Reklama

Wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!

Ponad 300 europejskich budynków wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge. Po raz pierwszy w historii konkursu organizowanego od 2014 roku, w jednej z kategorii triumfował obiekt z Polski, zdobywając tym samym tytuł Europejskiej Fasady Roku!
Wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!
Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024 | Fot. Baumit

Baumit Life Challenge to konkurs, w którym raz na dwa lata są nagradzane najlepsze fasady Baumit w Europie. Przegląd jego uczestników pozwala podziwiać, co można osiągnąć dzięki idealnej symbiozie wyobraźni i kunsztu oraz jak fascynujące efekty architektoniczne można uzyskać, łącząc ze sobą innowacyjne materiały, struktury, kształty i kolory.

 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 315 europejskich budynków, w tym 36 realizacji z Polski (po 6 w każdej w kategorii) – wszystkie z elewacją wykończoną materiałami Baumit. W gronie 36 finalistów znalazło się aż 5 reprezentantów naszego kraju: Osiedle Nadmotławie Gdańsk (budynek wielorodzinny nowy), Dom studencki Wilanowska w Warszawie (budynek niemieszkalny nowy), CUS w Starej Gazowni w Zabrzu (budynek po termomodernizacji), Hospicjum Caritas w Olsztynie (budynek zabytkowy po renowacji) oraz MZWiK w Sulejówku (stunned by texture). Jeden z nich zakończył rywalizację w swojej kategorii na najwyższym stopniu podium, zdobywając tytuł Europejskiej Fasady Roku.

 

Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Ljubljanie, w Słowenii – kraju laureata głównej nagrody w 2022 roku. Dzień wcześniej międzynarodowe grono jurorów, z Polakiem w składzie – architektem Rogerem Kostarczykiem (AKO ARCHITEKCI) – poddało ponownej ocenie 36 finalistów (po 6 z każdej kategorii), których wcześniej wytypowano w drodze głosowania online. W ten sposób wyłoniono zdobywców tytułu Europejskiej Fasady Roku w poszczególnych kategoriach obiektowych oraz laureata nagrody głównej Life Challenge Award 2024 dla najlepszej elewacji w Europie.

 

Najpiękniejsza fasada Baumit w Europie

 

Decyzją kapituły konkursu, nagrodę główną Life Challenge Award 2024 otrzymała hala targowa w Peczu na Węgrzech, która przerosła wszelkie oczekiwania dzięki innowacyjnemu projektowi i unikalnym funkcjom. Oddaje ona hołd bogatej historii Pecza – śródziemnomorskiego miasta, będącego niegdyś rzymską osadą. Jej projekt po mistrzowsku łączy w sobie elementy stylistyczne z rzymskiej bazyliki i orientalnego bazaru. To harmonijne połączenie wpływów historycznych i kulturowych nie tylko zwiększa atrakcyjność estetyczną, ale także służy jako funkcjonalne, tętniące życiem centrum dla mieszkańców Pecza.

Hala targowa w Peczu (Węgry) – nagroda główna Life Challenge Award 2024

 

Polska fasada z tytułem Europejskiej Fasady Roku!

 

Oprócz ogólnego zwycięzcy, podczas tego wielkiego wydarzenia, nagrodzono także najpiękniejsze fasady w sześciu różnych kategoriach. Dziś już wiemy, że tegoroczna edycja Baumit Life Challenge złotymi zgłoskami zapisze się w historii udziału Polski w tym międzynarodowym konkursie architektonicznym. A to dlatego, że po raz pierwszy od kiedy jest on organizowany, a więc od 2014 roku, wśród zwycięzców znalazł się budynek z naszego kraju. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej bowiem ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie, przyznając mu tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie (Polska) – Europejska Fasada Roku w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”

 

Widząc, jak współcześnie wygląda ten obiekt aż trudno uwierzyć, że do czasu I Wojny Światowej mieściła się w nim wartownia pobliskich wojskowych koszar, w których stacjonował m.in. Wschodniopruski Batalion Strzelców Nr 1. Dzięki współpracy CARITAS Archidiecezji Warmińskiej z Biurem Architektonicznym "Gadomscy" i Przedsiębiorstwem Budowlanym "Skorłutowski" udało się zachować oryginalny charakter architektoniczny obiektów wojskowych.

 

W pozostałych kategoriach triumfowali:

 

  • w kategorii „budynek jednorodzinny nowy": Carnation street 4, Wilno, Litwa

 

  • w kategorii „budynek wielorodzinny nowy" : NSA13 "TWPEAKS", Madryt, Hiszpania

 

  • w kategorii „budynek niemieszkalny nowy": Kindergarten among mountains, Bohinjska Bistrica, Słowenia

 

  • w kategorii „budynek po termomodernizacji": Moxy Kaunas Center, Kowno, Litwa 

 

  • w kategorii specjalnej „Stunned by Texture", przeznaczonej dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop: VINO. TAKE, Bad Loipersdorf, Austria

 

Robert Schmid, dyrektor generalny i przedstawiciel właścicieli Grupy Baumit, wyraził swoją serdeczną wdzięczność i podekscytowanie, mogąc uczestniczyć w prezentacji tak niezwykłych projektów w tak różnorodnych kategoriach. Podkreślił przy tym swoje głębokie uznanie dla pomysłowości i kunsztu, wnoszonego przez architektów i konstruktorów do naszego życia.

 

Tegoroczna odsłona Baumit Life Challenge już za nami. W naszej pamięci zapisze się ona przede wszystkim pierwszym zwycięstwem polskiego obiektu w konkursie, które pisze nowy rozdział w historii polskiej architektury.

 

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test