Kredytobiorca jest zobowiązany do tego, by po spisaniu dokumentów u notariusza, nabył ubezpieczenie dla swojej nieruchomości. To ubezpieczenie musi być zawarte na sumę ubezpieczenia równą wartości całej nieruchomości. Nawet jeżeli kredyt zaciągany jest jedynie na połowę wartości mieszkania, to i tak, suma ubezpieczenia musi być równa całej wartości mieszkania.
Ubezpieczenie przy kredycie
W sytuacji, gdyby klient przestał opłacać raty kredytu, bank może wypowiedzieć umowę. Na mocy tego wypowiedzenia, klient ma jeszcze miesiąc na uregulowanie należności, a jeżeli tego nie zrobi, to otrzyma wezwanie do natychmiastowej spłaty całego zobowiązania. Jeżeli nadal nie wywiąże się z ciążących na nim zobowiązań, wówczas bank ma prawo do sprzedaży zakredytowanego mieszkania.
Na drodze postępowania egzekucyjnego mieszkanie zostaje sprzedane. Pieniądze ze sprzedaży trafiają na konto banku i traktowane są jako rozliczenie ciążącego na kredytobiorcy zobowiązania. Takie rozwiązanie jest też swego rodzaju ulgą dla dłużnika. W ramach tego rozliczenia bank zaspokaja swoje roszczenia i niewypłacalny kredytobiorca nie jest już zobowiązany do spłacania – bo kredytu już nie ma.
Mając to na uwadze wystarczy sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby mieszkanie lub dom uległo całkowitemu zniszczeniu. Szkoda całkowita powoduje, że domu nie da się naprawić ani wyremontować. Jak zatem zaspokoić z niego roszczenie? A jeżeli do tego kredytobiorca przestanie być wypłacalny? Jak wówczas rozliczyć zobowiązanie.
Właśnie temu służy ubezpieczenie mieszkania pod kredyt. Właściciel nieruchomości wykupuje polisę i zapisuje w niej cesję na bank. To oznacza, że beneficjentem odszkodowania jest właśnie bank udzielający kredytu. Więcej informacji o cesji można znaleźć analizując ubezpieczenie mieszkania online na www.ubezpieczeniemieszkania.pl
Dzięki temu w razie szkody całkowitej budynku, bank otrzymuje całość odszkodowania i może z tego rozliczyć pozostały do spłaty kredyt. W efekcie bank nie ma żadnych roszczeń w stosunku do kredytobiorcy, a kredytobiorca nie ma już zobowiązania. Nie ma też mieszkania, ale odzyskuje zdolność kredytową i może wnioskować o nowy kredyt.
Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?
Co do zasady sprzedaż wiązana jest zabroniona prawnie. Jednak to banki udzielają kredytu i dyktują warunki jego przyznania.
Ubezpieczenie nieruchomości zawrzeć można w banku, wówczas cesja wykonywana jest automatycznie. Można również wybrać polisę samodzielnie, wtedy warto zastanowić się również nad jej rozszerzeniem, bo z ubezpieczenia ruchomości domowych cesji robić nie trzeba, jest to więc ubezpieczenie należące w całości do ubezpieczonego.
Żeby sprawdzić, która polisa będzie korzystniejsza, warto porównać ubezpieczenie nieruchomości Bank BGŻ BNP Paribas na www.ubezpieczeniemieszkania.pl i bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej. Takie zestawienie będzie najbardziej miarodajne i wiarygodne i dostarczy najwięcej informacji.
Podsumowując, ubezpieczenie do kredytu hipotecznego zabezpiecza interesy nie tylko banku, ale również samego kredytobiorcy, chroniąc go przed sytuacją, w której pozostałby on bez mieszkania lub domu, a z kredytem do spłacenia.