Gość honorowy nowogardzkiego festiwalu Jan Jakub Kolski, został tegorocznym laureatem Lauru Cisowego, przyznanego za wybitne osiągnięcia reżyserskie zasiadł również razem z Aleksandrą Michael, Martą Prus i Bartkiem Fukietem w jury 6. Konkursu Filmowa Młoda Polska. Wśród prezentowanych – uznanych za najciekawsze polskie krótkometrażowe filmy fabularne największe uznanie jury oraz Grand Prix z nagrodą w wysokości 2500 złotych zdobył film „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego. Jury doceniło „umiejętność opowiedzenia niebanalnej historii w atrakcyjny i dowcipny sposób”. To pierwsza nagroda dla komedii, która już zakwalifikowała się na kolejne festiwale. W imieniu reżysera nagrodę w Nowogardzie odebrała producentka Joanna Malicka.
W tym roku na festiwalu przyznano również Nagrodę Publiczności. Jury złożone z przedstawicieli widzów - Mieczysława Jakubczaka, Jolanty Szczepaniak i Anny Ochockiej nagrodę przyznali filmowi „Rudy” w reżyserii Kariny Węgiełek – „za ciekawą, bliską życiu historię o radzeniu sobie ze stratą i poczuciem winy, o wybaczeniu, nadziei, szukaniu i odnajdywaniu bliskości w traumatycznej sytuacji”. Natomiast Jury Młodzieżowe, w składzie: Filip Lembas, Malwina Oślizło i Dominika Rasińska, uhonorowało film „Tak jest dobrze” Marcina Sautera. Twórca, który do tej pory dał się poznać jako dokumentalista, operator oraz fotografik, z powodzeniem – jak widać - zadebiutował jako reżyser krótkiej fabuły.
Statuetką „Robi Swoje” - w uznaniu dla jej bezkompromisowej pracy artystycznej i otwartości na ludzi – wyróżniona została Gabriela Muskała. Aktorka na festiwalu przedstawiła film „Fuga”, w którym nie tylko zagrała główną rolę, ale i napisała jego scenariusz. Produkcja była jednym z wielu punktów bogatego programu wydarzenia. Olgierd Łukaszewicz, na festiwalu przedstawił dwa filmy („Jak pies z kotem” i „Seksmisję”) i spotykał się nie tylko z publicznością festiwalową ale też z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Uczestnicy festiwalowych spotkań to także Małgorzata Imielska, autorka poruszającego dokumentu „Miłość i puste słowa”, Karolina Bruchnicka, odtwórczyni tytułowej roli w filmie „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przybliżyła kulisy pracy nad rekonstrukcją cyfrową klasyki polskiego kina i wprowadziła do pokazu „Halki” Konstantego Meglickiego (1929/1932). Na scenie plenerowej wystąpili filharmonicy szczecińscy, grupa VOX i Anita Lipnicka.
Na zakończenie festiwalu na scenie NDK z brawurowym koncertem wystąpił Mikołaj Trzaska z zespołem Riverloam Trio, kończący polską trasę koncertową przed wyjazdem na występy do Anglii.
W tegorocznej – trwającej prze tydzień - 23. edycji „Lata z Muzami” we wszystkich festiwalowych wydarzeniach organizatorzy „doliczyli się” około 12 tysięcy widzów. Jak na liczy około 18 tysięcy mieszkańców Nowogard wynik imponujący.
Organizatorzy festiwalu - Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury już zapowiedzieli że kolejne 24. Lato z Muzami odbędzie się w dniach 13-19 lipca 2020 roku.
Napisz komentarz
Komentarze