Reklama
Metamorfoza z pomysłem

- dobieranie dodatków do koloru ścian.

Dobieranie dekoracji do koloru ścian to jedna z podstawowych zasad urządzania wnętrz. Dzięki niej można w łatwy sposób osiągnąć efekt "jak z katalogu" i to niewielkim kosztem. Z drugiej strony niewłaściwe łączenie barw może sprawić, że nawet najbardziej luksusowe meble i dodatki będą wyglądać "nie na miejscu". Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakich błędów nie popełniać, koniecznie czytaj dalej.
- dobieranie dodatków do koloru ścian.

 

Reklama

 

 Jak "zrozumieć" kolor

 

  - Dobierając dodatki do koloru ścian, możesz to zrobić na dwa sposoby, czyli trzymać się tej samej, stonowanej palety albo postawić na mniejszy lub większy kontrast. Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się zdecydujesz, by osiągnąć harmonijny efekt, warto trzymać się jednej zasady: ciepłe odcienie łączyć z ciepłymi, a chłodne z chłodnymi. To pozwoli uniknąć wizualnych "zgrzytów", przez które wnętrze sprawia wrażenie nie urządzonego, tylko wypełnionego przypadkowymi rzeczami - wyjaśnia dekoratorka wnętrz związana z marką KiK.

 

  Jeśli zdecydujesz się na stonowaną wersję, możesz poszaleć z odcieniami, fakturami, materiałami i kształtami dodatków, jednak pamiętaj, by były utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej - kolorach ziemi, pastelach lub szarościach, które zawsze możesz uzupełnić bielą czy naturalnym drewnem. - Tak urządzone wnętrza może niekoniecznie jako pierwsze przykuwają wzrok na Pintereście, ale świetnie się w nich odpoczywa i "wybaczają" nawet mały bałagan, bo wszystko do siebie pasuje i jest harmonijne - zauważa ekspertka.

 

  Kontrastowe połączenia z kolei są bardziej dynamiczne i zwracające uwagę, ale też łatwiej w tym przypadku o błędy. - Jeśli chcesz uniknąć kolorystycznych zgrzytów, postaw na sprawdzone połączenia kontrastowych kolorów, czyli zieleń i róż, niebieski i pomarańczowy lub czerwony albo żółty i fioletowy. Nie wszystko w pomieszczeniu powinno być wyłącznie w tych dwóch barwach czy ich różnych odcieniach, ale staraj się nie wprowadzać trzeciego intensywnego koloru, by nie "przeładować" wizualnie wnętrza - radzi dekoratorka.

 

 

 

 Dodatki do jasnych ścian

 

  Większość osób stawia we wnętrzach na jasne ściany w neutralnych barwach - nieśmiertelną biel, beże czy szarości. - To kolory, które dominują zwłaszcza w mieszkaniach na wynajem, ale też nowych, od dewelopera. Nic dziwnego, bo są najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie dają wiele możliwości urządzenia wnętrza. Mając jasną, stonowaną bazę, możesz "iść" właściwie w każdym kierunku.

Świeży i przytulny efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu pastelowych dodatków. Romantyczne akcesoria, takie jak pościel, abażur czy ozdoby w kwiaty, doskonale uzupełnią aranżację. Neutralne kolory ścian stanowią idealne tło dla naturalnych i egzotycznych dodatków, takich jak bukiety traw, lampiony, a także kolekcje figurek, muszelek, zdjęć i pamiątek z podróży czy świec – wylicza dekoratorka marki KiK.

 

Dodatki do ciemnych ścian

 

  Ciemne ściany wymagają jaśniejszych dekoracji, by uniknąć przytłoczenia, a nawet wrażenia przebywania w "piwnicy".

-  Wnętrza pomalowane ciemną farbą, na przykład mającą kojący efekt zielenią czy odcieniami niebieskiego i szarego, mogą być przytulne i harmonijne, jeśli wybierzesz dodatki w kolorach naturalnego drewna, kremów, bieli i beży, ale także srebra czy "przybrudzonego" mosiądzu. Stawiaj przy tym na naturalne i miękkie materiały - koce, poduszki, obicia mebli, ale też proste obrazki czy plakaty. Jeśli jednak chcesz stworzyć oryginalne, wyraziste wnętrze, postaw na kontrasty. Na przykład morskie motywy: pościel w granatowo-białe pasy i czerwone poduszki, błyszczące złote akcesoria i welurowe różowe pufy w stylu glamour albo geometryczne świeczniki i neonowe świeczki - podpowiada dekoratorka.

 

Zasada 60-30-10

 

To klasyczna zasada aranżacji wnętrz, która stanowi skuteczną metodę na stworzenie harmonijnego i estetycznego wystroju. 

-  Zgodnie z tą zasadą, 60% przestrzeni powinno być zdominowane przez kolor bazowy, który obejmuje takie elementy jak ściany i podłogi. To właśnie ten odcień tworzy fundament całego wnętrza i wpływa na jego ogólny charakter - podpowiada dekoratorka i dodaje:

-  Następnie, 30% aranżacji powinno stanowić kolor dopełniający, który zazwyczaj obejmuje meble, dywany oraz zasłony. Te elementy wprowadzają dodatkową teksturę i wzbogacają przestrzeń, tworząc równowagę z kolorem bazowym. Ważne jest, aby kolor dopełniający harmonizował z kolorem dominującym, tworząc spójną kompozycję.

-  Ostatnie 10% przestrzeni to miejsce na kolor akcentów, które mogą być wprowadzone za pomocą poduszek, obrazów, dekoracji czy lamp. - Te intensywniejsze odcienie dodają energii i charakteru całemu wnętrzu, pozwalając na osobiste wyrażenie stylu i gustu. Dzięki zastosowaniu tej zasady, wnętrze staje się nie tylko estetyczne, ale również przytulne i dobrze zorganizowane, co sprzyja komfortowi i relaksowi – puentuje dekoratorka sieci KiK

 

Warto pamiętać, że zasada 60-30-10 to jedynie wskazówka, która daje nam elastyczność w aranżacji, a ostateczny efekt zależy od indywidualnych preferencji oraz charakteru pomieszczenia. 

Dobieranie dekoracji do koloru ścian jest jednak kluczowym elementem w aranżacji wnętrz. Dzięki tym wskazówkom stworzysz harmonijne i stylowe przestrzenie, które będą zarówno funkcjonalne, jak i przytulne.

 

 

 

KiK Textil Sp. z o.o. to firma działająca na rynku od 1994 roku. Na przestrzeni lat osiągnęła status jednej z wiodących sieci detalicznych na rynku europejskim. Kolebką sieci są Niemcy, ale jej koncept przyjął się już także na terenie Polski, Austrii, Holandii, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Chorwacji, Włoch, Rumunii, Niderlandów, Bułgarii, Hiszpanii oraz Portugalii. Aktualnie pod szyldem KiK działa ponad 4 000 sklepów, w tym około 460 w Polsce. Misją KiK jest oferowanie produktów modnych i uniwersalnych w dobrej jakości, ale niskiej cenie. Poza szerokim wyborem tekstyliów dla kobiet, mężczyzn i dzieci w asortymencie KiK można znaleźć także dodatki do aranżacji wnętrz, akcesoria dla zwierząt i małe AGD.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test