Reklama
Biznes i finanse

ORLEN: konieczny pragmatyzm we wdrażaniu transformacji energetycznej Polski

Grupa ORLEN podejmuje działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. „ORLEN ogłosił nową strategię do 2035 roku, która pokazuje pragmatyczne podejście do założeń zrównoważonej transformacji energetycznej” - powiedział Jakub Ruszel z grupy ORLEN podczas gdańskiego kongresu PowerConnect Energy Summit.
  • Źródło: PAP MediaRoom
ORLEN: konieczny pragmatyzm we wdrażaniu transformacji energetycznej Polski

Według strategii ORLEN fundamentem osiągnięcia neutralności klimatycznej jest zrównoważona transformacja energetyczna, ograniczanie emisji oraz rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz paliw - przy jednoczesnym zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego oraz cenowej przystępności produktów dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Reklama

„ORLEN dąży do osiągniecia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednocześnie podkreślamy konieczność stałego dialogu unijnych instytucji z sektorem energetycznym i przemysłowym. Tylko w ten sposób możliwe będzie prowadzenie procesów dekarbonizacyjnych w zrównoważony sposób” - stwierdził Jakub Ruszel, dyr. wykonawczy ds. Zarządzania Ryzykiem i Zgodnością w ORLEN.

Jak zapisano w dokumentach strategicznych ORLEN, neutralność klimatyczna w perspektywie 2050 r. powinna być realizowana w tempie uwzględniającym: ekonomiczną specyfikę poszczególnych krajów, kontekst geopolityczny, uwarunkowania technologiczne oraz koszty społeczne. Dopuszczenie pełnego katalogu zero- i niskoemisyjnych technologii pozwoli na obniżenie kosztów transformacji i zwiększenie jej efektywności - przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji i miejsc pracy na terytorium Unii Europejskiej.

„Mamy okres gigantycznych wyzwań związanych z potrzebą zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także wyzwań, na które musimy patrzeć z perspektywy tak mocnej firmy jak ORLEN, a także całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Traktujemy to łącznie jako dwa równolegle, wielokrotnie przecinające się, ogromne procesy” - powiedział Jakub Ruszel z ORLEN.

Jak podkreślali wielokrotnie analitycy ORLEN, projekty wykorzystujące technologie dekarbonizacyjne, będące często na wczesnym etapie rozwoju, są niezwykle kapitałochłonne, a ich rentowność niepewna. Według ekspertów ORLEN regulacje powinny stwarzać zachęty do inwestowania w pełen wachlarz technologii zero- i niskoemisyjnych.

„Widząc, jak ewoluuje proces związany z transformacją energetyczną, ORLEN ogłosił nową strategię do 2035 roku, która pokazuje jak w sposób pragmatyczny i uczciwy podejść do dekarbonizacji. Naszą rolą jest współpraca z sektorem publicznym, pokazanie, jakie otoczenie regulacyjne jest ważne dla realizacji tej strategii w sposób odpowiedzialny, w sposób bezpieczny dla kraju i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” - zaznaczył dyr. Ruszel.

Unijne regulacje wprowadzają kary za brak realizacji założonych wymogów. Dla przedsiębiorstw ich wdrażanie wiąże się często z wysokimi i nieproporcjonalnymi ekonomicznymi kosztami, co może mieć negatywny wpływ na wyniki przedsiębiorstw, wzrost gospodarczy i dobrobyt obywateli. Dlatego - według analiz wielkiego biznesu - potrzebne są regulacje uwzględniające racjonalność ekonomiczną i zawierające zachęty inwestycyjne.

„Na najbliższe 10 lat założyliśmy inwestycje na poziomie 180 miliardów złotych w tzw. zielone dekarbonizacje. Z naszej perspektywy jasne jest, że kierunki ewolucji grupy ORLEN nie są już wyznaczane tylko przez koncepcje i pomysły jakże kreatywnych komórek biznesowych, ale w dużej mierze są formułowane przez regulacje - z poziomu nie krajowego ale unijnego” - powiedział Damian Fogel, dyr. Biura Regulacji Międzynarodowych ORLEN.

Pandemia COVID-19 i pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę potwierdziły konieczność budowania łańcucha wartości na terytorium Unii i współpracy tak ogromnych koncernów jak ORLEN z wiarygodnymi partnerami. Strategie zakładają więc wspieranie krajowej produkcji paliw i budowy łańcucha wartości biopaliw, jak również wydobycia surowców kontrybuujących do transformacji energetycznej.

„Widzimy ten trend i dlatego nasza organizacja stara się w niego wpasować. Trend europejski pokrywa się również z trendem globalnym. I z naszej perspektywy jasne jest, że powinniśmy dążyć do neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku” - dodał dyr. Fogel.

Podczas gdańskiego kongresu PowerConnect Energy Summit podkreślano, że przyjęte regulacje wymagają uzupełnienia o fundusze dedykowane poszczególnym regionom Unii Europejskiej. Powinny one wspierać budowę infrastruktury energetycznej oraz możliwości produkcyjnych dla kluczowych paliw i technologii dekarbonizacyjnych.

„Dziś inwestujemy ogromne kwoty w bezpieczeństwo, w niezależność, w autonomiczność. Interesuje nas energia oparta o własne zasoby. Będzie miało to wielki wpływ na gospodarkę. Polska energia wiatrowa to nie tylko mniejszy koszt dla odbiorców, ale także możliwość potężnego koła zamachowego dla wszelkich sektorów gospodarki” - stwierdził Janusz Bil, prezes ORLEN Neptun.

Jak przekazał prezes ORLEN Neptun, morskie farmy będą miały duży wpływ na cenę energii. „Pojawiają się różne analizy i niektóre odnoszą się do kosztów produkcji, do cen hurtowych, do odbiorców finalnych. Ale my dziś nie rozmawiamy tylko o cenach energii. Rozmawiamy przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym, o niezależności” - dodał Janusz Bil.

W ocenie analityków grupy ORLEN niezbędna jest analiza skutków społecznych wdrażania wymogów wpływających na sytuację gospodarstw domowych w zakresie mobilności, ciepłownictwa indywidualnego czy dostępu do energii - szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich zdaniem proces dekarbonizacyjny powinien być prowadzony w duchu sprawiedliwej transformacji. Uważają, że uzasadnione są postulaty ograniczenia nadmiernej sprawozdawczości, unikania regulacji o nakazowym i zbyt szczegółowym charakterze, zapewnienia regulacyjnej spójności oraz dostosowania do technologicznych i ekonomiczno-społecznych realiów poszczególnych krajów.

Kluczowe postulaty regulacyjne to - według ekspertów ORLEN - wdrożenie polityki konkurencyjności w celu ochrony miejsc pracy oraz uwzględnienie wpływu kosztów emisji i cen energii na konkurencyjność unijnego przemysłu, a także uwzględnienie roli niskoemisyjnych paliw wspierających procesy dekarbonizacyjne.

ORLEN to zintegrowany koncern multienergetyczny, prowadzący działalność głównie w Europie Środkowej. Dostarcza energię i paliwa dla ponad 100 mln ludzi, a jego produkty są sprzedawane w blisko 100 krajach na sześciu kontynentach. Działalność firmy obejmuje zarówno wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, jak i przetwórstwo i sprzedaż produktów naftowych, a także wytwarzanie i dystrybucję energii. ORLEN chce być liderem procesu transformacji energetycznej w regionie poprzez wdrażanie innowacyjnych i zrównoważonych technologii, koncentrując się w szczególności na nisko- i bezemisyjnym wytwarzaniu energii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test