Po dwóch entuzjastycznie przyjętych przez gdańską społeczność i nagradzanych projektach rewitalizacji zabytkowych budynków, Stocznia Cesarska otwiera nowy rozdział w bogatej historii terenu. 12 listopada br. Spółka ogłosiła kolejny kamień milowy w realizacji długoterminowej wizji zakładającej rewitalizację istniejącej tkanki i uzupełnienie jej o nową zabudowę mieszkaniowo-usługową. Zaprezentowany projekt tchnie nowe życie w tereny postoczniowe, łącząc ich industrialne dziedzictwo z nowoczesnością. To historyczny moment dla terenów o wyjątkowym dziedzictwie historycznym, które od wielu lat czekały na nowe życie. Dziś zaczyna się nowy rozdział ich rewitalizacji! - mówi Jadwiga Kosińska, Dyrektor Projektu, która stoi za sukcesem uzyskania pierwszego pozwolenia na nową zabudowę na terenie Stoczni Cesarskiej.
Nowa zabudowa zlokalizowana będzie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji, domykając tym samym pierwszy kwartał na terenie Stoczni Cesarskiej. Układ urbanistyczny nowoprojektowanej zabudowy obejmuje obszar pomiędzy ulicą Narzędziowców od północy, ulicą Popiełuszki od południa, budynkiem Dyrekcji od zachodu i budynkiem Formierni od wschodu.
Układ przestrzenny nowoprojektowanej zabudowy spełnia wytyczne urbanistyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i ochrony konserwatorskiej. Z niezależnych od nas przyczyn uzyskiwanie decyzji dla nowej zabudowy trwało o wiele dłużej niż zakładaliśmy. Jednak nasza determinacja i konsekwentne działanie sprawiły, że dziś z dumą możemy powiedzieć: Stworzymy nowe miejsce, do którego społeczność, nadająca tym terenom życie i znaczenie, może powrócić. - mówi CEO Alides, Rikkert Leeman.
W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej powstanie łącznie 5 nowych budynków, a zabytkowy budynek dawnej Formierni zostanie poddany rewitalizacji. Wartym podkreślenia jest fakt, iż budynek dawnej Formierni po odrestaurowaniu będzie pierwszym w trójmieście prawdziwie loftowym budynkiem z unikalnym historycznym kontekstem. W 2025 roku do sprzedaży wprowadzonych zostanie łącznie 388 mieszkań i 34 lokale usługowe, z czego 19 lokali związanych będzie z usługami noclegowymi. Na parterach dwóch budynków zaprojektowano lokale usługowe, część z nich z możliwością prowadzenia gastronomii. Jeden lokal usługowy zaprojektowano również w adaptowanym budynku dawnej Formierni od strony ul. Narzędziowców.
Nowe budynki będą miały od 4 do 6 kondygnacji, respektując tym samym skalę centralnej części terenu. Średni metraż mieszkań został tak zaprojektowany, aby sprzyjał nabywaniu mieszkań na cele prywatne, a nie inwestycyjne. Główny wjazd na teren inwestycji zaprojektowano z ulicy Popiełuszki, który poprowadzi do parkingu podziemnego o pojemności łącznie 412 miejsc postojowych, w tym 19 dla osób niepełnosprawnych.
Za projekt odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Roark Studio. Projektowanie na terenie Stoczni Cesarskiej było dla naszego zespołu wymagającym zadaniem. Byliśmy zaangażowani w rewitalizację dwóch historycznych obiektów w tym obszarze, jednak wprowadzenie nowej zabudowy w poprzemysłową tkankę jest wyzwaniem. - mówi Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio. Zależało nam na tym, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były dla nich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni. Układ urbanistyczny nowego założenia jest ściśle związany z usytuowaniem nieistniejących już na tym terenie hal, zaś wyraz architektoniczny stanowi współczesne nawiązanie do ich skali i charakteru. - dodaje Bladowski.
Ideą projektową i inspiracją dla zróżnicowania kompozycji najwyższych kondygnacji jest panorama stoczni i stalowe dźwigi górujące nad ceglaną zabudową. Aby podkreślić maksymalną wysokość pierwotnej, nieistniejącej już zabudowy, nowoprojektowane bryły zaprojektowano jako ceglane do wysokości wcześniej istniejących hal, które kiedyś stały w ich miejscu, a powyżej ich wysokości zmieniono ich wyraz architektoniczny na stalowy, nawiązujący do dźwigów.
Charakter przestrzeni zewnętrznych ma na celu podkreślenie unikatowej lokalizacji w poprzemysłowej tkance za pomocą wyeksponowania reliktów (w formie zabytkowych kratownic czy torów) oraz wprowadzenia materiałów takich jak trylinka, blacha, czy ryflowany beton.
Zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców jest ogromne - mówi Agnieszka Braun, Leasing Manager w Stoczni Cesarskiej Development. Od chwili ogłoszenia wizji zamierzeń realizacji projektu Stoczni Cesarskiej w 2018 roku nie ma tygodnia, byśmy nie otrzymywali zapytań o mieszkania na terenie Stoczni Cesarskiej. Jest to oczywiście bardzo budujące i pokazuje, że zaprezentowana dotychczas wizja jest dobrze odbierana przez potencjalnych nabywców. Jesteśmy przekonani, że oferta mieszkań znajdzie uznanie rynku- dodaje Agnieszka Braun.
W październiku 2024 r. Spółka rozpoczęła działania związane z pracami porządkowymi na terenie zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji. Obejmują one m.in. demontaż nawierzchni i elementów betonowych będących w kolizji z uzbrojeniem podziemnym, przeznaczonym do likwidacji oraz z nową siecią wodociągową i kanalizacyjną. W następnym etapie czasowo zdemontowana zostanie przęsło dawnej estakady (magistrali sieci), które jest w kolizji z pracami infrastrukturalnymi. Przęsło, po pieczołowitych pracach rewitalizacyjnych wróci na późniejszym etapie realizacji prac. W ramach działań przygotowawczych terenu rozebrany zostanie budynek po centrum crossfit oraz dokończona zostanie rozbiórka budynku zlokalizowanego tuż obok budynku Dyrekcji. Wykonywane prace posiadają wszystkie stosowne zgody, w tym m.in. konserwatorskie i potrwają do 3 kwartału 2025 roku.
Sprzedaż mieszkań rozpocznie się w połowie 2025 roku, otwierając możliwość nabycia wyjątkowych lokali w tej niezwykle pożądanej lokalizacji. Osoby zainteresowane ofertą będą mogły zapisać się na istniejącą już listę oczekujących poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.
O spółce i projekcie
Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o., utworzona wspólnie przez dwóch belgijskich deweloperów Revive i Alides jest spółką celową, która od wiosny 2017 roku jest właścicielem 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku.
Projekt rewitalizacji Stoczni Cesarskiej zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu. Taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną.
Od pierwszego dnia swojej obecności na terenie Spółka otworzyła stocznię dla mieszkańców i zawiązała współpracę z lokalnymi partnerami, organizacjami pozarządowymi, artystami i instytucjami publicznymi, aby wprowadzić nowe funkcje na tym obszarze. Dzięki temu dziś na terenie działają miejsca jak, WL4, punkt widokowy na Żurawiu M3, Kolektyw Pogoda, Ogród Społeczny PLONY, Yard Cafe i kilka innych miejsc, w których mieszkańcy i goście mogą spędzić czas.
Stocznia Cesarska dzięki swojej unikalnej historii, niepowtarzalnemu otoczeniu oraz sąsiedztwu wody, ma szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie Gdańska.
Swoje działania na terenie Spółka rozpoczęła od ratowania zdegradowanych budynków postoczniowych. Do tej pory Spółka pieczołowicie wyremontowała dwa historyczne budynki, budynek Dyrekcji oraz zlokalizowany vis a vis budynek Remizy.
Budynek Dyrekcji jest jednym najstarszych budynków na terenie stoczni, którego historia sięga 1878 roku. Był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, m.in. strajków stoczniowców protestujących pod jego drzwiami w imię swoich praw i wartości. Do 2002 roku biuro Dyrektora Stoczni mieściło się na pierwszym piętrze budynku. W marcu 2019 roku zainicjowano pierwszy od 150 lat kompleksowy remont tego obiektu. Remont miał na celu odrestaurowanie pięknej architektury i bogatych wnętrz, uzupełniając je o nowe walory przestrzenne. We wrześniu 2020 roku budynek został uroczyście otwarty i powitał pierwszych nowych najemców. W budynku otwarto pierwszy na terenach postoczniowych coworking - Mind Dock. Remont budynku został wyróżniony w konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa Zabytek Zadbany 2021 oraz otrzymał nagrodę European Property Award 2021 w kategorii Office Architecture. Ponadto budynek otrzymał nominację w konkursie na Najlepszą Gdańską Realizację Architektoniczną 2020-2021 r.
Obok budynku Dyrekcji pochodzący z 1884 roku budynek Remizy jest jednym z najstarszych budynków stoczniowych. Początkowo budynek parterowy, służył jako miejsce obrony i magazyn sprzętu przeciwpożarowego. W 1903 roku budynek rozbudowano o jedną kondygnację i do 2002 roku służył jako siedziba Straży Pożarnej. We wrześniu 2019 r. właściciel rozpoczął pieczołowitą renowację zabytkowego budynku, przystosowując go do nowej funkcji. W marcu 2022 roku renomowany importer win i gastronom Robert Mielżyński otworzył w budynku Mielżyński Gdańsk. Na parterze znajdują się „magazynowy” sklep z winami oraz wine bar. Restauracja z otwartą kuchnią znajduje się na pierwszym piętrze i posiada zewnętrzny taras. W 2022 r. za rewitalizację budynku dawnej Remizy Spółka otrzymała główną nagrodę Zabytek Zadbany w kategorii „Zabytki techniki”
W następnym kroku Spółka planuje wprowadzenie nowej zabudowy, która pozwoli dążyć do zrównoważonego rozwoju terenu.
Na zdjęciach: wizualizacje obiektów
Napisz komentarz
Komentarze