Przekształcenie istniejącego budynku mieszkalnego w nowoczesny pawilon kultury wraz z rozbudową terenu wokół inwestycji to wyjątkowy projekt, który ma na celu stworzenie przestrzeni do spotkań, nauki i dialogu dla mieszkańców Długołęki oraz okolicznych miejscowości. Nowoczesna infrastruktura biblioteczna może być integralną częścią rozwoju miejscowości, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających spoza regionu.
Decyzja o wyborze wykonawcy budowy Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce zapadła 26 kwietnia 2024 roku. Spośród 9 ofert, najkorzystniejszą okazała się ta przedstawiona przez firmę BERGER Bau. Umowa została podpisana 10 maja 2024 roku, otwierając drogę do rozpoczęcia realizacji projektu. Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia wynosi 10 979 425 złotych. Firma BERGER Bau podejmie się stworzenia wysokiej jakości i funkcjonalnego obiektu, spełniającego oczekiwania społeczności lokalnej. Przejście do fazy wykonawczej projektu otwiera nowe możliwości rozwoju oraz buduje optymistyczne perspektywy dla mieszkańców Długołęki oraz regionu.
Nowa biblioteka – zakres prac
Rozpoczynające się od istniejącego willowego budynku mieszkalnego przy ul. Słonecznej 55, prace remontowe przeprowadzane przez BERGER Bau obejmą kompleksową modernizację elewacji wraz z dociepleniem oraz wymianą stropów międzykondygnacyjnych i konstrukcji dachu. Wnętrze budynku zostanie przebudowane i dostosowane do funkcji pomieszczeń technicznych, magazynowych oraz biurowych biblioteki. Przewidziana jest także likwidacja istniejącej klatki schodowej, co zapewni optymalne wykorzystanie przestrzeni.
- Kolejnym, istotnym etapem projektu jest rozbudowa budynku o nowe skrzydło. Zostanie ono zlokalizowane na działce nr 165, AM-03, obręb Długołęka. Projekt przewiduje również wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu, co pozwoli na ekologiczne korzystanie z energii słonecznej w budynku – mówi Piotr Kierzkowski, Kierownik Działu Przygotowania Produkcji Budownictwo Ogólne w BERGER Bau.
Ważny aspekt inwestycji stanowi również zagospodarowanie terenu wokół biblioteki. Prace obejmą wykonanie nawierzchni utwardzonych, wraz z odpowiednio zaplanowanymi miejscami postojowymi dla czytelników. Aby stworzyć przyjazne i estetyczne otoczenie dla użytkowników biblioteki, starannie zaprojektowane zostanie także oświetlenie zewnętrzne oraz nasadzenie zieleni.
- Prace budowlane rozpoczną się w maju 2024 roku, a ich zakończenie planowane jest na marzec 2026 roku. Mamy nadzieję zapewnić nie tylko wysoką jakość wykonania, ale także terminową realizację projektu – dodaje Kierownik Działu Przygotowania Produkcji Budownictwo Ogólne w BERGER Bau.
Po zakończeniu budowy biblioteki, planowanym na marzec 2026 roku, lokalna społeczność będzie miała możliwość korzystania z nowej przestrzeni do konsultacji społecznych, dyskusji oraz różnorodnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Biblioteka stanie się miejscem spotkań i wymiany myśli, co przyczyni się do budowy więzi społecznych oraz wspierania rozwoju intelektualnego mieszkańców gminy Długołęka i gmin ościennych.
BERGER Bau posiada ponad 100-letnie doświadczenie w branży budowlanej, charakteryzujące się innowacyjnym know-how z zakresu budownictwa i stale pogłębiającymi swoją wiedzę ekspertami, dbającymi o najwyższą jakość wykonywanych usług. Umiejętność wyczucia bieżących potrzeb rynku, intuicja, otwartość na wyzwania, specjalistyczna wiedza w zakresie realizacji wymagających inwestycji budowlanych i pasja, z którą BERGER Bau podejmuje się opracowywania inteligentnych rozwiązań otwierających nowe horyzonty, widoczne są w trakcie realizacji dużych projektów. Firma realizuje zadania infrastrukturalne w kluczowych obszarach budowlanych, na przykład dotyczące budowy dróg, mostów, wznoszenia budynków i ochrony środowiska. Posiada spółki w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji.
Na zdjęciach: Wizualizacja projektu budowy Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce. Fot. ARCHIMODICUS
Napisz komentarz
Komentarze