Reklama

Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej?

Czy medycyna estetyczna uzależnia? Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej? Ile średnio wydajemy na zabiegi upiększające i dlaczego się im poddajemy? Jaką rolę w wyścigu po doskonałość odgrywają media społecznościowe? Dziennikarze Magda i Piotr Mieśnikowie w swoim najnowszym reportażu zabierają nas w fascynującą, a chwilami także niezwykle przejmującą podróż do świata chirurgii plastycznej. W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania pomagają im ci, którzy o medycynie estetycznej wiedzą najwięcej: cenieni lekarze specjaliści jak choćby dr Krzysztof Gojdź czy dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews oraz celebryci znani ze świata show-biznesu (m.in. Fagata, Agata Arakel, Piotr i Paweł Tyburscy czy Artur „Kornik” Sowiński). Premiera książki „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” już 25 października!
Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej?

Gdy Karolina pierwszy raz rozebrała się przy chłopaku, ten z przerażeniem odskoczył. Naukowa nazwa schorzenia, z którym dwudziestoośmiolatka boryka się od dziecka, to zespół Polanda, czyli wrodzony zanik piersi, ale terminologia medyczna ma tu znaczenie drugorzędne. Istotniejsze są konsekwencje choroby: poczucie wykluczenia społecznego i niekończące się kompleksy. 

 

Milena w wieku pięciu lat wylała na siebie czajnik z wrzątkiem, czego efektem były głębokie poparzenia ręki, prawej piersi i boku. Powstałe blizny nigdy nie znikną całkowicie, ale dzięki przeszczepowi skóry Milena wreszcie czuje się we własnym ciele dobrze.

 

Danuta w wyniku choroby nowotworowej przeszła zabieg obustronnej mastektomii, lecz – jak sama przyznaje – dzięki rekonstrukcji piersi nie utraciła poczucia kobiecości. Operacja kosztowała ją dwadzieścia tysięcy złotych, ale jej zdaniem było warto. Depresja i strach przed wychodzeniem z domu są dziś zaledwie złym wspomnieniem.

 

Dla każdej z tych kobiet wizyta w gabinecie chirurga plastyka okazała się życiowym przełomem. Ale nie wszystkie historie kończą się happy endem. Dwudziestosiedmioletnia Natalia niestety nie miała tyle szczęścia. Marzyła o większym biuście, ale w wyniku komplikacji po nieudanym zabiegu Aquafillingu trafiła do szpitala z ostrym stanem zapalnym, gdzie – aby ratować jej życie – podjęto dramatyczną decyzję o amputacji obu piersi. Dziś Natalia, przeklinając się za próżność, ku przestrodze innych opowiada o zniszczonym życiu i utraconych nadziejach, podczas gdy lekarz, który przeprowadził feralny zabieg wstrzykiwania żelu, nadal przyjmuje pacjentki. 

 

Równie wstrząsająca jest historia Pauliny Werner, która zdecydowała się na operację pośladków w Turcji. Polska influencerka na miejscu przeżyła prawdziwe piekło i niewiele brakowało, by przypłaciła tę wizytę życiem.

 

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny ciesząca się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza większej dostępności usług upiększających, które przestały być „towarem luksusowym”, oraz wpływowi popkultury i mediów społecznościowych na postrzeganie siebie. Wygląd i akceptacja własnego ciała mają ogromny wpływ na naszą pewność siebie i samopoczucie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg to szansa na nowe, bardziej komfortowe życie, ale czasem poprawianie urody za pomocą skalpela lub nowoczesnych preparatów jest tylko niepotrzebnym ryzykiem, gdyż leczenia wymaga nie ciało, a psychika. 

 

Specjalizujący się w literaturze faktu, Magda i Piotr Mieśnikowie opracowali wnikliwe studium poświęcone chirurgii plastycznej. Autorzy, co ważne, oddają głos zarówno entuzjastom tej gałęzi medycyny, jak i ofiarom nieudanych zabiegów kosmetycznych. Prócz poruszających historii zwykłych Polek i Polaków atutem książki Mieśników są liczne wywiady z ekspertami, takimi jak: dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews, jeden z pionierów medycyny estetycznej, dr Barbara Blicharczyk, specjalistka z zakresu ginekologii estetycznej, dr Krzysztof Gojdź, właściciel klinik medycyny estetycznej w Beverly Hills, Miami i Nowym Jorku, czy dr Michał Feldman, psychiatra specjalizujący się w leczeniu zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała.


Na odsłanianie kulisów branży beauty dały się również namówić osoby znane z social mediów i portali plotkarskich. Wśród rozmówców Mieśników znajdziemy: Katarzynę Paskudę, byłą modelkę „Playboya”, Agatę Arakel, popularną influencerkę, braci bliźniaków Piotra i Pawła Tyburskich, uczestników reality show „Love Island”, czy Artura „Kornika” Sowińskiego, zawodnika MMA.

 

Magda Mieśnik – polska dziennikarka, współautorka książek. Karierę dziennikarską rozpoczęła w „Życiu”, później publikowała m.in. w „Życiu Warszawy”, „Fakcie”, „Super Expressie” i Wirtualnej Polsce. 

 

Piotr Mieśnik – polski dziennikarz, autor książek, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował dla „Faktu”, „Trybuny” oraz dla grupy Agora i serwisu TVN24.pl. W latach 2020–2023 redaktor naczelny Wirtualnej Polski i członek zespołu zarządzającego grupy Wirtualna Polska Media.

 

Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik są współautorami czterech książek: „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, „Seksualne życie Polaków”, „Jesionka dla trupa” oraz „Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach”. „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” (MUZA, 2023) to ich piąta wspólna książka.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test