Reklama

Harmonia, światło i ponadczasowa elegancja w skandynawskim stylu

Styl skandynawski to więcej niż sama aranżacja wnętrz – to filozofia życia, w której prostota spotyka się z wyrafinowaniem, a minimalizm nie oznacza chłodu. Przestrzenie urządzone w tej estetyce emanują spokojem, czerpiąc inspirację z natury i światła, tak cennego w północnej Europie. Wnętrza rodem z Kopenhagi czy Sztokholmu są lekkie, przestronne, pełne ciepła i subtelnych detali, które sprawiają, że dom staje się oazą komfortu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Harmonia, światło i ponadczasowa elegancja w skandynawskim stylu
Galeria Wnętrz DOMAR

Styl skandynawski, dzisiaj kojarzony z nowoczesnymi, otwartymi wnętrzami, swoje korzenie ma w latach 30. XX wieku. Powstał jako odpowiedź na potrzebę funkcjonalnych, estetycznych przestrzeni, które odpowiadałyby na wymagania codzienności. Wpływ Bauhausu, modernizmu oraz lokalnych tradycji rzemieślniczych sprawił, że nordycki design stał się symbolem inteligentnego projektowania – przemyślanego i bliskiego człowiekowi.

Reklama dotacje unijne dla firm

- Na prawdziwy rozkwit skandynawskiego stylu trzeba było jednak poczekać do lat 50., gdy świat zachwycił się prostotą i ergonomią mebli z Północy. Słynna wystawa „Design in Scandinavia”, podróżująca po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach 1954–1957, sprawiła, że cały świat zapragnął mieszkać w duchu skandynawskim. Dziś, choć styl ten ewoluował, jego kluczowe założenia pozostają niezmienne – wskazuje architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. 

Kluczowe cechy skandynawskiego designu

Co sprawia, że skandynawskie wnętrza są tak wyjątkowe? Sekret tkwi w kilku niezmiennych zasadach. Przede wszystkim dominują w nich jasne, stonowane barwy – biel, ciepłe szarości, beże i delikatne pastele, które odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Równie istotną rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak drewno, len, bawełna, wełna i kamień, które sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i bliskie naturze. 

- Charakterystyczną cechą tego stylu jest minimalizm bez surowości – mniej znaczy więcej, ale nigdy kosztem komfortu. Skandynawskie wnętrza są funkcjonalne, ale zawsze ciepłe i przyjazne. Kluczową rolę odgrywa także dbałość o ergonomię – każdy mebel ma swoje miejsce i spełnia konkretną funkcję, eliminując przypadkowość. Nie można zapominać o sztuce światła, która jest jednym z fundamentów nordyckiej estetyki. Skandynawowie dążą do maksymalnego wykorzystania naturalnego światła, dlatego okna często pozostają niezasłonięte, a wnętrza uzupełniają liczne punkty świetlne – od lamp stojących, przez kinkiety, aż po ikoniczne żyrandole – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka z Galerii Wnętrz DOMAR.

Ikony skandynawskiego wzornictwa – klasyka, która nigdy nie przemija

Styl skandynawski nie byłby tym, czym jest, bez swoich mistrzów. To właśnie ich projekty sprawiły, że nordycka estetyka zyskała światowe uznanie. Fińscy architekci Alvar i Aino Aalto wprowadzili organiczne kształty do modernizmu, a ich wazony i krzesło „Paimio” stały się przykładami ponadczasowego designu, który łączy elegancję z funkcjonalnością. 

- Z kolei Arne Jacobsen, duński projektant i architekt, zapisał się w historii dzięki futurystycznym formom, które do dziś zdobią najbardziej stylowe wnętrza świata – jego krzesła „Egg” i „Ant” to ikony elegancji i wygody – dodaje Aldona Mioduszewska, ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR. 

Równie ważnym nazwiskiem jest Hans J. Wegner, mistrz drewna i autor krzesła „Wishbone”, które jest symbolem skandynawskiego minimalizmu, a zarazem rzemieślniczego kunsztu. W świecie oświetlenia wyróżnia się natomiast Greta Grossman, której lampy „Gräshoppa” i „Cobra” łączą subtelność z nowoczesnością, doskonale wpisując się w filozofię nordyckiego designu.

Skandynawski styl w nowoczesnym wydaniu

Dziś nordycka estetyka ewoluuje, dopasowując się do współczesnych trendów. Pojawia się coraz więcej kontrastów – czerń zestawiona z bielą, surowy beton z ciepłym drewnem, a tradycyjne kształty z nowoczesnymi technologiami. 

- Klasyczny styl skandynawski wzbogacają też akcenty inspirowane Japandi, bedącym fuzją nordyckiego minimalizmu i japońskiej prostoty. Japandi to połączenie harmonii, naturalnych materiałów i funkcjonalności, jednak z większym naciskiem na równowagę i asymetrię, charakterystyczną dla japońskiej filozofii wabi-sabi. W stylu tym znajdziemy surowe, ale ciepłe powierzchnie, subtelne detale i meble o niskim profilu, które sprzyjają wyciszeniu i kontemplacji – wyjaśniają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR.

Niezależnie od tego, czy wolimy klasyczną biel i drewno, czy skandynawski loft z nutą industrialu, jedno jest pewne – ten styl nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli chcemy doświadczyć na własne oczy, jak skandynawska elegancja łączy się z funkcjonalnością, warto odwiedzić Galerię Wnętrz DOMAR, gdzie w salonach wielu producentów znajdziemy szeroką gamę mebli i dodatków inspirowanych tym ponadczasowym stylem.

 


O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to największa galeria wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych - począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka. www.DOMAR.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test