Reklama

14 listopada – Dzień Czystego Powietrza. Jak poprawić jakość powietrza i ograniczyć smog w sezonie grzewczym?

Czyste powietrze jest kluczowym elementem zdrowego życia, jednak w sezonie grzewczym jego jakość w wielu rejonach Polski gwałtownie się pogarsza. 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza – to doskonały moment, by zwrócić uwagę na problem smogu i jego źródeł oraz podjąć działania, które mogą pomóc w ograniczaniu emisji zanieczyszczeń.
14 listopada – Dzień Czystego Powietrza. Jak poprawić jakość powietrza i ograniczyć smog w sezonie grzewczym?
Sezon grzewczy wzmaga problem smogu

Smog to mieszanka zanieczyszczeń powietrza, która powstaje, gdy spaliny z samochodów i domowych kotłów   łączą się z wilgotnym powietrzem, tworząc niezdrową zawiesinę. Jest szczególnie uciążliwy w okresie zimowym. Główne źródła tego zjawiska to emisje z przemysłu, transportu oraz – co szczególnie istotne – systemów ogrzewania. 

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza ma negatywne skutki dla zdrowia. Przebywanie w środowisku o wysokim poziomie smogu może prowadzić do problemów układu oddechowego, nasilać objawy astmy oraz zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami przewlekłymi.

Ogrzewanie domowe a smog – w czym tkwi problem?

Zimą kluczową rolę odgrywa ogrzewanie gospodarstw domowych. Spalanie węgla niskiej jakości lub – co gorsza śmieci – w piecach emituje szkodliwe pyły i gazy. Niestety, mimo że spalanie odpadów jest nielegalne, wciąż stanowi poważny problem, zwiększając ryzyko powstawania smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko.

Niestety, pomimo licznych kampanii edukacyjnych i regulacji prawnych, w wielu domach w Polsce wciąż dochodzi do spalania odpadów, takich jak plastikowe butelki, opakowania czy zużyte ubrania. Wrzucanie do pieca takich materiałów uwalnia do atmosfery toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i degradują środowisko. Działania te nie tylko przyczyniają się do powstawania smogu, ale również zwiększają ryzyko wielu chorób u osób mieszkających w pobliżu – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Z opublikowanego w 2024 roku badania sondażowego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że pół miliona polskich gospodarstw domowych (ok. 4 proc.) nadal spala odpady. Raport PIE wykazał, że odpadami częściej palą mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości – 71 proc. oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych – 85 proc. Ponadto, 46 proc. palących śmieciami mieszkało w domu, który nie był poprawnie ocieplony, a 54 proc. korzystało z uzupełniających źródeł ogrzewania. Aż 25 proc. badanych gospodarstw przyznało się z kolei do wykorzystywania paliwa złej jakości na potrzeby energetyczne (miał węglowy, drewno czy biomasa). 

Jak dbać o jakość powietrza na co dzień?

Dbanie o czyste powietrze zaczyna się od działań lokalnych. Mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać poziom zanieczyszczeń dzięki aplikacjom i portalom, które monitorują jego jakość. Dodatkowo, warto korzystać z oczyszczaczy powietrza w domach i sadzić rośliny pochłaniające szkodliwe gazy. Każda inicjatywa – od prostych zmian w codziennych nawykach po inwestycje w nowoczesne technologie grzewcze – przyczynia się do poprawy składu powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Praktyczne sposoby na zmniejszenie emisji smogu:

Termomodernizacja budynków – dobrze ocieplony dom to mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – niższa emisja szkodliwych substancji.

Inwestycja w ekologiczne źródła ciepła – zamiana starych pieców na nowoczesne kotły spełniające normy emisji lub korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła, pozwala ograniczyć zanieczyszczenia.

Uszczelnianie okien i drzwi – zmniejszenie strat ciepła przyczynia się do bardziej efektywnego ogrzewania, co zmniejsza konieczność intensywnego spalania paliw.

Przestrzeganie przepisów, w szczególności dotyczących spalania odpadów – spalanie śmieci jest nie tylko szkodliwe, ale i zakazane. Warto edukować siebie i sąsiadów, by unikać tego procederu.

Dzień Czystego Powietrza to doskonała okazja, by zastanowić się, jak możemy wspólnie zadbać o środowisko. Każda, nawet najmniejsza zmiana, ma znaczenie dla zdrowia społeczeństwa i przyszłości planety. Pozytywne działania, takie jak rezygnacja ze spalania odpadów czy inwestycja w ekologiczne źródła ciepła, to kroki, które mogą realnie poprawić jakość powietrza i życie człowieka – podsumowuje Lisa Scoccimarro.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test