Richard Hess (1937-2017) specjalizował się w rzeźbie figuratywnej. W jego pracach znajduje odzwierciedlenie idea troski o potrzeby, godność i swobodny rozwój jednostki ludzkiej. Wynika ona z postawy pacyfistycznej autora i manifestowanego przez niego potępienia wojen i konfliktów.
Spotkanie na Zamku, 22 sierpnia (czwartek) o godz. 13:00, będzie okazją do poznania twórczości rzeźbiarza. Wykład okolicznościowy pt. „Rzeźba pomnikowa Richarda Hessa (1937-2017). Tematy – konteksty - uwarunkowania” wygłosi dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak, historyk sztuki, profesor US. Spotkanie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu Zamku, wstęp jest wolny.
Rzeźba „Koniec Wojny” powstała na początku lat 90. XX wieku. Jej symboliczna forma wyraża zarówno wysiłek i poświęcenie, jak też nieustępliwość i niezłomność w dążeniu do pokoju. Dzieło jest stałym elementem przestrzeni publicznej - Dużego Dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To jedna z prac artysty, które od 2016 roku stanowią depozyt Zamku dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza. Teraz, w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”, dzieło dołączyło do kolekcji zamkowych zbiorów.
Zakup dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa zadania: Zakup rzeźby „Koniec Wojny” Richarda Hessa.
Napisz komentarz
Komentarze