Uroczystość upamiętnienia bój stoczony przez żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w 1920 r. pod Duniłowiczami. Legioniści w ciężkich walkach, zdobyli miejscowość Duniłowicze, a następnie odpierali zażarte kontrataki wroga. Znaczenie tych walk było tak ważne, że rocznicę tego starcia ustanowiono w 1921 r. świętem 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, które 3 Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie jako spadkobierca tradycji 36 pułku z pieczołowitością kultywuje.
W trakcie uroczystości po okolicznościowych przemówieniach odczytano rozkazy o wyróżnieniach dla żołnierzy służby czynnej oraz 1 żołnirerza z Narodowych Sił Rezerwowych za szczególne zasługi przy usuwaniu skutków zagrożeń.
Podsumowującą uroczystość defiladę poprzedził koncert Orkiestry Reprezentacyjnej z Koszalina oraz pokaz musztry paradnej uczniów klas mundurowych z ZSP im Herberta w Trzebiatowie.
Na rynku wokół Ratusza odbywały się pokazy sprzętu wojskowego, w tym duże zainteresowanie mieszkańców przyciągał najnowszy polski transporter opancerzony ROSOMAK, można też było pokrzepić się wojskową grochówką.
Dodatkowym elementem trzebiatowskiego święta stał się „chrzest” nowego nabytku grupy Rekonstrukcji Historycznych NAŁĘCZ – pozyskanego z wojskowego demobilu i wyremontowanego siłami członków grupy działa które otrzymało imię „Radek”.
Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na płycie przed Ratuszem upamiętniającej gen.dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego.
Przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, oraz żołnierzy wszystkich pułków piechoty z numerem 36 walczącym w latach 1919-1945 odbył się apel poległych, kompania honorowa oddała salwę honorową a delegacje uczestniczące w święcie złożyły wiązanki kwiatów.
Napisz komentarz
Komentarze