Reklama

Legendy Wybrzeża Trzebiatowskiego na deskach Wioski Artystycznej Janowo

Słynne na całą Polskę, mniej popularne, jak również w ogóle nieznane legendy związane z okolicami Rewala, Gryfic, Karnic i Trzebiatowa staną się punktem wyjścia do sobotniego spektaklu wystawianego w Wiosce Artystycznej Janowo. Aktorzy z krakowskiej „Grupy Ludzi” podejmą się niełatwego wyzwania - będą musieli improwizować do opowieści, które po raz pierwszy usłyszą dopiero w czasie przedstawienia.
Legendy Wybrzeża Trzebiatowskiego na deskach Wioski Artystycznej Janowo
Teatr Małomiasteczkowy fot. Adam Owczarek

 Specjalnie na potrzeby spektaklu przygotował je dyrektor Gminnego Klubu Kultury w Karnicach Jacek Kuczkowski. - Będą to nie tylko legendy, ale też wydarzenia autentyczne, m.in.: o lokalnej czarownicy i jej procesie; o tym, co uratowało mieszkańców Trzebiatowa przed najazdem Gryficzan; o pewnych rozbójnikach, którzy dali się we znaki mieszczanom kołobrzeskim i trzebiatowskim; czy też o tragicznej historii miłosnej, która rozegrała się w Dreżewie - wylicza dyrektor Kuczkowski. I zwraca uwagę na pewien problem związany z tymi opowieściami. - W 1945 roku te ziemie przestały być niemieckie, a stały się polskie, więc tradycja kulturowa została przerwana. Polacy, którzy tu przybyli, nie identyfikowali się z tym regionem, więc legendy nie były przekazywane. Trudno zatem dotrzeć do tych mniej znanych, które nawet nie były spisywane, tylko przekazywane ustnie - dodaje.

Do opowieści udało się jednak dotrzeć, część z nich będzie można poznać, lub przypomnieć sobie, podczas sobotniego spektaklu. Krzysztof Kasparek z „Grupy Ludzi” zaznacza, że będzie on „zanurzony w lokalności”. - Dyrektor Kuczkowski jest istną kopalnią, jeśli chodzi o anegdoty i historie. Poprosiliśmy o legendy związane z historią tego miejsca, to będą żywe i interesujące opowieści zawierające krwiste szczegóły - zapowiada Krzysztof Kasparek. - Do tej pory graliśmy ten format w Krakowie i bardzo wiele dowiedzieliśmy się o lokalnej historii i kuchni, poznaliśmy najróżniejsze aspekty związane m.in. z muzealnictwem i dziełami sztuki.

Artyści z „Grupy Ludzi” przywieźli do Janowa także dwa inne formaty: „Bardzo dziwne obnażanie” i „Twój problem, nasza głowa”. Są krakowskim kolektywem improwizatorów-komików, któremu zamarzyły się eksperymenty z formatami scenicznymi. Każdy spektakl „Grupy Ludzi” jest improwizowany, jedną z głównych ról odgrywa w nim widownia, która nadaje ton spektaklu i inspiruje jego treść.

***

Wioska Artystyczna Janowo to kulturalno-artystyczne miejsce w gminie Karnice koło Rewala, w województwie zachodniopomorskim. Do końca wakacji na turystów i okolicznych mieszkańców spragnionych artystycznych wrażeń czekają m.in. spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy, gra wiejska oraz dwa pokoje zagadek. Aktorzy i muzycy będą się tam pojawiać na trzech scenach, na których zagrają przede wszystkim spektakle improwizowane, czyli takie, w których to publiczność decyduje o tym, co wydarzy się na scenie. Od pięciu lat w Janowie odbywają się też wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy spektaklami można odwiedzić m.in. galerie z wystawami zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

Bilety dostępne są na stronie www.janowo.art lub bezpośrednio przed występami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test