Ghibli ma na koncie mnóstwo kultowych dzieł, a premiery ich filmów wyczekiwane są nie mniej niż tych produkcji Walta Disneya. Przeboje Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego, założycieli studia, od lat zaliczane są do kanonu światowego kina, nie tylko wśród fanów animacji.
Jako pierwszy zostanie zaprezentowany „Spirited Away: W krainie bogów” (2001), zdobywca Oscara dla najlepszego filmu animowanego. To bez wątpienia najgłośniejszy tytuł w dorobku Hayao Miyazakiego. Mieniąca się ogromem barw animowana kraina nawiązuje do japońskich parków rozrywki powstających w czasach prosperity lat 80. Filmowe miasteczko to symboliczne miejsce styku szintoistycznej tradycji oraz konsumpcjonizmu klasy średniej. Magiczne przemieszanie światów następuje tu zgodnie z metodą pracy Miyazakiego, polegającą na prowadzeniu fabuły od skojarzenia do skojarzenia. Od tego tytułu warto rozpocząć swoją przygodę z japońską animacją.
W programie przeglądu znalazły się także filmy, na które można się wybrać całą rodziną. „Ponyo” (2008), zdobywca Nagrody Specjalnej festiwalu w Wenecji, to jedna z nielicznych animacji Hayao Miyazakiego, którą można bez obaw pokazywać najmłodszym dzieciom (5+). Mimo niskiego progu wiekowego twórca nie upraszcza scenariuszowych dylematów ani nie rezygnuje ze scen grozy. Zaprezentowane zostaną również: „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority (7+) (2004), definiującą kocią motorykę w całej jej elegancji i dowcipie oraz „Tajemniczy świat Arietty” Hiromasy Yonebayashiego (7+) (2010).
W czerwcu w Kinie Zamek pojawi się kolejny po „Spirited Away” triumf wyobraźni Miyazakiego „Ruchomy zamek Hauru” (2004) czy wreszcie „Księżniczka Mononoke” (1997), uznawana przez wielu za szczytowe osiągnięcie reżysera. Łącząca dwa żywioły – niszczycielski pęd ludzkości i dziki zew przyrody – fabuła przypomina „Avatara”. Jednak „Księżniczka Mononoke” jest od niego znacznie subtelniejsza – i w wymowie, i w oszczędnym korzystaniu z technik cyfrowych.
Bilety można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansów. Więcej informacji na stronie https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/kino/w-krainie-ghibli.
Harmonogram i opisy filmów:
PONYO
17 maja (piątek), godz. 17:00
21 maja (wtorek), godz. 17:00
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Wyruszcie w bajkową podróż i odkryjcie magię, która czeka na Was w morskiej głębinie. „Ponyo” Hayao Miyazakiego to przepiękna opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która odmieniła jego życie na zawsze. Fantastyczna animowana przygoda od nagradzanego twórcy „Spirited Away: W kranie bogów" i „Mojego sąsiada Totoro" to propozycja dla najmłodszej publiczności. Film z polskim dwulektorem, dla widzów od 7. roku życia.
Pięcioletni chłopiec o imieniu Sosuke mieszka wraz z mamą w nadmorskiej miejscowości. Podczas zabawy na plaży Sosuke znajduje uwięzioną w słoiku złotą rybkę. Nadaje jej imię Ponyo i obiecuje zawsze się nią opiekować. Jednak Ponyo nie jest zwyczajną rybką – to córka potężnego czarodzieja, który zrozpaczony jej zniknięciem, wzburzy całe morze, by sprowadzić ją do domu. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda, podczas której chłopiec i rybka muszą połączyć siły, by ocalić świat przed niebezpieczeństwem i spełnić marzenie Ponyo o zostaniu człowiekiem.
Przepiękny wizualnie i pełen uroku film „Ponyo” jest opowieścią o miłości, przyjaźni i magii oraz doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem Studia Ghibli.
TAJEMNICZY ŚWIAT ARRIETTY
18 maja (sobota), godz. 17:00
22 maja (środa), godz. 17:00
Reżyseria: Hiromasa Yonebayashi
Jeśli w ostatnim czasie zawieruszyła Ci się agrafka albo guzik, to bardzo możliwe, że w Twoim domu zamieszkali Pożyczalscy! Odkryj ich sekret wraz z „Tajemniczym światem Arrietty".
Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli.
Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć". Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się?
„Tajemniczy świat Arrietty" to przepięknie zrealizowana i mądra animacja od legendarnego Studia Ghibli, która zachwyci całą rodzinę. Film z polskim dwulektorem, przeznaczony także dla dzieci powyżej 7. roku życia.
SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW
18 maja (sobota), godz. 19:00
22 maja (środa), godz. 19:00
Reżyseria: Hayao Miyazaki
W dorobku Hayao Miyazakiego nie ma filmu o większym zagęszczeniu niesamowitości niż „Spirited Away: W krainie bogów". Centralną postacią jest tu dziesięcioletnia Chichiro. Dziewczynka próbuje ratować rodziców, którzy po niepohamowanym obżarstwie zamienili się w świnie. Musi zapracować na ich wolność ciężką pracą w łaźni dla duchów i bóstw. Ósma pełnometrażowa animacja japońskiego reżysera to tyleż zachwycająca, co niepokojąca baśń, wypchana po brzegi jego charakterystycznymi obsesjami. Mieniący się ogromem barw animowana kraina nawiązuje do japońskich parków rozrywki powstających w czasach prosperity lat 80. Filmowe miasteczko to symboliczne miejsce styku szintoistycznej tradycji oraz konsumpcjonizmu klasy średniej. Magiczne przemieszanie światów następuje tu zgodnie z metodą pracy Miyazakiego, polegającą na prowadzeniu fabuły od skojarzenia do skojarzenia. „Spirited Away: W krainie bogów" należy do czołówki największych osiągnięć światowej animacji, a przy tym jest pierwszym dziełem reżysera, które doczekało się Oscara.
NARZECZONA DLA KOTA
19 maja (niedziela), godz. 17:00
23 maja (czwartek), godz. 17:00
Reżyseria: Hiroyuki Morita
Witajcie w Kocim Królestwie, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a koty mówią ludzkim głosem! To tu czekają na Was niezliczone radości oraz wielkie przygody w towarzystwie wszelkiej maści futrzaków. Zrealizowana przez kultowe Studio Ghibli, „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority to animacja, która sprawi przyjemność nie tylko miłośnikom kotów. Film z polskim lektorem, dla wszystkich widzów od 7. roku życia.
Haru jest nieśmiałą licealistką z głową w chmurach – wiecznie spóźnia się do szkoły, gubi rzeczy i wzdycha do chłopaka, który nie zwraca na nią uwagi. Pewnego dnia nastolatka ratuje życie kotu, któremu grozi potrącenie przez samochód. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwierzę przemawia ludzkim głosem, dziękując jej za pomoc. Ocalonym kotem jest bowiem nie kto inny jak książę Lune, syn Kociego Króla. Za dobry uczynek dziewczyna zostaje nagrodzona mnóstwem prezentów oraz zaskakującą propozycją małżeństwa – z wdzięczności koty chcą wydać Haru za następcę tronu. Wraz z niezwykłymi towarzyszami, eleganckim kotem Baronem, kocurem Mutą i gadającym gargulcem Toto, dziewczyna trafia do Kociego Królestwa. Tu rozpoczyna prawdziwą podróż, w głąb siebie.
Zrealizowana pod artystyczną opieką Hayao Miyazakiego, „Narzeczona dla kota” to dowcipna i wzruszająca opowieść o odwadze, przyjaźni i odkrywaniu własnej wartości. „Naucz się być sobą, wtedy nic nie będzie straszne” – mówią Haru koci przyjaciele, i z taką myślą zostawiają też widzów twórcy filmu.
KSIĘŻNICZKA MONONOKE
7 czerwca (piątek), godz. 17:00
13 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Z wielu względów właśnie „Księżniczka Mononoke" bywa uznawana za szczytowe osiągnięcie Hayao Miyazakiego. Ten proekologiczny, pełen różnorodnych postaci animowany fresk unika jednoznacznych wniosków. Skupia się raczej na zadawaniu trudnych pytań: o relację człowieka z przyrodą, o wpisaną w naturę przemoc czy o granice podziałów na dobro i zło. Jesteśmy w XV-wiecznej japońskiej wiosce. Młody książę Ashitaka zostaje zaatakowany i przeklęty przez demona w ciele dzika. Żeby znaleźć ratunek, wyrusza do krainy leśnych bóstw, a po drodze trafia do miasteczka żyjącego z wyrębu drzew. Łącząca dwa żywioły – niszczycielski pęd ludzkości i dziki zew przyrody – fabuła przypomina „Avatara". Jednak „Księżniczka Mononoke" jest od niego znacznie subtelniejsza – i w wymowie, i w korzystaniu z cyfrowych metod pracy. To pierwszy film Miyazakiego, w którym użyto technik animacji 3D, ale tylko w momentach, które tego wymagały dla oddania niesamowitości leśnych stworzeń.
RUCHOMY ZAMEK HAURU
21 czerwca (piątek), godz. 17:00
23 czerwca (niedziela), godz. 14:30
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Po światowym sukcesie „Spirited Away: W kranie Bogów" Hayao Miyazaki wcale nie próżnował. Zrealizowany trzy lata później „Ruchomy zamek Hauru" to kolejny triumf jego wyobraźni, która z każdego materiału wyjściowego (w tym przypadku powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule) potrafi zrobić autonomiczne i rozpoznawalne dzieło. Od razu widać tutaj charakterystyczne dla tego reżysera motywy: samodzielna dziecięca bohaterka, wędrówki między światami, antywojenna narracja. Tym, co wyróżnia jego dziewiąty film, jest fantazyjna scenografia zamku kroczącego na mechanicznych nogach oraz wyjątkowo wzruszająca fabuła o próbie zrozumienia młodzieńczej tożsamości. Punktem wyjścia jest bowiem przemiana młodziutkiej Sophie w 90-letnią staruszkę. Dziewczyna ucieka do tytułowego zamku, żeby przerwać tajemniczą klątwę. Ze spotkanym na jej drodze czarodziejem Hauru stworzą jedną z najbardziej poruszających relacji w całej filmografii Miyazakiego.
Napisz komentarz
Komentarze