Koncerty odbędą się w okresie lipca i sierpnia 2018 r. wg poniższego harmonogramu:
1 lipca godz. 17:00 - Baltic Neopolis Quartet, Fabio Fernades - "Od Wenecji do Ameryki"
8 lipca godz. 17:00 - Via Duo - “Muzyczna podróż dookoła świata”
15 lipca godz. 17:00 - Kwartet smyczkowy "BA-ROCK"
22 lipca godz. 17:00 - “Koncert Trzech Sopranów”
29 lipca godz. 17:00 - A.Quartet - “W małym kinie”
5 sierpnia godz. 17:00 - Daria Sawczuk, Weronika Sobecka, Zespół wokalny “Sweets” - "Różne oblicza miłości"
12 sierpnia godz. 17:00 - “Wspomnień czar... przedwojenna Madame”
19 sierpnia godz. 17:00 - Koncert trzech tenorów - “O sole mio”
26 sierpnia godz. 17:00 - Komedia grana na fortepianach, czyli “Duet Fortepianów Dwóch”
Pierwszy koncert pt. "Od Wenecji do Ameryki" odbędzie się 1 lipca 2018 r. o godz. 17:00 w Ogrodzie Japońskim.
A. Vivaldi był jako duchowny zwykłym księdzem, ale w świecie muzyki był prawdziwym kardynałem, a nawet papieżem sztuki dźwięku – napisał kilkaset koncertów na różne instrumenty (w tym na fagot, kotły, mandolinę, obój, trąbkę). Ze szczecińskim zespołem muzykę „rudego księdza” wykona gitarzysta F. Fernandez, a całości dopełni kwartet A. Dvořáka, bowiem z Nowego Świata czeski kompozytor przywiózł nie tylko słynną IX symfonię, ale i utwory kameralne.
W programie:
- M. Arnold - Serenade for guitar and strings
- A. Vivaldi - Guitar Concerto in Dmajor
- L. Boccherini - Quintet with Guitar No. 4, Dmajor G488 (III. Grave Assai and Fandango)
Artyści:
Fabio Fernades – gitara
Baltic Neopolis Quartet:
Filip Lipski – skrzypce – lider projektu
Alicja Miruk-Mirska -skrzypce/ Akademia BNO
Damin Kułakowski – altówka/ Akademia BNO
Elżbieta Rychwalska – wiolonczela/ Akademia BNO
Program stażowy „Akademia Baltic Neopolis” jest skierowany do młodych instrumentalistów wiążących swoją zawodo- wą i artystyczną przyszłość z muzyką kameralną. Natura zespołu (orkiestra smyczkowa grająca bez dyrygenta) pozwala rozwinąć z jednej strony umiejętność pracy w orkiestrze, z drugiej jednak wymaga wrażliwości typowej dla mniejszych zespołów. Specyfika gry w tak małej grupie zobowiązuje młodych instrumentalistów do wykorzystania w pełni swoich możliwości. Akademia BNO daje możliwość współpracy z muzykami światowej sławy nad wymagającym repertu- arem na orkiestrę smyczkową oraz składy kameralne. Wartością dodaną stażu w tym zespole jest możliwość bliskiej współpracy z gościnnymi koncertmistrzami i liderami grup (lekcje indywidualne). Dodatkowym atutem programu jest różnorodność organizowanych projektów, wśród których jest ten zaplanowany na tegoroczny Art Week.
Fábio Fernandes urodził się w 1996 roku w Viana do Castelo w Portugalii. Naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczął w wieku 11 lat w Academia de Música de Viana do Castelo w klasie gitary Francisco Gomes. We wrześniu 2014 roku rozpoczął studia licencjackie Bmus( Hons) w Guildhall School of Music&Drama pod okiem Roberta Brightmore, Davida Millera oraz Grahama Devine. W grudniu 2017 roku otrzymał propozycję studiów podyplomowych w Guildhall School of Music & Drama oraz w Royal Academy of Music.
Brał udział w wielu kursach mistrzowskich m.in. z Davidem Russelem, Fabio Zanonem, Leo Brouwerem, Ignacio Rodosem, Máximo D. Pujolem, Antigoni Goni, Margaritą Escarpą, Grahamem Devine'em, Eduardo Martinem, Julianem Bizantyjskim, Douglasem Rodgersiem, Jacobem Heringmanem, Michelem Sadanowsky i Arturem Caldeirą.
Oprócz licznych sukcesów na krajowych i międzynarodowych konkursach, Fabio Fernandes wykonuje wiele solowych, kameralnych i chóralnych projektów m.in. w całej Portugalii, Anglii i Czechach. Jako solista występuje na prestiżowych scenach m.in. w Londynie, Norwich, Viseu, Viana do Castelo czy Arcos de Valdevez. W kwietniu 2018 roku wziął udział w dwóch spektaklach Concierto de Aranjuez J.Rodrigo w Pradze, Republice Czeskiej.
Fabio jako czynny, znakomity instrumentalista, regularnie zapraszany jest do koncertowania jako solista lub kameralista zarówno w celach akademickich jak i zawodowych. Prowadzi także wiele kursów mistrzowskich i wykładów dla młodych muzyków. Oprócz studiów nad tradycyjnym repertuarem gitarowym, Fábio jest również bardzo zaangażowany w pisanie piosenek, produkcję współczesnej muzyki klasycznej i eksplorację muzyki dawnej. W lutym 2015 roku zaczął studiować lutnię i teorbo w klasie Davida Millera i Jamesa Johnstone'a, a już w kwietniu 2017 odbył premierę prezentując utwór Daniela Davisa "Four Ways" na gitarę solo. Od 2012 roku Fábio uczy zarówno gry na gitarze prywatnie, jak i w szkołach muzycznych w Portugalii i Anglii. Od 2017 roku współpracuje ze szkołą muzyczną z siedzibą w Londynie, The DaCapo Music Foundation.
Napisz komentarz
Komentarze