Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte” znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.
Nowy film Jakuba Piątka był hitem festiwalu Sundance, otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity oraz Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2024 dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego.
Jakub Piątek urodził się w 1985 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Reżyserii pracował jako dziennikarz prasy lokalnej i animator kultury. W czasie studiów nakręcił etiudę dokumentalną „Jak wrócisz” (2006), krótkometrażowe fabuły „Pustostan” (2007) i „350 km” (2009) oraz krótkometrażowy dokument „Karuzelnicy” (2008). Jego debiut reżyserski, krótkometrażowy film dokumentalny „Matka” (2009), wyprodukowany przez Szkołę Wajdy, pokazywano na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2014 roku napisał scenariusz do filmu dokumentalnego „One Man Show”, który następnie wyreżyserował i zmontował. Film miał premierę na KFF 2014 oraz na DOK Leipzig 2014. Autor scenariusza do wyreżyserowanej przez siebie krótkometrażowej fabuły „Users” (2018), która miała premierę na KFF 2018 oraz na Slamdance Film Festival 2019. Jego pełnometrażowym fabularnym debiutem był w 2021 roku film „Prime Time, którego premiera odbyła się na amerykańskim festiwalu Sundance, najważniejszym wydarzeniu kina niezależnego na świecie. Tam też zadebiutował jego pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte”. Oba filmy zostały przyjęte entuzjastycznie. W jego dorobku jest też współreżyseria głośnego serialu serwisu Netflix zatytułowanego „Pewnego razu na krajowej jedynce”.
Na seans „Pianoforte” i spotkanie z Jakubem Piątkiem zapraszamy 9 lipca 2024.
Napisz komentarz
Komentarze