Potencjałem Stowarzyszenia są jego członkowie. Celem stowarzyszenia ATU jest budowanie wizerunku Miasta i Gminy Ploty jako miejsca przyjaznego i atrakcyjnego do zamieszkania. Promowanie walorów historycznych i przyrodniczych, a także organizowanie i wspieranie inicjatyw społecznych w zakresie poprawy warunków życia mieszkańców.
Chcemy aktywnie działać w naszej gminie, pokazać jak ważną rolę odgrywają podmioty ekonomii społecznej, integrować Mieszkanki i Mieszkańców, rozbudzać ich talenty i zainteresowania.
W ramach swojej działalności na tą chwilę realizujemy dwa projekty jeden ze Społecznika, tytuł projektu ATU-Dziala.MY- Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Projekt obejmuje 4 bezpłatne zajęcia warsztatowe podzielone na cztery podstawowe filary zdrowia:
1 Wymiar fizyczny - warsztat kulinarny zgodny z ideą ZERO WASTE
2. Wymiar emocjonalno-społeczny- zróbmy coś razem, stwórzmy wspólne miejsce przed MGOKiS spotkań zgodnie z naturą i elementami przyrody
3. Wymiar duchowy- zajęcia z jogi i warsztat uważności
4. Wymiar umysłowy - ekonomia społeczna w teorii i praktyce
I tu jeszcze działamy w ramach projektu.
Drugi to projekt ATU- Jesteśmy! Obejmował spotkanie warsztatowe pt. ,,WSPÓLNE MIASTO"
Na spotkaniu warsztatowym uzyskaliśmy informacje dotyczące potrzeb i oczekiwań naszej społeczności. Zostaliśmy zarażeni ogromem pomysłów. Podział na grupy w których każda miała możliwość napisania potrzeb, problemów jakie dostrzega w naszej Gminnie a także jakie posiada zasoby był strzałem w dziesiątkę.
Wynikiem tego było wypracowanie wspólnych pomysłów począwszy od stworzenia zielonych eko-miejsc do odpoczynku, spacerów po ścieżki rowerowe (całkowity brak) czy śmietniki.
Realizacja projektu, praca członków stowarzyszenia, wolontariuszy pokazała, że w każdej nawet najmniejszej społeczności, znajdują się bezinteresowne osoby z pasją do działania na rzecz innych. Uczestnictwo mieszkańców przy realizacji naszego projektu spowodowała zawiązanie partnerstw i więzi społeczności lokalnej oraz wzrost poczucia wpływu i odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Realizując projekt dostrzegliśmy jego partycypacyjny charakter, jesteśmy też zmotywowani do tego aby wziąć sprawy własnej miejscowości i otoczenia w swoje ręce, mamy pomysły i plan na realizację wydarzeń i projektów o charakterze oświatowym, kulturalnym, ekologicznym.
Musimy wykorzystać energię, którą wzbudził w mieszkańcach Nasz projekt.
Na zdjęciach: spotkanie warsztatowe pt. ,,WSPÓLNE MIASTO" dotyczące określenia potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności.
Napisz komentarz
Komentarze