Reklama

Jak budować, aby nie żałować? O tym warto pamiętać wybierając materiały budowlane.

Mówi się, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Jakie materiały i rozwiązania wybrać, aby być mądrym przed szkodą i aby już za pierwszym razem zbudować dom, który spełni oczekiwania przyszłych użytkowników? O tym jak czerpać wiedzę z bogatego dorobku nauk inżynieryjnych, a nie z własnych błędów opowiada ekspert budowlany Robert Janiak - product manager H+H Polska.
Jak budować, aby nie żałować? O tym warto pamiętać wybierając materiały budowlane.
Wybierając materiały budowlane warto postawić na te o wysokich parametrach z zakresu ochrony termicznej i akustycznej oraz parametrach wytrzymałościowych. Fot. H+H

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych to obok układu funkcjonalnego i dyspozycji przestrzennych wynikających z projektu, najważniejszy czynnik, od którego zależy 
w jakim stopniu inwestor będzie zadowolony z efektów budowy i użytkowania przestrzeni.

Porównując materiały budowlane powinniśmy zwracać uwagę zarówno na parametry z zakresu ochrony termicznej czy akustycznej, jak i te świadczące o ich wytrzymałości. 
Z biegiem lat, część nich może bowiem tracić swoje właściwości, a dom to przecież inwestycja, z której korzystać ma wiele pokoleń, mówi Robert Janiak.

Z korzyścią dla środowiska i… kieszeni!

Najczęściej wybieranym materiałem do wznoszenia ścian w Polsce są bloczki z betonu komórkowego. Zależnie od źródła danych i roku badania ich udział w rynku to nawet do ponad 40%, co zostawia inne wyroby mocno w tyle. To zasługa wytwarzania ich z naturalnych składników, łatwości obróbki, czy najlepszych parametrów ochrony cieplnej wśród dostępnych typowych materiałów do wznoszenia ścian. Te najcieplejsze, mogą mieć bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że stanowią niezwykle skuteczną barierę przed ucieczką energii z wnętrza budynku, tłumaczy ekspert H+H Polska. Bloczki H+H SUPERTERMO mają współczynnik λ równy zaledwie 0,085 W/(m·K) - to wartość, której zdecydowanie bliżej do właściwości styropianu [ok. 0,04 W/(m·K)] niż do innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak np. pustaki ceramiczne [(ok. 0,15 - 0,30 W/(m·K)] czy żelbet [ok. 1,70 W/(m·K)].

Takie parametry to znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w okresie zimowym, a więc niższe koszty utrzymania obiektu i zredukowany wpływ na środowisko naturalne.

Z tych samych surowców co beton komórkowy powstają także bloczki silikatowe. Tworzywo, z którego są wykonane charakteryzuje się lepszymi właściwościami akustycznymi i chroni przed hałasem, jak również jest twardsze i bardziej wytrzymałe na ściskanie. Dużą zaletą silikatów jest też wysoka zdolność do akumulacji ciepła. Odpowiednio zaizolowane od zewnątrz ściany gromadzą w sobie znaczną ilość energii - co sprawia, że są zawsze przyjemnie ciepłe w dotyku i w razie okresowych spadków temperatury pomogą w jej utrzymaniu we wnętrzach na odpowiednim poziomie, tłumaczy ekspert.

Odporność biologiczna i zdrowy mikroklimat

Dla zdrowia mieszkańców i ogólnej jakości warunków we wnętrzu istotny jest także zasadowy charakter bloczków z betonu komórkowego i silikatów, który skutecznie zapobiega rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów. Są to także materiały paroprzepuszczalne - co ułatwia odprowadzanie poza przegrodę nadmiaru pary wodnej i zapobiega skraplaniu się jej na powierzchni ścian.

Także naturalna promieniotwórczość charakterystyczna dla wszystkich materiałów, w przypadku H+H bloczków z betonu komórkowego i silikatów należy do najniższych spośród wszystkich materiałów konstrukcyjnych. Średnie wartości wskaźników f1 oraz f2 są w obu przypadkach jednakowe i wynoszą odpowiednio f1 = 0,16 (≤ 1,2) oraz f2 = 20 Bq/kg (≤ 240 Bq/kg) – co czyni je porównywalnymi z promieniowaniem piasku, skał, czy innych elementów otoczenia naturalnego.

Najnowsze badania coraz częściej zwracają też uwagę na pomijany do niedawna aspekt rekarbonatyzacji zarówno betonu komórkowego, jak i silikatów. Zjawisko to polega na sekwestracji zawartego w powietrzu dwutlenku węgla, który wchodzi w reakcję z zawartym w bloczkach wodorotlenkiem wapnia. Ten proces nie tylko zmniejsza ślad węglowy obydwu wyrobów, ale
 co niezmiernie ważne powstające kryształy przekładają się na podniesienie wraz z upływem lat wytrzymałości betonu komórkowego i silikatów. Wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną przegrody w wyniku naturalnie zachodzących procesów będą więc poprawiać z czasem swoje parametry, mówi ekspert.

 

H+H TERMO i H+H SUPERTERMO to najcieplejsze bloczki z betonu komórkowego z oferty H+H pozwalające na jeszcze większe obniżenie wskaźnika przenikania ciepła murowanych przegród, a więc także na znaczne oszczędności w zakresie konieczności zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla budynku. Dzięki ich właściwościom nadają się do stosowania także w budownictwie pasywnym, a nawet zero-energetycznym. 

 

 

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

H+H Polska należy do Grupy H+H International A/S, wiodącego dostawcy „białych materiałów ściennych"
w Europie, notowanej na duńskiej giełdzie w Kopenhadze. Na polskim rynku działa od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z autoklawizowanego betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy blisko 600 osób zatrudnionych w 11 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.

Mocną pozycję na polskim rynku Spółka zawdzięcza przejrzystej strategii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło, „Partner w budowaniu ścian", odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test