Reklama

IX Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze

W środę i czwartek 2 i 3 października w siedzibie Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych, Wydział w Gryficach odbyło się IX Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze. Pierwszy dzień to prelekcje oraz panelowe dyskusje a w czwartek uczestnicy Forum odwiedzili zlokalizowaną Gryfickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firmę Roca Pool-Spa gdzie mogli zobaczyć nowoczesną hale produkcyjną i nową linię technologiczną.
IX Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze

W programie konferencji, której organizatorami są Zachodniopomorska Szkoła Biznesu – Akademia Nauk Stosowanych, Wydział w Gryficach, Gmina Gryfice i Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czytamy, że Region Gryficki posiada duży potencjał rozwojowy, który może być skutecznie wykorzystany dzięki odpowiednio zaplanowanym i realizowanym inwestycjom. Szczególne warunki dla inwestorów w Gryfickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE), systematyczny rozwój infrastruktury komunikacyjnej w naszym kraju i dobra koniunktura gospodarcza to dla Gryfic szansa na szybszy rozwój i pozyskanie nowych inwestorów, a dla nowych władz samorządowych („młodych” – po tegorocznych wyborach) to wyzwanie i okazja do realizacji oczekiwań mieszkańców. Działania te powinny bazować na dialogu społecznym i przewidywać efekty transformacji energetycznej, jaka jest udziałem Polski i UE. Zielona energia to szansa na ożywienie pod względem gospodarczym powiatów do tej pory omijanych przez inwestorów.

Organizacja konferencji pod hasłem "Inwestycje motorem rozwoju Regionu Gryfickiego" stanowi krok w kierunku zwiększenia świadomości na temat znaczenia inwestycji oraz stworzenia platformy do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i inicjowania nowych projektów inwestycyjnych.

W pierwszej części uczestnicy wysłuchali czterech referatów.

- O Czynnikach atrakcyjności inwestycyjnej gminy Gryfice na tle innych gmin Pomorza Zachodniego mówiła prof. Aneta Zelek z ZPSB

- Problemy i szanse Gryfickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaprezentował Tomasz Aniuksztys, Burmistrz Gryfic

- Instrumenty wsparcia przedsiębiorców w gminie Gryfice w ramach Polskiej Strefy Inwestycji przedstawił Andrzej Kail, Dyrektor Działu Marketingu i Promocji, KSSSE

- Dobre praktyki sprawdzone w Stargardzkim Parku Przemysłowym omówił Arkadiusz Kocikowski, Dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miasta Stargard

Niestety nie dotarł do Gryfic autobus wodorowy Pilea H2 ale w przerwie kawowej uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć zeroemisyjny autobus elektryczny Pilea firmy ARP E-Vehicles który jest przystosowany do zastosowania również napędu wodorowego.

Po przerwie kawowej i prezentacji zeroemisyjnego autobusu odbył się panel dyskusyjny: Czy „Polska lokalna” jest atrakcyjna inwestycyjnie? – perspektywa inwestorów krajowych i zagranicznych w którym udział wzięli: Tomasz Aniuksztys, burmistrz Gryfic; Małgorzata Saar z Centrum Inicjatyw Gospodarczych przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego; Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej; Mirosław Makarewicz, dyrektor ds. finansowych w Roca Pool-Spa w Gryficach; Albert Gryszczuk, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii; Przemysław Przyjazny, prezes Izby Aktywności Zawodowej oraz Damian Simiński, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Tematem dyskusji było to, czy Polska lokalna jest atrakcyjna inwestycyjnie z perspektywy inwestorów krajowych i zagranicznych. Moderatorem był Łukasz Szeląg.

Pierwszą część forum zakończyło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Portem Kołobrzeg a PKS Gryfice na temat utworzenia punktu postojowego (hubu) dla samochodów ciężarowych oczekujących na wjazd do portu. 

Jeszcze tego dnia wieczorem w Niechorzu odbyła się uroczysta kolacja, w ramach której przewidziano Koncert Natalii Brodzińskiej z Teatru Polskiego w Szczecinie a także wręczenie Burmistrzowi Gryfic nominacji do konkursu Teraz Polska.

Na drugi dzień Gryfickiego Forum Społeczno-Gospodarczego, zaplanowano wizytę studyjną w

Gryfickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, oraz w siedzibie Roca Pool-Spa w Gryficach ze zwiedzaniem Hali Produkcyjnej i zapoznaniem się z nową linią technologiczną. 

W trakcie konferencji zwróciliśmy się o wypowiedź burmistrza Gryfic i dr Grażyny Maniak.

Tomasz Aniuksztys zwrócił uwagę, że dzięki takim wydarzeniom można skorzystać z doświadczenia innych samorządów, a ponadto wszyscy razem traktują się tu jak partnerzy, a nie przeciwnicy. Rozmawiając tutaj, widzimy, że możemy się uzupełniać w naszym rozwoju. O ile Goleniów czy Stargard to już takie obszary, które są mocno wypełnione przedsiębiorcami, tak okazuje się, że my z naszą ofertą również jesteśmy dobrym miejscem do inwestowania w województwie zachodniopomorskim.

Prof. ZPSB dr Grażyna Maniak, dziekan Wydziału w Gryficach – w tym roku postanowiliśmy zmierzyć się z tematem inwestycji – temat nie nowy, ale stale aktualny.

Zastanawiamy się w jaki sposób wykorzystać i potencjały regionu gryfickiego jak i szanse, które stwarza otoczenie, ale też jak przeciwdziałać ewentualnym ryzykom jakie w tym otoczeniu się pojawiają. Aby udało się stworzyć koło zamachowe do dobrego życia w tym regionie.

W wydarzeniu biorą udział eksperci i instytucje, które mają duże doświadczenie w tym jak i czym wspierać przedsiębiorców oraz jakie mamy możliwości bezpośrednio w gminie Gryfice.

Ja z perspektywy Wydziału patrzę szerzej, patrzę na gminy ościenne i wiem jedno – duży może więcej. Duże aglomeracje sobie poradzą, natomiast mały może inaczej, może zrobić to, czym duże firmy, duże aglomeracje nie są zainteresowane. To najważniejszy potencjał mniejszych miejscowości i gmin – tylko pytanie – czy mamy tego świadomość?

Po części rozmowę, którą dzisiaj toczymy wokół Specjalnej Strefy Ekonomicznej część osób uznaje jako spóźnioną. Cała Polska jest dzisiaj Strefą Ekonomiczną, więc co my tutaj nowego wymyślimy, ale myślę, że te elementy które pojawiły się w wystąpieniu pani profesor Zelek – mianowicie nie tylko ilość i jakość terenów inwestycyjnych, nie tylko dostępność komunikacyjna, ale także te pozostałe elementy. A ja będę naciskać na te kwestie społeczne, na kwestie rynku pracy, kwestie demograficzne, kwestie edukacyjne – one mogą być dzisiaj wielkim wyzwaniem ale i też atutem.

Jeśli się zastanowimy jak kształcić tak naprawdę. Bo to jak dotychczas robiliśmy nie wystarcza albo w ogóle jest niepotrzebne. Może to jest przy okazji nowych kadencji samorządowych które kształtują edukacyjnie na poziomie podstawowym i średnim wyzwanie – czy mamy mieć takie szkoły zawodowe jakie mamy dotychczas, czy tworzymy miasta, miejscowości w których ludziom chce się dobrze żyć i nie będą stąd wyjeżdżać masowo, może nawet zaczną przyjeżdżać.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test