Reklama

Trwa rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy! Sprawdź, jak zostać specjalistą

Nauka w OHP to doskonała okazja dla młodych ludzi, by zdobyć konkretny zawód i zadbać o swoją przyszłą karierę. Uczestnictwo w OHP daje wiele korzyści. Oprócz możliwości zdobycia praktycznego zawodu, instytucja oferuje także bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie dla uczestników, co znacznie zmniejsza obciążenie finansowe związane z nauką.
Trwa rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy! Sprawdź, jak zostać specjalistą

Jakie jeszcze korzyści wiążą się z uczestnictwem w OHP?

Nauka w OHP umożliwia uzupełnienie wykształcenia ogólnego, również osobom, które miały problemy z nauką w ostatnich klasach podstawówki. Formy nauki zawodu można dopasować do indywidualnych potrzeb uczestników. Młodzi ludzie mogą uczyć się w szkołach branżowych, realizując jednocześnie obowiązek szkolny, lub wybrać naukę w systemie pozaszkolnym, ucząc się zawodu u pracodawcy. 

Dzięki metodzie dualnej uczestnicy zdobywają zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania danego zawodu. W OHP pracują doświadczeni instruktorzy nauki zawodu, co gwarantuje wysoki poziom kształcenia. Dodatkowo młodzież może liczyć na wsparcie psychologów, doradców zawodowych i wychowawców z wieloletnią praktyką, którzy służą pomocą w trudnych sytuacjach oraz wspierają rozwój osobisty i zawodowy uczestników – tłumaczy Maciej Kraskiewicz, kierownik zespołu Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży, zajmującego się promowaniem oferty OHP poprzez serwis dokariery.pl oraz infolinię ECAM.

Jak wygląda rekrutacja?

Rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy rozpoczyna się w maju i trwa do września. Aby wziąć w niej udział, należy spełnić określone kryteria. Podstawowym warunkiem przyjęcia uczestnika do OHP jest ukończone minimum 15 lat i nieukończony 18. rok życia. Dopuszczalne jest przyjęcie osób, które do końca sierpnia 2024 r. ukończą 14 lat. Przyjęcie osób, które ukończą 14 lat między 1 września a 31 grudnia 2024 możliwe jest po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego OHP. 

Uczestnicy OHP mogą realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w VII i VIII klasie szkoły podstawowej z oddziałami przysposabiającymi do pracy lub w szkole branżowej I stopnia z trzyletnim cyklem kształcenia

Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do wybranej jednostki OHP i uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Wykaz jednostek OHP można znaleźć na stronie dokariery.pl w zakładce „Kontakt”, natomiast spisu wymaganych dokumentów należy szukać w dziale „Rekrutacja”. Proces rekrutacji obejmuje również rozmowę z kandydatem oraz diagnozę potrzeb, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie zawodu do możliwości i preferencji kandydata.

Po przyjęciu do OHP, uczestnik ma możliwość wyboru jednego z wielu zawodów, którego będzie się uczyć. Wśród oferowanych profesji znajdują się m.in.: krawiec, sprzedawca, kucharz, fryzjer, piekarz, cukiernik, ślusarz, stolarz, elektryk, murarz-tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, blacharz samochodowy oraz wiele innych. Nauka odbywa się w różnych placówkach, takich jak Ośrodki Szkolenia i Wychowania, Centra Kształcenia i Wychowania oraz Hufce Pracy. Uczestnicy mają możliwość dojazdu na zajęcia z domu lub skorzystania z bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia w internacie – w zależności od wybranej jednostki OHP.

Uczestnictwo w Ochotniczych Hufcach Pracy to nie tylko nauka zawodu, ale także szansa na rozwój osobisty, zdobycie nowych umiejętności oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. 

Gdzie uzyskać więcej informacji?

 

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do OHP oraz dokładny wykaz wymaganych dokumentów znajduje się na stronach Wojewódzkich Komend OHP oraz w serwisie dokariery.pl w dziale rekrutacja. Dostępna jest tam również pełna oferta zawodów, których można nauczyć się w OHP – z podziałem na województwa.

Młodzież i ich rodzice mogą dowiedzieć się więcej na temat rekrutacji, dzwoniąc na infolinię pod numer 222 500 525*, korzystając z czatu dostępnego na stronie dokariery.pl oraz wysyłając wiadomości poprzez media społecznościowe.

Facebook: www.facebook.com/dokarierypl

Instagram: www.instagram.com/dokariery.pl

 

 

 

 

Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra właściwego ds. pracy, która wspiera młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym oraz bezrobotnych do 25 roku życia.

dokariery.pl to serwis internetowy, w którym znajdują się informacje dotyczące nauki zawodów i pierwszych kroków w pracy, a także oferta OHP. Strona dokariery.pl prowadzona jest przez zespół Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM), które jest częścią Ochotniczych Hufców Pracy.

 

*Infolinia płatna. Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test