Kolejna, już XXVI, edycja Wiosennych Koncertów Gitarowych to gratka dla prawdziwych miłośników klasycznych dźwięków. Podczas koncertu 3 maja zagra Marcin Dylla, artysta zaliczany przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej liczbie nagród na konkursach muzycznych.
Renomę Marcina Dylli ugruntowała współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz recitale w prestiżowych salach koncertowych, m.in Konzerthaus w Wiedniu, Auditorio Nacional w Madrycie, Concertgebouw w Amsterdamie, National Concert Hall w Taipei czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku. Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie".
Następnego dnia (4 maja) Zamek gościć będzie kwintet od lat zajmujący się twórczością Astora Piazzolli i stylem Tango Nuevo w składzie: Klaudiusz Baran (bandoneon), Paweł Wajrak (skrzypce), Michał Nagy (gitara), Jacek Bylica (fortepian) oraz Duszan Korczakowski (kontrabas). Każdy z muzyków ma na swoim koncie wielkie osiągnięcia.
Klaudiusz Baran to artysta wszechstronny, którego dokonania zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu. W 2003 r. jako pierwszy akordeonista otrzymał Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla – Tango" nagrany dla wytwórni Sony Classical, a w 2020 r. kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności".
Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Paweł Wajrak jest laureatem nagrody Fryderyk w 2006 r. za płytę Astor Piazzolla, zrealizowaną wraz z Kevinem Kennerem i Piazzoforte Enasamble. W 2015 r. dokonał dla wytwórni Acte Prealable w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego pierwszego w historii nagrania Koncertu skrzypcowego A-dur op.8 A.F. Duranowskiego, wykonując go w tym samym roku z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie.
Gitarzysta Michał Nagy występował na licznych festiwalach muzycznych. Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Nagrywał m.in. dla firmy Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę „Piazzolla Tango" w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna, wspólnie z K. Baranem).
Jacek Bylica swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w kursach pianistycznych prowadzonych przez W. Mierżanowa, I. Klansky'ego, W. Shatski'ego. Jako solista lub kameralista występował w wielu krajach Europy, jak również w USA, Kanadzie, Izraelu czy w Rosji. Przez kilka lat związany był z Teatrem Ewy Demarczyk. Jako członek zespołu instrumentalnego brał udział z tą artystką w wielu koncertach.
Kontrabasista Duszan Korczakowski występował z takimi artystami, jak Ivo Pogorelich, Placido Domingo, Gheorghe Zamfir, Steven Isserlis, Krzysztof Penderecki. Brał udział w koncertach w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Muzyki Filmowej i UnSound Festival. Jest laureatem licznych wyróżnień w ogólnopolskich konkurach kontrabasowych.
XXVI Wiosenne Koncerty Gitarowe odbędą się 3 i 4 maja (piątek i sobota) o godz. 18:00 w Sali Anny Jagiellonki (wejście A, I piętro). Bilety w cenie 60 zł można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze