1,6 mln zł ministerialnych środków na modernizację, przebudowę oraz adaptację pomieszczeń otrzymał Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2024-2025.
Zakres badań powstającego ośrodka to inżynieria bioprocesowa i biotechnologia. Na efekty prac w tych dziedzinach czeka przemysł chemiczny, energetyczny i medyczny.
Skorzysta również środowisko naturalne - na „Nowej Chemii" projektowane będą technologie odzysku cennych surowców z odpadów i ścieków w ramach gospodarki cyrkularnej.
Opracowane zostaną również procesy produkcji chemikaliów z zastosowaniem mikroorganizmów, co pomoże w odejściu od koncepcji przemysłu opartego na przetwórstwie ropy naftowej.
W Laboratorium powstaną innowacyjne biomateriały oraz technologie oparte na bakteriofagach - wirusach zwalczających bakterie bez szkody dla roślin i zwierząt.
Bez nich zrównoważone rolnictwo nie ma szans na rozwój.
Organizacja Laboratorium umożliwi rozszerzenie bazy laboratoryjnej otwartego rok temu Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (CZMIPW).
Fot. Aurelia Kołodziej
Napisz komentarz
Komentarze