Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lekki tynk cementowo-wapienny – kiedy warto go stosować?

Tynki cementowo-wapienne są bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym do wykańczania powierzchni ścian i sufitów. Można je spotkać w różnych odmianach. Oprócz standardowych rozwiązań, w sprzedaży są dostępne tzw. lekkie tynki cementowo-wapienne. Czym one są? Jakie korzyści pozwalają osiągnąć? Kiedy warto je stosować? Odpowiedź na te pytania już za moment.
Reklama
Lekki tynk cementowo-wapienny  – kiedy warto go stosować?
Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit sp. z o.o.

Zacznijmy od tego, co wpływa na to, że tynki cementowo-wapienne cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wykonawców czy inwestorów, pomimo mijających wieków i dostępu do innych technologii. Otóż mają one bardzo długą listę zalet. Są przede wszystkim trwałe i wykazują wysoką odporność na zarysowania czy uderzenia, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane nawet w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są odporne na wilgoć, co sprawia, że sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, włącznie z tymi, w których wilgotność względna przekracza 70%, takimi jak kuchnie, łazienki, pralnie. Do tego pomagają regulować klimat we wnętrzach – bardzo łatwo pochłaniają wilgoć, gromadzą jej nadmiar i oddają wówczas, gdy zaczyna jej brakować w powietrzu. I chociaż nie każdy o tym wie, wyprzedzają pod tym kątem m.in. tynki gipsowe. Warto również wspomnieć, że są niepalne, a dzięki wysokiemu PH chronią mieszkańców przed atakiem grzybów, w tym pleśni. Stanowią także dodatkową warstwę akumulacyjną, zapewniając dodatkową ochronę przed przegrzaniem wnętrz latem oraz wychłodzeniem zimą. Wszystko to znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców, wpływając korzystnie na ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Reklama

 

Czym są lekkie tynki cementowo-wapienne?

 

Rozwój technologii sprawił, że dziś wykonawcy i inwestorzy mają do dyspozycji kilka rodzajów tynków cementowo-wapiennych. Jednym z nich jest odmiana lekka. Co się za nią kryje? Otóż fabrycznie przygotowane suche mieszanki, w których głównymi składnikami są cement, wapno budowlane, piasek, kruszywa lekkie oraz różnego rodzaju dodatki, poprawiające ich właściwości. Charakteryzują się one niższym ciężarem nasypowym w porównaniu do tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, co sprawia, że są lżejsze i łatwiejsze w aplikacji, a przy tym bardziej wydajne.

 

Dzięki dodatkom lekkich wypełniaczy, takich jak perlit, tynk charakteryzuje się nawet o 20% większą wydajnością, co w rezultacie przekłada się na mniejsze zużycie materiału w porównaniu do zwykłych tynków. Stosowanie wysokiej jakości lekkich tynków cementowo-wapiennych, takich jak Baumit MPI 25 L, oznacza dla wykonawcy mniejszy wysiłek podczas obróbki – głównie przy wyrównywaniu tynku łatą tynkarską – oraz zmniejsza ilość stosowanego materiału, redukując tym samym nakład pracy związany z noszeniem worków i utylizacją odpadów – tłumaczy Tomasz Jarzyna z firmy Baumit Polska.

 

Kiedy warto po nie sięgnąć?

 

Lekkie tynki cementowo-wapienne są przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków. Świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy priorytetem jest najwyższa wydajność. Jak już wyżej wspominano, dzięki dużej ilości wypełniaczy, wyróżniają się niskim ciężarem nasypowym, co przekłada się wprost na mniejsze zużycie tynku w przeliczeniu na metr kwadratowy. Oszczędności materiałowe mogą być znaczące, szczególnie przy tynkowaniu dużych powierzchni.

 

Po lekki tynk cementowo-wapienny warto sięgnąć także wówczas, gdy zależy nam na łatwej aplikacji i obróbce, warunkującej sprawne wykonanie prac. Doskonałe właściwości robocze sprawiają, że łatwo się go rozprowadza i wyrównuje – drapie i zaciera. Można go nałożyć na dużych powierzchniach w krótkim czasie – dodaje ekspert.

 

Co więcej, lekki tynk charakteryzuje się drobnym uziarnieniem, dlatego to świetny wybór również wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu drobnoziarnistej, jednorodnej powierzchni pod malowanie.

 

Lekkie tynki cementowo-wapienne to doskonałe rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, szczególnie w projektach, gdzie liczy się wydajność i jakość. Ich zastosowanie przynosi oszczędności materiałowe, a do tego pozwala efektywniej planować pracę, co przekłada się na lepsze wykorzystanie czasu i zasobów.

 

 

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: BazylTreść komentarza: Pewnie wielu czeka. Takie fundusze powinny zrobić jakiś porządek na rynku i dać odpowiednie zarobki. Tylko niech to wprowadzenie będzie prawidłowe. Bo tutaj mamy na razie niezły bałagan. Wystarczy popatrzeć jak to jest z całym condo. Też miało być fajnie, też miało dać zyski, a jak jest to widać. Wielu wpłaciło i zysków nie ma.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Jak wprowadzenie REIT-ów wpłynie na rynek mieszkaniowyAutor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"
Reklama
test