla odbiorców końcowych to sposób na stworzenie sobie optymalnych warunków do obniżenia kosztów własnych związanych ze zużyciem energii. Cudowne rozwiązanie dla docieplonego już budynku. Jeśli jednak nie jest on odpowiednio zaizolowany, wówczas zużywa się więcej energii, niż się jej pozyskuje ze słońca, bo zarówno kocioł gazowy, jak i pompa ciepła potrzebują prądu.

 

Przecież nie zapakuję swojego domu w plastik!

 

Styropian jest o wiele lepszym materiałem, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy wspomnieć, że polistyren ekspandowany (EPS), bo tak brzmi jego prawidłowa nazwa, posiada 72 razy większe właściwości docieplające niż beton! Ponadto jest bardzo lekki, w jego skład wchodzi głównie powietrze. Co więcej, w dużym stopniu umożliwia dyfuzję. Jest wystarczająco paroprzepuszczalny, aby z powodzeniem być stosowanym w systemach ociepleń, instalowanych na większości budynków. 

 

Dom ocieplony styropianem narażony jest na zagrzybienie

 

To mit. Polistyren ekspandowany jest odporny na korozję biologiczną, a co się z tym wiąże na grzyby i pleśń. Ponadto, ocieplone ściany mają wyższą temperaturę niż niezaizolowane, dzięki czemu para wodna – będąca pożywką dla niechcianych mikroorganizmów – przy prawidłowo dobranym i wykonanym ociepleniu oraz funkcjonującej prawidłowo wentylacji pomieszczeń, nie wykrapla się w warstwie ocieplenia lub na wewnętrznych powierzchniach ścian budynku. 

 

Nie doczekam zwrotu z inwestycji

 

Dobrej jakości ocieplenie pozwala zaoszczędzić nawet 40% energii w porównaniu z budynkiem bez termoizolacji. Energii, która jest coraz droższa. Właśnie teraz, kiedy mamy do czynienia z wysokimi jej cenami, docieplenie amortyzuje się o wiele szybciej niż dotychczas – w zależności od dopłat ze strony państwa już po 8-10 latach.

 

Im grubsza warstwa izolacji, tym większe osiągnę oszczędności

 

Prawdą jest, że dobra izolacja termiczna wymaga grubej warstwy ocieplenia, jednak zależność ta działa tylko do określonego momentu. Powyżej pewnej grubości ocieplenia nie da się uzyskać lepszych parametrów przewodności cieplnej. Korzystniej zatem pomyśleć o efektywniejszym, niekoniecznie grubszym, materiale ociepleniowym, jak np. płyta grafitowa Baumit StarTherm o parametrze λ = 0,031 W/mK czy płyta rezolowa Baumit StarTherm Resolution, o współczynniku przewodności cieplnej wynoszącym zaledwie λ = 0,022 W/mK. 

 

Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów energii. Klucz do sukcesu i podstawa wszystkich działań to skuteczna termoizolacja, pozwalająca zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło w sezonie grzewczym oraz na chłód w sezonie letnim. Pamiętajmy, że najtańsza i najczystsza energia to ta, której nie zużywamy.

 

 

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

 

 

 


Zaizolowanie ścian pomaga ograniczyć straty ciepła i zoptymalizować wydatki ponoszone na ogrzewanie i chłodzenie domu
Fot. Baumit

Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test