Sekret udanego ciasta drożdżowego tkwi we właściwych proporcjach składników, dobrym wyrobieniu i dbaniu o odpowiednie warunki na wszystkich etapach przygotowania.
Ciasto drożożowe lubi ciepło
Aby ciasto drożdżowe dobrze wyrosło, nie opadło i było pozbawione zakalca, trzeba zwrócić uwagę na kilka detali.
- W przygotowaniu ciasta drożdżowego bardzo ważna jest temperatura, dlatego zarówno jaja, jak i inne składniki takie jak mleko czy masło należy wcześniej wyjąć z lodówki, aby ogrzały się do temperatury pokojowej – radzi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Istotny jest też dobór jajek. Świeże, dobrej jakości żółtka zapewnią nam złocisty kolor ciasta.
Ciepło powinno być także w miejscu, gdzie wyrasta rozczyn drożdżowy, a następnie wyrobione ciasto. Unikajmy stawiania ich na przeciągu. W trakcie pieczenia starajmy się nie otwierać zbyt wcześnie drzwiczek piekarnika. Dopiero pod koniec pieczenia sprawdźmy drewnianym patyczkiem, czy ciasto jest już gotowe. Jeśli wyjęta wykałaczka będzie sucha, można wyłączyć piekarnik. Nie ma potrzeby przedłużania pieczenia, gdyż ryzykujemy, iż ciasto nadmiernie się wysuszy. Po zakończeniu pieczenia nie wyjmujemy od razu ciasta, a pozostawiamy je z delikatnie uchylonymi drzwiczki piekarnika do przestygnięcia.
Napisz komentarz
Komentarze