Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – sierpień 2024
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

 

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

       

WYDARZENIE MIESIĄCA

 

CONTRA PLURES

Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Sierpień – listopad 2024

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Składają się na niego kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Zamek zaprasza na osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

 

SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY 

22 sierpnia (czwartek), godz. 20:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 50 zł

Występuje: Agnieszka Przepiórska 

Reżyseria: Anna Gryszkówna 

Bohaterka z podziwu godną determinacją przez całe życie z czymś się zmagała – z oczekiwaniami rodziny liczącej na to, że urodzi się chłopcem, z nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, z odrzuceniem, z własnym wyobrażeniem na temat szczęścia... Ostatecznie wybrała życie w odosobnieniu, pośród umiłowanej przyrody i zwierząt. W obronie ich praw walczyła do końca życia.

 

 

NAZYWAM SIĘ SZWEJK, JÓZEF SZWEJK 

31 sierpnia (sobota), godz. 20:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Sławomir Gaudyn 

Występuje: Mirosław Bieliński 

Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących.

 

KAMIEŃ NA KAMIENIU 

1 września (niedziela), godz. 20:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Andrzej Róg 

Występuje: Andrzej Róg 

W teatralnej adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym...”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki. Dzięki wspaniałej literaturze śmiech widowni miesza się z głęboką refleksją. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

 

KOLEGA MELA GIBSONA 

21 września (sobota), godz. 19:00 

Sala Kina Zamek/Duży Dziedziniec

Bilety: 30 zł

Reżyseria: Waldemar Patlewicz 

Występuje: Adam Dzieciniak 

Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie.

 

HISTORIA JAKUBA 

22 września (niedziela), godz. 19:00 

Goleniów, Teatr Brama

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Aldona Figura 

Występuje: Łukasz Lewandowski 

Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.

 

ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ 

29 września (niedziela), godz. 19:00 

Sala Kina Zamek

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Tomasz Obara 

Występuje: Piotr Cyrwus 

Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?

 

NIE LUBIĘ PANA, PANIE FELLINI 

26 października (sobota), godz.18:00 

Sala Kina Zamek

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Marek Koterski 

Występuje: Małgorzata Bogańska 

Biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów, takich jak ”La Strada”, „Niebieski ptak”, „Noce Cabirii” czy „Giulietta i duchy”. Cała narracja głównej bohaterki koncentruje się na jej uczuciach, a także niezwykle trudnych relacjach z Fellinim, zarówno na stopie zawodowej, jak i małżeńskiej. Spektakl staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. 

Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim.

 

SPEKTAKL NIESPODZIANKA

Szczegóły wkrótce

 

RZEŹBA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ DLA NIEPODLEGŁEJ W ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Spotkanie otwarte

22 sierpnia (czwartek), godz. 13:00 

Duży Dziedziniec 

Wstęp wolny

Spotkanie otwarte z okazji zakupu przez Zamek rzeźby „Koniec Wojny” autorstwa Richarda Hessa.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład okolicznościowy „Rzeźba pomnikowa Richarda Hessa (1937-2017). Tematy – konteksty - uwarunkowania” dr hab. Barbary Ochendowskiej-Grzelak, historyka sztuki, profesor US. 

Rzeźba „Koniec Wojny” Richarda Hessa powstała na początku lat 90. XX wieku. Jej symboliczna forma wyraża zarówno wysiłek i poświęcenie, jak też nieustępliwość i niezłomność w dążeniu do pokoju.

 

Dzieło będzie stałym elementem przestrzeni publicznej - Dużego Dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich. Wystawione w tym miejscu stanie się inspiracją do refleksji nad jego ideałami i treściami symbolicznymi.

 

Zakup dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 

pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Nazwa zadania: Zakup rzeźby „Koniec Wojny” Richarda Hessa 

 

 

 

XXVII DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ

KONCERT

24 sierpnia (sobota), godz. 16:00

Duży Dziedziniec

Wstęp wolny

 

W programie:

Tetiana Bilczak - sopran

Rusłan Bilczak – tenor

Wernyhora – zespół grający muzykę folkową

 

oraz

występ bandurzystek:

Inna Szeremet

Anna Czumaczenko

 

Tetiana Bilczak – ukończyła studia wokalne na Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim, po czym została solistką Filharmonii Obwodowej w Tarnopolu. Wraz z mężem, Rusłanem (tenor), weszła w skład kwartetu wokalnego „Anielskie głosy", założonego w 2016, który występował m.in. w Ukrainie, Polsce, Niemczech, Francji i Belgii.

Rusłan Bilczak - absolwent Ukraińskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim, Wydziału Sztuka Muzyczna i Kultura Artystyczna. W latach 2013-2017 pracował w Filharmonii w Tarnopolu. Od 2021r. związany jest z Operą na Zamku w Szczecinie. Od 2022 г. studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wokalnym w klasie prof. Pawła Skałuby.

Wernyhora to polsko-ukraińskie trio z Sanoka grające muzykę folkową o korzeniach sięgających karpackiego pogranicza Polski i Ukrainy. Od 2020 r. zespół zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music, m. in. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021), a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). W 2023 r. grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent przyznawanej przez europejską platformę festiwali word music UPBEAT.

Projekt realizowany i współfinansowany z budżetu Miasta Szczecin oraz MSWiA



 

 

Ukraina Lwów 2024

WYSTAWA FOTOGRAFII

24 sierpnia - 1 września 2024

Duży Dziedziniec

Wstęp wolny

W Ukrainie trwa trudna i brutalna wojna. Powstająca w tej niesprzyjającej rzeczywistości sztuka, w szczególności sztuka fotografii, stara się przywrócić świat refleksji, piękna i wewnętrznego spokoju. Jej głos, pełny zrozumienia dla wartości życia, niezłomnej determinacji i poświęcenia, poświadcza, że Ukraina jest i będzie.

Na ekspozycji pokazane zostaną w wyborze prace twórców zrzeszonych w ramach Lwowskiej Organizacji Narodowego Związku Fotografików Ukrainy: Anny Aliabiny, Darii Bedernichek, Yuriego Bryhinetsa, Romana Herynovycha, Ihora Hnativa, Adriana Dovha,  Vitaliego Dubasa, Volodymyra Dubasa, Zachara Zadereckyego, Oksany Zubach, Yuriego Kovalchyka, Stepana Kucheriavyia, Oleksandry Mazurenko, Mykoli Tynkaliuka, Myhaila Miliana, Volodymyra Molchanova, Oleha Ohorodnyka, Marii Oprysk,  Myhaila Petskovycha, Volodymyra Pylypiuka, Zenoviego Pidperyhory, Ivanki Sidach, Serhiego Tarabary, Yuriego Chernevyia, Oleksy Shvets. 

Współorganizator: Lwowska Organizacja Narodowego Związku Fotografików Ukrainy

 

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

Do 3 września 2024

Sierpień/Wrzesień, godz. 21:00

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

 

HARMONOGRAM POKAZÓW

 

PODEJRZANA (Heojil kyolshim)

6 sierpnia (wtorek), godzina 21:00

dramat, Korea Południowa 2022 (138 min)

Reżyseria: Park Chan-wook 

Obsada: Tang Wei, Park Hae-il, Go Kyung-Pyo

Najnowszy film Park Chan-wooka, twórcy przebojowych „Oldboya” i „Służącej”, nie tylko otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes, ale został również koreańskim kandydatem do Oscara. „Podejrzana” to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki.

Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła? Podejrzana brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki. Jest widowiskowy i urzekający stylem, hipnotyzujący, a przy tym rozpisany na pełne humoru dialogi. Pulsuje jednocześnie energią i romantyzmem, dowodząc, że Park Chan-wook należy do światowej czołówki wirtuozów reżyserii.

Kolejny po „Parasite” i „Squid Game” przebój koreańskiego kina swój nieodparty urok zawdzięcza także odtwórczyni tytułowej roli, Tang Wei. Gwiazda „Ostrożnie, pożądanie” Anga Lee uwodzi charyzmą, dyskretnym seksapilem, nieprzeciętną inteligencją i żarliwością maskowaną dystansem. Jej bohaterka śmiałym krokiem wkracza w poczet największych kinowych femmes fatales.

„Podejrzana” to film o miłości graniczącej z obsesją, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli?

POLSKI LEKTOR

 

LATANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH (Northern Comfort)

13 sierpnia (wtorek), godzina 21:00

Komedia, Islandia/Wielka Brytania/Niemcy 2023 (97 min)

Reżyseria: Hafsteinn Gunnar Sigurdsson 

Obsada: Lydia Leonard, Timothy Spall, Ella Rumpf

Dzikie historie na Islandii? Zapnijcie pasy! Latanie dla początkujących to szalona komedia, która razem z grupą ‘nieulękłych lotników’ zabiera nas w pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż, w sam środek zaśnieżonej nordyckiej wyspy.

Grupa nieznajomych bierze udział w ekskluzywnym kursie, który ma im pomóc uporać się ze strachem przed lataniem. Ich ostatnim zadaniem jest lot z Londynu na Islandię, podczas którego nic nie idzie zgodnie z planem. Sytuacja dodatkowo się pogarsza, gdy w wyniku nadchodzącej burzy śnieżnej, uczestnicy kursu są zmuszeni do pozostania w oddalonym od lotniska hotelu. Narastające z każdą godziną zmęczenie i frustracja doprowadzają ich na skraj wytrzymałości. Czy uda im się uporać z własnymi demonami i znaleźć sposób na powrót do domu?

WERSJA ORYGINALNA Z POLSKIMI NAPISAMI

 

KOCHANICA KRÓLA JEANNE DU BARRY (Jeanne du Barry)

20 sierpnia (wtorek), godzina 21:00

dramat, Francja 2023 (113 min)

Reżyseria: Maïwenn 

Obsada: Maïwenn, Johnny Depp, Benjamin Lavernhe

„Kochanica króla Jeanne du Barry”, który otworzył ostatni festiwal w Cannes, to jeden z najdroższych, ale i najgorętszych francuskich filmów roku. W tej kostiumowej superprodukcji, nakręconej we wnętrzach i plenerach Wersalu, w wielkim stylu na ekran powraca Johnny Depp w roli Ludwika XV. Znany z serii „Piraci z Karaibów” oraz m.in. takich filmów, jak „Marzyciel” czy „Czekolada”, Depp tworzy jedną z najbardziej przejmujących i wyrazistych ról w swojej karierze. Partneruje mu wcielająca się w postać tytułowej kochanicy aktorka i reżyserka Maïwenn. Pełna wizualnego przepychu „Kochanica króla” to opowieść o sztuce uwodzenia, dworskim skandalu i pełnej przeszkód drodze na szczyt. Oraz o kobiecie, która wbrew pochodzeniu i otaczającym ją wrogom ośmiela się sięgnąć po władzę i miłość.

Oparta na faktach historia kochanki francuskiego króla przedstawia losy Jeanne Vaubernier, młodej, ambitnej kobiety z nizin społecznych, która śmiało używa swojej inteligencji i urody, by wspinać się po szczeblach dworskiej hierarchii. Droga z paryskiej ulicy do Wersalu wiedzie przez liczne upokorzenia, przeszkody, groźby i intrygi. „Kochanica króla Jeanne du Barry” podąża więc za bohaterką przez dramat obyczajowy, satyrę na elity i komedię dworskich pomyłek. Nie waha się też sięgać po najdotkliwsze w Wersalu narzędzie towarzyskiej zbrodni: ostrą jak gilotyna ironię.

Zachwycający kostiumami, pieczołowicie odtwarzający detale pałacowego życia film w reżyserii Maïwenn ożywia ducha epoki, do sztywnej dworskiej etykiety wnosząc, wraz z Jeanne, energię buntu i powiew wolności. Chociaż dziś nie dusimy się w gorsetach i pudrowanych perukach, niewidzialny sznur oczekiwań społecznych wciąż nas krępuje. Bezczelna, odważna Jeanne uczy nas, jak łamać zasady, pozostając wierną sobie.

POLSKI LEKTOR

 

KOLIBER (Il colibri)

27 sierpnia (wtorek), godzina 21:00

dramat/romans, Włochy/Francja 2023 (126 min)

Reżyseria: Francesca Archibugi 

Obsada: Pierfrancesco Favino, Nanni Moretti, Kasia Smutniak

Zachwycająca saga florenckiego rodu Carrerów na podstawie bestsellerowej włoskiej powieści, która przenosi widzów w sam środek rozgrzanej słońcem Italii.

Skąpana słońcem Toskania, lata 70. Błogie wakacje Carrerów upływają na relaksie w rytmie The Beatles, morskich kąpielach i wystawnych kolacjach. Wszystko się zmienia, gdy najstarszy syn, Marco, poznaje piękną Luisę, która na zawsze zagości w sercu chłopaka, zmieniając losy jego całej rodziny. Przez dekady jesteśmy świadkami pełnego emocji trójkąta miłosnego między Marco, tajemniczą Francuzką (Berenice Bejo) a piękną stewardessą (Kasia Smutniak). Oczami bohatera śledzimy niebywałe dzieje Carrerów na tle rzymskich uliczek, śródziemnomorskich klifów i paryskich alejek. To epicka podróż poprzez czas, przestrzeń i porywy serca mężczyzny, którego koleje losu stają się żywą kroniką florenckiego rodu na tle 50. lat włoskiej historii.

WERSJA ORYGINALNA Z POLSKIMI NAPISAMI

 

ZFF Pomerania Film przedstawia:

MOSTY

3 września (wtorek), godzina 21:00

dramat/krótkometrażowy, Polska 2024 (19 min)

REŻYSERIA: Michał Marks

OBSADA: Aleksander Mackiewicz, Sylwia Sokołowska, Vesna Leszczyńska

Monikę i Arka połączyło dzikie pożądanie, tajemniczy klub i słabość do bólu. Po długiej przerwie, para spotyka się na nowo. Ona chce zakończenia znajomości, ale Arek ma inne plany. Zabiera Monikę na spacer po Puszczy Bukowej. Tam spotykają tajemniczą mglistą istotę... akurat, gdy mają sobie wyjaśnić wszystkie zaszłości. Film opowiada o tym, że dawni partnerzy na zawsze w nas tkwią w pewnym sensie. Miłość jest nie do zamknięcia. Gdy się jej wyrzekniemy, przyjmie inną formę i wtedy jest nie do pokonania.

POKAZOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE KONCERT MUZYKI FILMOWEJ ORAZ SPOTKANIE Z TWÓRCAMI

 

 

WAKACYJNE PORANKI FILMOWE DLA DZIECI

 

Do 1 września 2024

Dziedziniec Menniczy we wszystkie wakacyjne niedziele 

Bilety: 5 zł

 

Zamek Książąt Pomorskich i działające tutaj Kino Zamek we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Młode Horyzonty zapraszają na wakacyjny przegląd filmów dla dzieci. 

Od 7 lipca do 1 września, we wszystkie niedziele wakacji na Dziedzińcu Menniczym zamku prezentowane są wartościowe, znakomite propozycje filmowe, które obok znaczących walorów edukacyjnych i poznawczych, mają na swoim koncie także udział w licznych festiwalach filmowych, prezentujących przedsięwzięcia dla młodego odbiorcy. W programie pojawią się filmy dla różnych dziecięcych grup wiekowych i zrealizowane w wielu gatunkach.

Organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Festiwal Młode Horyzonty to corocznie najciekawsze animacje i filmy aktorskie z całego świata. Propozycje filmowe skierowane zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych oraz widzów nastoletnich. To filmowe propozycje wspierające rozwój dzieci i młodzieży, a przede wszystkim poszerzające ich horyzonty. 

 

HALVDAN - PRAWIE WIKING (Halvdan Viking)

4 sierpnia (niedziela), godz. 14:00

Reżyseria: Gustaf Åkerblom / Szwecja 2018 / 93’

Film w dość zabawny sposób przedstawia historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje, jak budować harmonię w relacjach dzięki współpracy i dobrej woli. Jego akcja toczy się w epoce wikingów, dawno temu, gdy bracia Alarik i Ragnar po śmierci ojca dzielą w gniewie swoją wioskę i tworzą dwie osady, które już nigdy nie będą miały ze sobą do czynienia.

Halvdan ma jedenaście lat, jest sierotą i mieszka w Östbyn z kowalem Björnem. Nie jest on jednak „prawdziwym” wikingiem, utyka, nie jest zbyt pewny siebie i nie ma żadnego oddanego przyjaciela. Pewnego dnia idzie na długi spacer i spotyka nieustraszoną Meię, córkę króla z wrogiej wioski Västbyn, której nigdy wcześniej nie widział. Oboje szybko stają się bliskimi przyjaciółmi, chociaż rozumieją, że pochodzą z rywalizujących ze sobą obozów. Wspólnie planują przewrót, który pozwoli braciom się pogodzić, aby wszyscy mogli znów żyć razem. Ale tak naprawdę nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Kategoria wiekowa: 7+

 

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU (JerryMaya's Detective Agency. The Secret of the Train Robber / LasseMajas detektivbyrå - Tågrånarens hemlighet)

11 sierpnia (niedziela), godz. 14:00

Reżyseria: Moa Gammel

Szwecja 2020 / 82’

Na młodych detektywów znowu czekają nie lada wyzwania! Tym razem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai stanie przed trudnym zadaniem pojmania rabusia pociągów. Czy uda im się rozwikłać zagadkę przed kolejną kradzieżą, mimo że ich biuro zostaje zamknięte?

Nowa zagadka zmusza nieustraszonych detektywów do zmierzenia się nie tylko z tajemniczym rabusiem pociągów. Lokalna policja zamyka biuro, jednak to nie powstrzymuje . Lassego i Mai, którzy włączają się w poszukiwania złodzieja. Zbierają dowody, analizują fakty, lecz podejrzanych robi się coraz więcej. Do miasteczka zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się pojawi? Czy uda się przyłapać złoczyńcę na gorącym uczynku? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący!

Piąta część przygód brawurowych detektywów oparta na serii książek biuro Detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa uwielbianego Martina Widmarka.

Kategoria wiekowa: 6+

 

YUKU I MAGICZNY KWIAT (Yuku and the Himalayan flower / Yuku et la fleur de l’Himalaya)

18 sierpnia (niedziela), godz. 14:00

Reżyseria: Rémi Durin, Arnaud Demuynck / Belgia, Francja 2022 / 65’

Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!

Zanosi się na przygodę pełną wrażeń! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają obce zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Gdy jej babcia otrzyma legendarną roślinę, zazna szczęścia i wiecznej światłości. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki podczas wędrówki okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach . Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują!

Kategoria wiekowa 5+

 

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA (Myši patří do nebe)

25 sierpnia (niedziela), godz. 14:00

Reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova / Czechy, Francja, Polska, Słowacja 2021 / 87’

Czy mysz może mieć większego wroga niż lis? Czmyszka – mała mysz, która pragnie udowodnić swoją odwagę, stawia czoła lisowi – Rudeuszowi. Wskutek niespodziewanego obrotu spraw oboje trafiają do nieba dla zwierząt. Dopiero tam rozpoczną się ich prawdziwe przygody.   

Czmyszka – mała myszka, niepoważnie traktowana przez rodzeństwo i przyjaciół, czuje, że powinna wszystkim udowodnić swoją odwagę. Wie, jak to zrobić! Wypowie pojedynek lisowi. Nie spodziewa się jednak, że utarczka z Rudeuszem zakończy się w zupełnie nieoczekiwany sposób. Zwierzęta trafiają do zwierzęcego nieba. Tam razem wyruszają w podróż, podczas której zżywają się ze sobą, zapominając, że na ziemi myszy i lisy są zwykle zaciekłymi wrogami. Nawet myszy idą do nieba to adaptacja powieści czeskiej pisarki Ivy Procházkovej  pod tym samym tytułem. Animacja lalkowa, w której zadbano o każdy detal, powstawała przy współpracy polskich lalkarzy i animatorów.

Kategoria wiekowa: 6+

 

MAMA MU WRACA DO DOMU (Mamma Mu hittar hem)

1 września (niedziela), godz. 14:00

Reżyseria: Christian Ryltenius / Szwecja 2021 / 65’

Ile przygód może pomieścić cały świat? A jedna farma? Mama Mu wraca do domu to pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi.

Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy – stania na głowie, jazdy na deskorolce, a nawet nurkowania! W codziennych wybrykach towarzyszy jej oddany przyjaciel, Pan Wrona. Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie w gospodarstwie wywraca się do góry nogami. Mama Mu, zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia! Jej optymizmu nie podziela jednak Pan Wrona, który najchętniej nigdzie by się nie ruszał. Przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę, a Mamę Mu czeka odpowiedź na ważne pytanie: Czym tak naprawdę jest dom i skąd mamy wiedzieć, gdzie jest? Odpowiedź, zupełnie jak przygoda i dobra zabawa, czai się tuż za rogiem.

Kategoria wiekowa 5+

 

SPEKTAKLE DLA DZIECI

Wszystkie spektakle w soboty o godz. 11:00

Bilety: 15 zł (dziecko), 25 zł (opiekun)

Duży Dziedziniec

 

PCHŁA SZACHRAJKA

17 sierpnia

Spektakl na podstawie tekstu autorstwa Jana Brzechwy:

"Chcecie bajki? Oto bajka.
Była sobie Pchła Szachrajka..."
Co czyniła na tym świecie?
Tego z bajki się dowiecie.
Mistrzem łgarstwa jest nie lada,
Bujdy, brednie opowiada.
Ciągle nowe figle płata,
Oszukała już pół świata.
Jaki morał tejże bajki?
Są na świecie Pchły Szachrajki!

 

CZERWONY KAPTUREK

24 sierpnia

Opowieść o rezolutnej dziewczynce, która wędrując przez las do swej Babci zbytnio zaufała pewnemu Wilkowi.

 

JAŚ I MAŁGOSIA

31 sierpnia

Opowieść o leśnych perypetiach dzieci pewnego drwala, które z niepohamowanej miłości do słodyczy trafiają w ręce groźnej Baby Jagi, a ta po pewnym czasie, okazuje się... magazynierem w fabryce czekolady! Jak to możliwe i co z tego wynikło? Przekonajcie się sami!

SPACER DO SERCA ZEGARA

 

Zwiedzanie z opiekunem zamkowego zegara Czesławem Złotnikiem
Poniedziałki i czwartki, godz. 16:00
Bilety: 50 zł

Oprowadzanie trwa min. 1 h

Maksymalna liczba uczestników: 5 osób

Zwiedzanie zamkowego zegara to okazja, aby poznać jego historię i z bliska przyjrzeć się działaniu jego mechanizmów. O historii i budowie zegara, a także o tym, że zegar ma nie tylko serce, ale i duszę, opowie jego wieloletni opiekun Czesław Złotnik.

Trasa zwiedzania: serce zamkowego zegara wieżowego – wnętrze, Wieża Zegarowa – z zewnątrz na dziedzińcu zamku.

Zamkowy Zegar
Jednym z najbardziej rozpoznawanych elementów szczecińskiego zamku jest kunsztownie zdobiony, barokowy zegar. Pochodzi z 1693 r. Urzeka oryginalnym wyglądem. Na głównej, godzinowej tarczy znajduje się zielonowłosy maszkaron, który w ustach ma cyfrę wskazującą dzień miesiąca. Jego oczy wodzą za wskazówką, umieszczoną na czubka nosa. Dolna tarcza wskazująca kwadranse, podtrzymywana jest przez dwa gryfy – symbole wygasłej w 1637 roku dynastii Gryfitów. Lwy szwedzkie w górnej partii zegara to dowód wdzięczności dla szczecinian za pomoc w walce z Branderburczykami, ale też zaznaczenie obecności na Pomorzu Szwedów, dla których zamek był rezydencją królewską. Lwy podtrzymują granatowo-złotą kulę w górnej części zegara, obracającą się zgodnie z fazami księżyca. Kolorowy błazen uderza w dwa dzwony, wybija prawą ręką mijające kwadranse, a lewą pełne godziny. 

Zegar zaprojektował Johann von Goethe, a wykonał Caspar Nitardy z Drawska Pomorskiego, zdobywając w ten sposób dyplom mistrzowski. 

 

 

SPACERY Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy na oprowadzanie po dziedzińcach z pracownikiem Zamku

Czas trwania: ok. 35 minut

Cena: 15 zł/za osobę

Zbiórka przy wejściu I (Dziedziniec Menniczy)

 

Przebieg trasy zwiedzania: Dziedziniec Menniczy – figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona, makieta zamku. Duży Dziedziniec – zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III.

 

Szczegółowa rozpiska godzin spacerów i bilety na stronie: bilety.zamek.szczecin.pl.

 

 

              

WYSTAWY CZASOWE

SZCZECIN NAD ODRĄ

Hol wschodni

Wystawa do 10 września 2024

Grafiki ukazujące charakterystyczne przestrzenie i widoki wokół rzeki Odry, stanowiącej rdzeń Szczecina.

Twórcą jest szczeciński architekt Marek Antoszczyszyn, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, autor wielu uznanych i nagradzanych realizacji architektonicznych w Polsce i za granicą. Oprócz zawodowego zainteresowania architekturą, pasjonuje go również malarstwo surrealistyczne, modelarstwo, historia i lotnictwo. Jako rodowity szczecinianin uwiecznia architekturę szczecińską i całego regionu w technice piórka i węgla.

Od 2015 roku Marek Antoszczyszyn wydaje zestawy grafik tematycznych, które zdobią coroczne kalendarze Szczecina. Są to kolekcje grafik powiązanych spójnie wybraną funkcją obiektów występujących w przestrzeni miasta. W przypadku Szczecina tematem kolekcji były już: urzędy, kamienice, mosty, kościoły, budynki uczelniane i realizacje znanych szczecińskich architektów.

 

WYSTAWY STAŁE

 

Skrzydło Południowe, wejście L

Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).

WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE

Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

 

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.

Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie  – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.

Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

 

POMORSKIE FUNERALIA

Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

 

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100. 

Dziedziniec Menniczy

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

WIEŻA DZWONÓW

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test