Na konferencji prasowej która odbyła się na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie w prezentacji programu XX Targu Solnego w Kołobrzegu oraz inscenizacji przybycia św. Ottona do Kołobrzegu, obejmującej m.in. rekonstrukcje epizodów z jego misji na Pomorzu i pierwszego spotkania z lokalną kulturą, a także światem wierzeń Słowian. W prezentacji wydarzenia organizowanego w ramach obchodów 900-lecia Chrystianizacji Pomorza uczestniczyli:.
Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska
Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski
Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz
Kierownik Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk dr hab. prof. IAE PAN Andrzej Janowski
Kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie Krzysztof Kowalski
Właściciel wydawnictwa Trzygłów Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego Piotr Leszman
Pomysłodawcy i założyciele pierwszego Targu Solnego Barbara Hordyjewska i Jarosław Jerry Bogusławski.
Na konferencji zaprezentowano eksponaty z kolekcji Igora Górewicza, m.in. repliki mieczy wczesnośredniowiecznych oraz uzbrojenie zaczepne i ochronne IX-XII wieku.
A Muzeum Narodowe w Szczecinie pokazało wybrane eksponaty z przygotowywanej wystawy o 900-leciu chrztu Pomorza i misji św. Ottona, m.in. kopię Tarczy ze Szczecina, posąg Trygława oraz miecz i włócznie.
W trakcie prezentacji przypomniano historię Targu Solnego w Kołobrzegu. Początek związany jest z obchodami 750 lecia nadania praw miejskich miastu w 2005 roku. Pierwsza edycja Targu Solnego miała miejsce w maju 2005 roku, w parku im. płk. Anatola Przybylskiego. Z biegiem lat, Targ Solny stał się ważnym wydarzeniem przyciągającym zarówno mieszkańców jak i turystów. Odbywający się corocznie pod koniec maja Targ jest inaugurowany przez Prezydenta Miasta, który tradycyjnie przecina sznur, rozpoczynając dwudniowe święto średniowiecza.
W tegorocznej edycji przygotowano bardzo ciekawy program mogący trafić w gusta bardzo szerokiej rzeszy miłośników dawnej tradycji. Inscenizacje historyczne, przybycie św. Ottona, pokazy wojów i rycerzy, ale też różnorodne warsztaty, że wymienię tylko muzyczne, snycerskie, garncarskie, sokolnicze, serowarskie – szczegółowy program można znaleźć na plakatach i Kołobrzeskich serwisach informacyjnych. Misja chrystianizacyjna św. Ottona z Bambergu z 1124 roku miała dalekosiężne skutki dla Pomorza Zachodniego, wprowadzając region w obręb kultury zachodniej. Dzięki św. Ottonowi Pomorze Zachodnie zostało trwale związane z chrześcijańskim światem zachodnim.
Obecnie wpływ św. Ottona nadal jest obecny na Pomorzu Zachodnim. Festiwale, tradycje i święta religijne świadczą o bogatym dziedzictwie które nadal czerpie z korzeni zaszczepionych przez tę misję chrystianizacyjną. Inscenizacje przygotowane w trakcie Targu Solnego są elementem 900 lecia Chrystianizacji Pomorza.
Kołobrzeg zaprasza wszystkich miłośników tradycji w sobotę i niedzielę – 25,25 maja.
Napisz komentarz
Komentarze