W czwartek 27 października odbyła się VIII Sesja Rady Miejskiej w Gryficach.
Na wstępie Radni podjęli ważne Uchwały wprowadzające zmiany w budżecie gminy wynikające z konieczności uwzględnienia korekt związanych ze zmieniającymi się potrzebami i zobowiązaniami samorządu.
W dalszej części podjęto uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na naprawę elewacji Kościoła p.w. św. Stanisława Kostki w Ościęcinie". Uchwała dla samorządu nie powoduje obciążeń finansowych i stanowi tylko formalność w sprawie zasad i trybu przekazania rządowej dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie Gminy Gryfice wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Podjęto uchwałę w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy Gryfice i nadania jej statutu. Treść zaprezentowanego statutu wzbudziła zastrzeżenia ze strony niektórych radnych, ale w związku z tym, że kwestionowane zapisy – po konsultacji z prawnikiem okazały się być zgodne z prawem Statut został przyjęty w proponowanej formie. Burmistrz Gryfic Tomasz Aniuksztys liczy na aktywną i działalność tej Rady jako rzecznika głosu młodych ludzi w kształtowaniu kształtu i przyszłości naszej społeczności ale też jako forma przygotowania młodych ludzi do pracy w samorządzie.
Żywą dyskusję spowodował też projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Brojce porozumienia międzygminnego w sprawie użyczenia mieszkańcom gminy Brojce możliwości korzystania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych do czasu zorganizowania takiego punktu przez Gminę Brojce. Po dyskusji i wyjaśnieniach uchwała została podjęta.
Podjęto też uchwałę w sprawie nadania nazwy urzędowej drodze gminnej w Gryficach. Nadana nazwa ul. Spokojna wzbudziła zastrzeżenia radnego Grzegorza Burczy który krytycznie odniósł się do polityki nadawania niekontrowersyjnych nazw nowym ulicom. Zdaniem radnego należy w tej polityce uwzględnić zasłużonych dla lokalnej społeczności osób albo przynajmniej związanych z pewnym oddźwiękiem historycznym. Dobrym tego przykładem mogłaby być nazwa ul. Kresowa.
Dyskusję wywołała też informacja o konieczności likwidacji tzw. Targowiska miejskiego „za torami”. Sprawa związana jest z tym, że gmina ma do końca roku ważną umowę z właścicielem terenu i warunki odnowienia tej umowy są dla gminy nie do przyjęcia, tym bardziej, że aby stało się to Targowiskiem z prawdziwego zdarzenia wymagałoby pewnych inwestycji. Burmistrz zapewnia, że planowane są satysfakcjonujące mieszkańców rozwiązania.
Następna Sesja została wstępnie zaplanowana na 28 listopada br.
Napisz komentarz
Komentarze